• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

10.sınıf Tarih yeni müfredat değişikliği

#1
Müfredatı inceledim. Sadece 4.ünitede isim değişikliği yapıldığı dikkatimi çekti. Eğer içerikte de değişiklik varsa ki yeni kitapların basılmasıyla bunu anlayabiliriz.Bu hususta inceleme yapan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
 

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#4
#5
benim sormak istediğim bişey var dikkatimi çekti. 10. sınıf kitabından SAZLIDERE SAVAŞI için haçlılarla ilk savaş dişye bahsediyor. Biz oysaki yıllardır Sırp Sındığı diye anlatıyoruz hay allah yanlışmı yapıyormuşuz :)))) sizler bu konuda nasıl bir uygulama içerisindesiniz
 

omrye

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
#6
1364 yılında Hcı İlbeyin macar kralı idaresindeki balkan birleşik kuvvetlerinden oluşan haçlı ordusunu bir gece baskınınd a yenmesi Sırpların mağlup edilidiği yer olarak adı verilen bu savaş sırp sındığı savaşı adıyla anılır.bizans kaynaklarında balkan milltlrine ait esrlerde bu savaşın adı geçmemektedir.Sırp sındığı hakkında bilgi veren osmanlı tarihlri bu savaştan uzun yıllar sonra kaleme alınmıştır.1371 deki Çirmen savaşı da Osmanlı tarihlerinde yer almamaktadır.İNALCIK Sülyman Paşanın Srplarla yaptığı savaşları Çirmenle karıştığını belirtir.Sülyman Paşan sırplarla mücadelesi 1352 Dimetoka savaşı ile 1371 çirmen savaşı birleştirilerk 1364 te yni bir savaş meydana çıkarılmıştır.
 
#7
ama hala kitaplarda sazlıdere,sırpsındığı,çirmen ve ı.kosova olarak geçiyor,omrye hocamın söylediği gibi bilgi veriyoruz,kitap bilgileri değiştirilmediği için karışıklıklar oluyor,bir an evvel düzeltilse iyi olur.
 
#8
İlk basılan ve bu dersin okutulmaya başlandıpında dediğiniz gibi sazlı dere savaşı yazıyodu.şimdi bu yıl yanlışı düzeltmişler.ben çzellikle baktım...