1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

1. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    166
    Ödül Puanları:
    63
    Arkadaşlar, bizim okulumuza ders kitapları gelmiş, dolayısıyla hemen 10. sınıf kitabını müdürden rica ettim aldım. İncelediğim kadarıyla kitabın artılarını yazmak istedim. Uygulamada sıkıntı yaşar mıyız onu bilemem. Gördüğüm kadarıyla kitabın artıları şunlar:

1. kültür medeniyet konusu siyasi tarihin aralarına yerleştirilmiş, bu yönüyle güzel. Zira çoğu arkadaşımız Kültür medeniyet konusunda yetiştirememe kaygısı yaşıyordu.
    2. kitapta fotoğraf zenginliği göze çarpıyor. ayrıca kavram haritaları da güzel olmuş.
    3. Küçük hikayelerin konulması ve konuyla ilgili kişi yer ve eserler hakkında zaman zaman açıklayıcı bilgiler de öğrencilerin ilgisini çeker diye düşünüyorum.

4. Konu sonlarında örnek proje ödevleri verimiş, bunu daha da zenginleştirirsek derslere katılım konusunda sıkıntı yaşamayız.

5. Ve en güzel noktasına gelelim. Padişahlar dönem dönem verilmiş Örneğin. III. Selim dönemi gibi.. Özellikle 17. yüzyılın Arayış yılları olarak ve 18. yüzyılda değişim ve diplomasi diye adlandırılmasını fevakalede yerinde buldum. Bu konuların kavratılmasında Geçmişteki duraklama ve gerileme zihniyetiyle kafalardaki tamamen olumsuzlaşmış Osmanlı olgusunun daha olumlu hale geleceğini düşünüyorum.

Bunlar benim kısaca gördüklerim. uygulama esnasındaki durumları da okul başlayınca yazarım.

Ancak! bütün bu olumlu taraflarının yanında eksikliklerin de bulunacağını düşünüyorum. Ayrıca Osmanlı ve Dünya tarihinin birlikte ele alındığı bu tarih dersinin en azından 3 saat olması gerektiğini buradan bir kez daha söylemek istiyorum. Önceki yıllarda var olan dersler kaldırılmış olduğuna göre geriye kalan derslerin en ietkin bir şekilde aktarılması için Tarih derslerinin haftalık ders saati bütün sınıflarda (9-10 11- 12) arttırılmalı.

saygılarımla.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Ağustos 2009
  2. bal Usta Üye Site Yetkilisi

Konular:
    6
    Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Müfredat tanıtımı ve ders işleme yöntemleriyle ilgili 13-17 Temmuzda Erzurum'da seminere katıldım.Orada da 10.sınıf müfreadatı ile ilgili gözlemlerimiz ve yorumlarımız benzer.10 sınıf müfredatı zaten yoğun bir müfradat.Bu sene biliyorsunuz bir de Anadolu Beylikleri ve bazı konular eklendi.Bu sene fazlası ile koşturacağımızı düşünüyorum.Gerçekten etkinlikler,proje ve performanslar öğrenciyi derste aktif hale getirecek.Ama kesinlikle bu iş haftada 2 saatlik bir dersle olmayacak.Bunu seminerde de defalarca söyledik.Ama yine biz dedik,biz işittik.Çözümsüz kaldı.Bize söylenen sadece (tarihprogrami@gmail.com) bu mail adresine konu ile ilgili sıkıntılarınızı iletin.Ne kadar çok talep gelirse dikkate alınır dendi.Yine özellikle ders kitapları ve müfredatlarla ilgili görüşlerin,uygulamada yaşanan sıkıntıların iletilmesi istendi.Bu vesile ile bu bilgilendirme görevini de yerine getirmiş olalım.
    Saygılarımla..

3. kristal Veliaht Veliaht

Konular:
    1,164
    Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    48
    bu konu sürekli dile getiriliyor...
    ama umut var mı diye sorarsanız...
    ben ufukda göremiyorum...
    bal hocam belirtmiş yapılması isteneni ama
    dikkate alınacağını sanmıyorum...

