1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

1. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    166
    Ödül Puanları:
    63
    Arkadaşlar bu sene 11. sınıf sözellerde ve seçmeli tarih derslerinde okuttuğumuz Tarih 3 kitabı hakkındaki fikirlerimizi buraya yazalım. Kitabın eksik yönlerini, güzel taraflarını açıklamalı bir şekilde yazalım. Kitabı işlemeye başladığımda çok memnun oldum. Açıkçası alıntı yapılan metinler okudğumuz tarihçilere ait olduğu için de olumlu intiba bıraktı bende. Görüşlerinizi bekliyoruz.

2. kristal Veliaht Veliaht

Konular:
    1,164
    Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    48

ayrıntılı yorum yapmak için erken oduğunu düşündüğümü
    baştan belirteyim...
    benim de ilk dikkatimi çeken alıntı yapılan kişiler ve eserleri oldu...
    salim koca dan yapılan alıntılarda yerli yerinde...
    (ee hocam olur da kendileri...)
    benim özellikle hoşuma giden ben kimim...
    tonyukuk ve nizamül mülk ile ilgili olan ben kimim köşesini
    okurken ön bilgiler verdiğimiz için öğrenciler metin bitmeden
    sonuca ulaştılar...
    genel anlamda anlatım sade ve akıcı...
    karışıklık çıkarabilecek nokta aynı anda birkaç
    Türk devletinden birden bahsedilmesi...
    burda da tablolar oluşturulmuş...
    bu da iyi...
    dersin şimdilik 4 saat olması da bu yılla
    özgü bir avantaj...seneye seçmeli olarak 2 veya 4 saat
    olarak okutulabilecek...şimdiilik bu kadar...
    genel anlamda beğendim...ama daha çok başlardayız..
    .

3. niksarlı Kalfa Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    11 sözel tarih

bence en güzel tarih konuları Lise 3 sözel ve lise 4 çağdaş konuları. ama 2 yıl içinde ikiside seçmeli ders olacak. o zaman öğrencinin bu derslere bakış açısıda değişecek. lise 3 tarih derslerine girmediğim halde kitabı aldım okuyorum. bence alıntılar güzel. ama dizayn hiç iyi değil. kenarlarda gereksiz boşluklar bırakmışlar.

4. lugatperdaz Acemi Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Tarih 3

Merhabalar
    Tarih 3'ün konuları geçen senelerde işlediğimizden faklı imiş. Hiç siyasi tarih olmadığını görünce şaşırdım.
    Konuların sistematiği gayet iyi. Görsel materyal ve kaynaklardan alıntılar da gayet yerinde ve hoş. Ancak mizanpaj biraz dağınık. Bir de konu başlıkları çok iç içe. Mesela İslam Öncesi Türk Tarihi Devlet Yönetiminden sonra İlk Müslüman Türk Devletlerinin Devlet Yönetimine geçiliyor ancak başlığı bulmakta zorlanıyorsunuz.
    Ben siyasi bağlamı bilinmeden anlaşılması zor olduğu için adı geçen dönemlerin siyasi tarihlerini önce kısaca işleyeceğim. I. dönemin ortalarından itibaren de kitaba geçeceğim.

5. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Kitaptaki alıntıları beğensem de, metin kısmı maalesef yeterince anlaşılır değil. Karışık bir şekilde yazılmış. Akademik kitaplar bile bu konuda daha başarılı. Karşılaştırma yapılması istenmiş herhalde. Bunun için ayrı ayrı bölmeyip ana başlıktan da hareket edilebilirdi.

lugatpezdar Hocamın belirttiği üzere mizanpaj ve başlıklar sorunlu. Siyasi Tarihten bağımsız incelemek de çok uygun olmasa gerek. Bu sebeple ders saatlerinde düzenleme veya bazı konuların çıkarımı ile zorunlu saatler içinde konuların ele alınması daha iyi olabilirdi.

Not: Ders saatleri, süreleri için farklı görüşlerim var. Onlar mahfuzdurç

6. epigrafya Kalfa Üye

Konular:
    6
    Alınan Beğeniler:
    14
    Ödül Puanları:
    6
    Hocalarıma katılıyorum siyasi tarihten bağımsız olması dezavantaj.
    kronolojik sıralamaya uygun olarak konular işlenmemiş bu da öğrenci açısından kafa karıştırıcı. kitapta karşılaşma ve yorum yapılması istenmiş ama konuları tam bilmeyen bir öğrenci bunu sağlıklı bir şekilde yapamaz diye düşünüyorum.

7. nrdn-26 Veziri Azam Vezir-i Azam

Konular:
    199
    Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ödül Puanları:
    0
    Öğretmenlerim teşekkürler. Bana yeni sunular hazırlamada mesajlar verdiniz kafa karışıklıklarını kavram haritalarıyla giderebiliriz.

8. ali_burak Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    11.sınıf seçmeli tarih dersinde(2 saatlik) bu yeni müfredat ve kitap okutuluyor mu?

9. tabur28 Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Siyasi tarih konusunda eleştirinize katılmıyorum. Çünkü siyasi tarihi zaten anlattık. Lise 1 ve lise 2 de Cumhuriyet döneminide bu sene anlatıyoruz ki zaten kitapta bu dönemin felsefesi ile ilgilenmiş. Burada asıl amaç öğrencilerin önceki bilgilerini kullanmasıdır diye düşünüyorum.

10. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    En büyük problemlerden bir tanesi çok fazla kavram olması. Bu kadar kavram göz korkutuyor. Yazımda daha sade verilip, kavramların bir kısmı genel kültür olarak ayrı olarak ekler bölümü olarak sunulabilirdi.​

11. kristal Veliaht Veliaht

Konular:
    1,164
    Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    48
    konu anlatımlarında değil ama,
    alıntılarda sade bir anlatım olduğunu düşünüyorum...
    kavramlarında çok olması beraberinde karışıklık yaratıyor...
    bu durumu şimdilik ders saati uygun
    olması sebebi ile kısa notlar tutarak gidermeye çalışıyoruz...

müfredatı geçen seneden belli idi...aşamalı geçiş olduğu
    için bu sene işlemeye başladık...siyasi tarih olmadığı için
    kültür tarihi diye adlandırma yapıyoruz...

12. nrdn-26 Veziri Azam Vezir-i Azam

Konular:
    199
    Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ödül Puanları:
    0
    Öğrencilerinde kavramlara itirazları var. Ancak ben bu itirazları kabul etmiyorum. Çünkü ÖSS de sorular orjinal kavramlarla soruluyor Örneğin:Altay Dağları eteklerindeki Pazırık’ta bulunan kurganda Hunlara ait olduğu anlaşılan ve üzerinde hayvan figürleri olan halı bulunmuştur.
    Buna göre, Hunlar ile ilgili;
    I. Uğraş alanlarının sanatlarına yansıdığı
    II. Hayatın ölümden sonra devam edeceğine inandıkları
    III. Uzun süre siyasal birlik kuramadıkları
    Yargılarından hangilerine ulaşılabilir?

A) Yalnız I B) Yalnız III C) I ve II
    D) II ve III E) I, II ve III
    öğrencilerin %80 ni kurgan nedir diye soruyor
    Örneğin
    7. Aşağıdakilerden hangisinin, Osmanlı Devleti zayıfladıkça İngiltere, Rusya ve Fransa devletleri arasında çıkar çatışmalarının odak noktalarından biri olduğu savunulamaz?
    A) Boğazlar B) Kapitülasyonlar C) Azınlıklar
    D) Kutsal yerler E) Mültezimler
    yine bu soruda mültezim kavramını bilmedikleri için soruyu yapamadıklarını tespit ettim o yüzden Derslerde önce kavram çalışması yapıyorum
    Örneğin: ilk türk devletleri kavram çalışması diye tahtaya yazıyorum öğrenciler o ünite ile ilgili onlarca kavramı tahtaya yazıyorlar . karşılarınada anlamlarını yazıp derse başlıyoruz

13. niksarlı Kalfa Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    illa siyasi tarih diye tutturmak anlamsız. hem 9. 10. sınıflarda siyasi tarih zaten anlatıyoruz. 11 de aynı şeyleri tekrarlamak neden olsun. bence sadece kültür tarihi çok güzel.

14. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    166
    Ödül Puanları:
    63
    Kitabın konuları kronolojik olarak ele alması işimize yarıyor. 11. sınıflarda bu dersi verirken söz gelimi tigin kavramını kavratmak bence zor değil. Çünkü tigin'in eş anlamlısı şehzadeyi vurgulamak, katun'u valide sultanla eş tutmak ve konular işlendikçe geriye ve ileriye dönük sık tekrarlar yapmak ayrıca dramalarla zaten bu kavramlar zihinlere yerleşecektir. Zira taraftarı olduğu futbol takımının oyncularını ve dizilerdeki oyuncuların rollerini zihne kazıyan öğrenciler ( hepsini kast etmiyorum, bir kısmı) kavramları akılda tutmayı da becerirler diyorum. Önemli olan derse girdiğinde öğrencinin o dersi neden öğrenmesini sağlayıcı güdülenmeyi gerçekleştirebilmek. Ilık bir rüzgarda, bir kıvılcım sınıfı tutuşturur. Fırtınalı sınıflarda, kıvılcım sadece anlık bir görüntü olur, çıkar ve söner. İşin püf noktası o ılık havayı oluşturabilmekte..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Ekim 2010
  15. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam, zaten kağan, hatun ve tigin gibi ünvanlar olmalı ve bunlar kolaylıkla ezberlenebilir. Bununla beraber tudun, vitik, agıcı,komenton, hansâ gibi kavramlar öğrencilerin gözlerini çok korkutuyor.

Bahsettiğiniz üzere zaman içinde konular işlendikçe tekrar sorularla akılda kalmanın kolaylaşacağını söylesek de henüz bu korkular giderilemedi. Belki, henüz belki çok erken. Hayır çocuklar kitabı anlamıyoruz diyorlar. Sonra temel konular sorulunca 5'te 3'ünü biliyorlar.

Güzel ders notları olsa belki daha rahat olacak; ama...

Çözüm önerilerini dersin işleniş sistemine uygun olarak sıralarsak;
    Giriş:
    nrdn26: ilk türk devletleri kavram çalışması diye tahtaya yazıyorum öğrenciler o ünite ile ilgili onlarca kavramı tahtaya yazıyorlar . karşılarınada anlamlarını yazıp derse başlıyoruz

Gelişme:
    ayyıldız: tigin'in eş anlamlısı şehzadeyi vurgulamak, katun'u valide sultanla eş tutmak ve konular işlendikçe geriye ve ileriye dönük sık tekrarlar yapmak ayrıca dramalarla zaten bu kavramlar zihinlere yerleşecektir.

Sonuç:
    kristal: kısa notlar tutarak gidermeye çalışıyoruz

Aşamalar birbiriyle iç içe de olabilir. Bu arada keşke bu şekil notlar hemen hazırlanabilse... (günlük okul gidiş-gelişim ikibuçuk saat sürüyor, vb. sorunlar...)

16. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    İlk konuları karşılaştırdım. KPSS kitaplarındaki konularla bir uyum var. Kitapta biraz daha fazla ayrıntı bulunmakta. KPSS'de ise yorum güzel verilmiş.

Konuları KPSS kitaplarından işleme konusunda fikrinizi almak istiyorum. Sizce yeterli olur mu?

17. nrdn-26 Veziri Azam Vezir-i Azam

Konular:
    199
    Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ödül Puanları:
    0
    Hazırladığım slaytların (Tarih 3) yararlı olup plmadığı konusunda görüşlerinizi alabilirmiyim

18. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Maalesef çoğu sınıfımızda projeksiyon olmadığı için kullanamıyorum. O sebeple ders notları hazırlamam gerekiyor. Fakat bu kadar kısa sürede hazırlamak zor olacak. Bu sebeple ekip çalışması gerekiyor.

19. kristal Veliaht Veliaht

Konular:
    1,164
    Alınan Beğeniler:
    38
    Ödül Puanları:
    48

tek bir projeksiyon var... ve ben hiç kullanamadım...
    sınıfı kapmak nasip olmadı...
    hazırladığınız slaytlar elbette faydalı olacak da...
    iş kullanabileceğimiz teknoloji bulunsa...

20. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

Konular:
    2,498
    Alınan Beğeniler:
    65
    Ödül Puanları:
    48
    Sunularınızı ben derslerde kullanıyorum..Öğrencilerimde artık sizi tanıdı..

En çok begendikleri eşleştirmeli etkinlik sunularınız ?

Sunu bitiminda hep bir ağızdan 'Daha yok mu ' diyorlar..

Tekrardan teşekkürler..

Bu Sayfayı Paylaş