Bu Sayfayı Paylaş

1. kagizmanli.1974 Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar müfredatı biraz azaltsalardı iyi olurdu geçen seneki müfredatın yeni hali
    sosyal sınıflarda sorun olmaz ama normal sınıflar nasıl yetiştirecek bakacaz

2. dirokwan Usta Üye

Konular:
    12
    Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Kitap eskisine nazaran daha görsel ve ince, etkinliklere ysr verilmesi güzel.... Şimdilik bu kadar da yeter tarihin öneminin azaltıldığı bir sistemde...

3. iorhan42 Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    4 saatlik tarih derslerinde bu müfredat yetebilir fakat 2 saatlik derslerde yeteceğini zannetmiyorum..Ben bi meslek lsesinde çalışmaktayım..Bu tür liselerde tarih dersleri 2 saat ve konuları yetiştirmek gerçekten çok zor...

4. potemkian Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi

Arkadaşlar Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinde kaynak sayılabilecek bir dergi olarak Çözüm Yayınlarının bir dergisi var.(öğrencilere not tutturmak için iyi bir çalışma.)

5. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,853
    Medya:
    169
    Alınan Beğeniler:
    2,302
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. burada belirtirseniz iyi olur

6. asazar Kalfa Üye

Konular:
    16
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bazı hatalar taraf tutmalar vs...maddi ve manevi hatalar ...

25. sayfada topkapı sarayında bulunan adalet kulesinin resminin altında edirnede olduğu yazılı , 192. sayfada üç büyük kulübün tarihi anlatılıken atatürkün fenerbahçeye sempatisi olduğu uydurması :thumbdown: gibi

birde Halil İnalcık hoca Osmanlı'nın kayı boyundan geldiği hikayesinin timura karşı mücadele sırasında uydurulduğunu söylüyordu bu kitapta kesin kayı boyundan olduğunu anlatmaya devam ediyoruz anlaşılan

bunun gibi aklımıza ve gözümüze takılanları da yazarsak arkadaşlar daha faydalı olur göremediklerimizide görmüş paylaşmış oluruz bence...uyku tutmadı bende kitabı inceleyeyim dedim :thumbup:

7. atabey Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tarih ıı ders kitabını inceledinizmi?

yeni tarih II kitabı basımı hatalı olmuş. gerçi hepsi değil bazı basımları hatalı bunu kimlere şikayet edelim

8. tuğbapemik Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    tarih ıı2deki yanlışlık neler acaba

tarih ıı kitabını henuz inceleyemedim sorun neler acaba?umarım fazla yoktur

9. UĞUR Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 79 da hat ve tezhip örnekleri karıştırılmış,
    sayfa 25 de adalet kulesi-edirne resmi "istanbul" olmalı.

10. Alperen Selçuklu Veziri Azam Vezir-i Azam

Konular:
    228
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    haftalık 2 saatlik derse 10 saatlik içerik yüklenmiş ,:think:

11. kocaman Kalfa Üye

Konular:
    14
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    geçen senelerdeki tarih kitabıyla karşılaştırldığında kesinlikle son derece iyi bir kitap olduğunu düşünmekle birlikte; transkrip kurallarının hiç birine uyulmamış mesela;sultanıiklimirum s.14; mühendishaneiberrrihümayun s.145 gibi.. bu tür yazım hataları hemen hemen her sayfada bulunmakta.

12. geda Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Geçen yıl benimde katıldığım bir komisyonda bakanlık için bir konu hazırladık. hazırladığımız metinde butür kelimelerin birleştirilerek yazılması gerektiğini söylediler. Talim terbiye kurulu böyle istiyormuş.

13. geda Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam nasıl bir hata var?

14. zeyna Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    arkadaşlar 10 sınıf yeni müfredat ve yeni kitabı incelediniz mi ilk bölümde I murat dönemi ile ilgili olarak sazlıdere savaşı için ilk haçlı osmanlı savaşı demiş doğru bir yaklaşım mı hep demez miyiz sırpsındığı ilk savaş ne oldu da değişti yoksa yalnışlık mı var ben yaklaşımın doğru olmadğını düşünüyorum ne dersiniz

15. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    45
    Ödül Puanları:
    48
    Prof. Halil İNALCIK 'Devlet-i Aliyye' isimli eserinin 55. saifesinde Sazlı Dere Savaşı'nın Haçlılara karşı yapılan ilk savaş olduğunu söylüyor. Hocamızın dayandırdığı kaynaklar; aziz mertebesine yükseltilen Pierre Thomas ın hayatı hakkında Philippe Mezierre nin yazdığı eser ile Anonim Teverih-i Al-i Osman'daki kayıtları söylüyor. Ve son olarak kıymetli hocamız Bizans ve Haçlılara karşı kazanılan bu başarı, Osmanlıların Avrupa'da kalmalarını kesinleştirmiştir diye ekliyor.

16. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    45
    Ödül Puanları:
    48
    İstanbul'un düşmesi Latinlerin yani Venedik Ceneviz ve Fransız kolonilerinin de düşmesi çıkarlarının zedelenmesi anlamına gelecekti diyor Halil İnalcık. Dolayısıyla 1359 ve 1361 tarihlerinde iki defa Papa tarafından Haçlı deniz kuvvetlerinin bizans donanmasına yardım etmek için önderildiğini ve Bizans donanması ile Haçlı donanmasının Lapseki'ye çıkarma yaptıklarından bahsediyor Ayrıca Edirne'nin fethi için 1363,1364,1369 ve 1371 Çirmen Savaşının tarihlerinin verildiğini fakat gerçekte Edirne'nin fethinin 1361 yılında Şehzade Murad ve Lalası Şahin tarafından gerçekleştiğini belirtiyor.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ekim 2009
  17. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    45
    Ödül Puanları:
    48
    1361 baharında Murad ve uc beyleri tüm kuvvetleriyle Edirne üzerine yürüdüler. Edirne'deki Bizans komutanı Osmanlı ordusunu Sazlı-Dere'de karşıladı,yenilip Edirne'ye kapandı. Gece Meriç üzerinden İstanbul'a kaçtı. Şehir halkı kaleyi Murad'a teslim ettiler. (1361 Baharı)

Kaynak >>>>>Prof. Halil İNALCIK Devlet-i Aliyye Saife 57.

18. tuğbapemik Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Benİm de dİkkatİmİ cektİ ama ben yİne sirp sindiĞi olarak anlatmayi dÜŞÜnÜyorum...sİzler ne dersİnİz?

19. tarihiasa Kalfa Üye

Konular:
    14
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl yani doğrusunu öğrenip öğrencilere eski yanlışımı anlatacaksın!

20. zeyna Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    arkadaşlar o zaman kaynak olarak halil inalcık gösterilip sazlı dere diyeceğiz
    çünkü bütün kaynak kitaplarda sınava hazırlık kitaplarında sırpsındığı diyor ben öğrencilerime tarihi bilgilerin değişebilir özelliğini hatırlatıp sazlı dere dedim
    çünkü sırpsındığı bölümünde ilk haçlı savaşı demiyor demekki bir yalnışlık yok sazlıdere olayında..........saygılar

Bu Sayfayı Paylaş