4. asazar Kalfa Üye

Konular:
    16
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    peki acaba 12. sınıf ders ktabı gelmışmı okullara ona bakmadınız mı acaba. o derste geçen sene kitapsız zor olmuştu

5. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    166
    Ödül Puanları:
    63
    Arkadaşlar okullarınıza 12. sınıf ÇTDT ders kitabı gelmiş mi? Biz<im ilçeye gelmemiş görünüyor? Okulunuza geldiyse belirtirseniz sevinirim.

6. kristal Veliaht Veliaht

Konular:
    1,164
    Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    48
    sormak aklıma gelmedi...
    ama kitabın hazır olduğunu biliyorum...
    perşembe günü öğrenirim...hatta varsa bir
    tane incelemek için alırım...

7. asazar Kalfa Üye

Konular:
    16
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    örnek sayfalar yayınlayabilirseniz iyi olur aslında

8. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,876
    Medya:
    172
    Alınan Beğeniler:
    3,969
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    Bir akslik olmazsa yarın, olur mu ?

9. zeynep4141 Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çağdaş Türk ve dünya tarihi kitabı bizim okula da gelmemişti.müdür bey listeye ekleyin iletelim dedi ama ben bu yılda pek umutlu değilim inşallah yine fotokopi ve ders notlarıyla uğraşmak zorunda kalmayız

10. dirokwan Usta Üye

Konular:
    12
    Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    kitap görsel olarak iyi hazırlanmış, ancak bazı arkadaşların belirttiği gibi müfredat ve ders kitabı ne kadar iyileştirilirse iyileştirilsin zaman az, ders saati arttırılmalı... ama ufukta öyle bir ışık gözükmüyor...

11. pirlometin Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    10. sınıf tarih kitabı

Bu kitabı yazan arkadaşlar biraz daha gayret etselermiş kitabı ansiklopediye dönüştüreceklermiş.Haftada iki sat olan bir dersin kitabının bu kadar doldurulması ne anlama geliyor bilmiyorum.Ancak yazış şeklinde büyük hatalar var.Konuların öğrencilerin ilgisini çekmesi mümkün değil.2 derste müfredatın yetiştirilmesi ve etkinliklerin yapılması da.Dolayısı ile ne öğretmene ne de öğrenciye hitap ediyor. Kısaca dağ fare doğurmuştur. 1993'ten beri yenilenmeyen müfredat 16 yıl sonra bu şekilde değilde daha sade çıkmalıydı ve ( hep dedikleri gibi) daha görsel olmalıydı.O kalın kitabı gören öğrenci ile zaten 1-0 yenik başlarız derse.

12. Yavuz Selim Acemi Üye

Konular:
    11
    Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    İstanbul'da görev yapıyorum.
    Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabı okulumuza geldi. Şu an itibarıyla elimde.
    Tarihçi arkadaşların bu sene kitapsız tek dersi Tarih-11(sözel) dersi olacak.

13. YeniÇeri Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    19
    Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    çt ve dt kitabından örnek yayınlayabilir misiniz? buralara henüz gelmedi merak ediyoruz.

14. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,876
    Medya:
    172
    Alınan Beğeniler:
    3,969
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.

15. geda Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Pirlometin yaptığınız yorumlara katılmıyorum. sanki bu kitaptan daha iyi bir kitap görmüşsünüz gibi eleştirmişsiniz. bence bu kitap kemal kara ve diğer kitaplarla karşılaştırılmayacak kadar güzel ve ilgi çekici. bence kitap kalın bir kitap da değil. müfredatla karşılaştırıldığında az ve işlenmeyen konular bile var. artık bu kitapda öğrencilerin ilgisini çekmeyecekse siz Kemal Karanın kitabını okutmaya devam edin eminim çok ilgi çeker. incelediğim kadarıyla çok renkli bir kitap görsel açıdan offf dedirtmeyen bir yapısı var. içerik de çok değişik teknikler kullanılmış mesala diyalok lar var.öğrenci bunu canlandırarak sonuca ulaşıyor. kültür medeniyet ilgili üntelerin hemen ardından verilmiş. yani kuruluş döneminde kuruluşun kültürmedeniyeti ....gibi bu çok güzel olmuş. resim yorumla olması çok etkili bir etkinlik olduğu kanatindeyim. kronoloji takip edilerek akıcı bir uslupla yazılmış. ben bu kitabı beğendim. TEK SORUNUMUZ DERS SAATİNİN 2 saat le sınırlı olması. bence derse 5- 0 galip başlarız. biraz sevdirerek farklı tekniklerle bu maçıda kaybetmeyiz kanatindeyim. saygılar

16. sedataltas Usta Üye

Konular:
    239
    Alınan Beğeniler:
    776
    Ödül Puanları:
    38
    Hocam yanlış link vermişsiniz sanırım.

17. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,876
    Medya:
    172
    Alınan Beğeniler:
    3,969
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    düzenlendi

18. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    166
    Ödül Puanları:
    63
    Sayın hocam, yorumlarınıza bir yönüyle hak veriyorum. Burada kitap hakkındaki görüşler başlığını açarken gaye kitabı reddetmek gayesi değil; hazırlanan kitabın avantajlarını dile getirerek öğretmen olarak tarih dersinde materyal güvenini temin etmek.Elbette kitabın eksik, eleştirilecek tarafları da olacaktır. Onu da burada konuşarak ve birbirimize yardımcı olacak fikirler öne sürerek gidereceğimizi düşünüyorum.
    Şöyle düşünelim ben 95 yılında liseden mezun oldum. Değil bir slayt, film izlemek; bir tarih kitabının sınıfımızda tanıtıldığına şahit olmadım. Ancak kendi beceri, istek ve gayretlerimizle tarihi sevdik; tarihe gönül verdik. Şimdi elimizde imkan çok ve biraz da tarih bilinci ile, içimizde yanan tarih ateşini genç beyinlere tutuşturursak hem dersin hakkını vermiş hem de geçmişine sahip çıkan geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirmiş oluruz. Bu yüzden ısrarla söylüyorum:Ders anlatımında teknik anlamda öğretmenin özgünlüğü vardır, olacaktır. Bunları da paylaşalım. Mesela Meslek lisesinde çalışan arkadaşlarımız var; Düz liselerde Anadolu ve Fen liselerinde çalışan arkadaşlarımız var. Bütün arkadaşlar gemi benim gemim onun kaptanı benim onu denizde nasıl yüzdüreceğime ben karar veririm başkalarının gemisi ve nasıl onu nasıl idare ettikleri beni ilgilendirmez derse 'atalarımızın çok övündüğümüz yardımlaşma ruhunu kendi zihinlerimizde toprağa gömmüş oluruz.'
    Maksadımı aşan sözlerim olduysa özür dilerim. :blushing:

19. otek72 Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar fotokopiye devam edeceksiniz (bende bu yıl bu ders yok) çünki geçen yılın sonunda bizzat istedik kitabı ama gelmedi bu dersin kitabını basmak kolay degil çünki müfredatdaki konular Türk ve Dünya tarihi olunca çok fazla bence müfredat yeniden ele alınmalı ve Dünya tar.kısmından bazı bölümler çıkarılmalı sadece Türklerle alakalı olan ve çok önemli konular müfredata konulmalı

20. asazar Kalfa Üye

Konular:
    16
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dikkat biraz

arkadaşım kitaplar basıldı ve bir çok okulada ulaştı hatta bazı siteler tarayıp tamamını paylaşmışlar çağdaş tarihi dersi kitabının da bazı sayfaları bu sitede yayınlanmış durumda tarih 11 dersinin iki şekli olacak önümüzdeki yıl bunlardan biri inkılap olacak diğerinin programı mebden yayınlandı ve bu sene denemesi yapılacak o da seneye yeni bir ders olarak karşımıza çıkacak inkılap dersinin programıda seneye yeniden düzenlenecek muhtemelen ve onunda seneye yeni kitabı çıkacak

11.sınıf yeni dersin proramını aşağıdaki linkden indirebilirsiniz

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş