• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Tarihte Bugün 12 Eylül

kibela24

Veliaht
Yönetici
Veliaht
#1
1937 - Dersim İsyanı'nın lideri Seyit Rıza teslim oldu. Seyit Rıza yargılama sonucu 15 Kasım'da idam edildi.
1959 - Sovyetler Birliği Luna II roketini Ay'a fırlattı.
1963 - Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında ortaklık antlaşması imzalandı.
1970 - Filistinli gerillalar ABD, İsviçre, İngiltere ve Almanya'ya ait dört uçağı kaçırdılar. Gerillalar uçaklardan üçünü Ürdün çölünde havaya uçurdular; yolcuları rehin aldılar.
1975 - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Kıbrıs konusunda Türkiye aleyhine karar verdi.
1977 - 32. Uluslararası Halk Oyunları Yarışması Fransa'nın Dijon kentinde yapıldı. Türkiye 48 ülke arasında birinci oldu.
1980 - Genelkurmay başkanı Org. Kenan Evren başkanlığında Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Nurettin Esin, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Org. Sedat Celasun'dan oluşan Milli Güvenlik Konseyi yönetime el koydu. Milli Güvenlik Konseyinin yaptığı açıklama ile Parlamento feshedildi, siyasi faaliyetler durduruldu, milletvekilleri ve senatörlerin dokunulmazlıkları kaldırıldı. Tüm yurtta sıkıyönetim ve saat 05:00 den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Anayasa yürürlükten kaldırıldı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında 7000 kişinin idamı istendi. Askeri Yargıtay 124 idam cezasını onayladı. 50 kişi idam edildi. Askeri yönetimde, gözaltında ya da hapishanelerde, "doğal olmayan ölüm" sayısı 229 oldu.
1987 - Metris Askeri Cezaevi yönetimi tutuklu ve mahkumların isteklerini kabul etti; 63 siyasi tutuklu 30 gündür sürdürdükleri açlık grevine son verdi.
1997 - "Susurluk davası" sanığı İbrahim Şahin ile 2 özel tim mensubu ve "köstebek davası" sanığı Bülent Orakoğlu tahliye edildi.

Doğumlar

1921 - Stanisław Lem, Polonyalı yazar (ö. 2006)
1943 - Michael Ondaatje, Kanadalı yazar, şair
1962 - Sunay Akın , Türk şair, yazar, gazeteci, araştırmacı
1972 - Jason Statham, İngiliz oyuncu
1978 - Mehmet Okur, Türk basketbolcu

Ölümler

1932 - Ahmet Rasim, Türk gazeteci ve yazar (d. 1865)
1977 - Steve Biko, Güney Afrika'da siyah hakları mücadelecisi (d. 1946)
2003 - Johnny Cash, ABD'li müzisyen (d. 1932)
 

Aynı Kategoriden Farklı Konular

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#2
Bugün 12 Eylül unutmadık...
 

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#3

Tarihte bugün gerçekleşen olaylar arasında; 12 Eylül askeri darbesinin yaşanması, II.Viyana kuşatmasının kaldırılması, Amerika’dan Osmanlı Devletine teşekkür ziyareti var..

GÜNÜN OLAYI

12 Eylül Askeri Darbesi Yaşandı (1980)

Türk Silahlı Kuvvetleri 12 Eylül 1980 Cuma günü Genelkurmay başkanı Kenan Evren öncülüğünde darbe yaparak ülke yönetimine el koydu. Darbenin gerekçesi olarak siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sonucu oluşan kaos ortamı gösterildi. Süleyman Demirel başbakanlığındaki hükümet görevden alındı TBMM Kapatıldı.1961 Anayasası askıya alındı ve ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildi. Siyasi parti liderleri tutuklandı, yargılandı, partiler kapatıldı ve liderlerine siyaset yasağı getirildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

II.Viyana Kuşatması Kaldırıldı (1683)

Viyana’yı kuşatan Osmanlı ordusu kale artık düşmek üzereyken Avrupa’dan yardım gelmesi üzerine iki ateş arasında kaldı. Osmanlı ordusu ile müttefik orduları arasında 12 Eylül 1683’de yapılan Kahlenberg (Alamandağı ) Savaşı kaybedildi. Bunun üzerine Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Viyana kuşatmasını kaldırdı ve geri çekilme emri verdi. Avrupalılar ilk defa Osmanlı ordusu karşısında büyük bir zafer elde etmişlerdi. Ayrıca büyük miktarda ganimet elde etmişlerdi.

Rus Ordusu Tuna’nın Güneyine Geçemedi (1771)

Rus General Essen büyük bir ordu ile Tuna nehrinin güneyine geçerek işgallere devam etmek istedi.Ancak Yergöğü bölgesinde Osmanlı ordusu karşısında 12 Eylül 1771 günü büyük kayıplar verince geri çekilmek zorunda kaldı.

Amerika’dan Osmanlı Devletine Teşekkür Ziyareti (1866)

Osmanlı Devleti Amerikan iç savaşı sırasında kuzeyin yani birlik yanlısı federal hükümetin yanında yer almıştı. Hatta Amerikan federal Hükümetine karşı korsanlık yapan gemilere Osmanlı limanları yasaklandı. Amerikan başkanı Lincoln bu tutumundan dolayı Osmanlı Devletine teşekkür etti. İç savaş bittikten sonra , Amerikan hükümeti Osmanlı Devletinin gösterdiği dostluk için bir savaş gemisini nezaket ziyareti için İstanbul’a gönderdi. 1841 Londra sözleşmesine aykırı olduğu için Osmanlı Devleti bu geminin özel izinle 12 Eylül 1866’da İstanbul’a gelmesine müsaade etti.

Yunanlılar Sakarya’nın Batısına Kaçmaya Çalışıyor (1921)

Sakarya nehrinin doğusuna geçme çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanan Yunan ordusu geri çekiliyordu. 12 Eylül 1921 günü son kalıntılar da temizlendi. Artık Sakarya nehrinin doğusunda savaşan Yunan askeri kalmamıştı.

Yunan İşgalinden Kurtulan Yerler (1922)

26 Ağustos 1922’de Başlayan Büyük Taarruz sonrasında Türk ordusu ilerlemesine devam ederek Urla, Seferihisar, Mudanya , Haymana ve Kırkağaç’ı Yunan işgalinden kurtardı.

Türkiye ve AET Arasında Ortaklık Antlaşması (1963)

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin hukuki temelini oluşturan Ankara Antlaşması 12 Eylül 1963 tarihinde imzalandı. Bu antlaşma Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu temsilcileri ile Ankara’da imzalanmıştı. "Anlaşma’nın amacı, Türkiye ekonomisinin hızlandırılmış kalkınmasını ve Türk halkının istihdam seviyesinin ve yaşama şartlarının yükseltilmesini sağlama gereğini tümü ile göz önünde bulundurarak, taraflar arasındaki ticari, ekonomik ilişkileri aralıksız ve dengeli olarak güçlendirmeyi teşvik etmektir." (Madde 2/1)

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1624- Dünyanın ilk denizaltısı Londra’da test edildi.

1937- Dersim isyanının yöneticilerinden Seyit Rıza teslim oldu.

1959- Sovyetler Birliği Luna II roketini aya fırlattı.

1963- Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında Ortaklık Antlaşması imzalandı.

1980- Ordu yönetime el koydu. Parlamento feshedildi, siyasi faaliyetler durduruldu, tüm yurtta sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

1996- Türkiye, 2 bin 500 Iraklı Kürt’ün ülkeye girmesine izin verdi.

2006 - Diyarbakır'ın Bağlar beldesinde meydana gelen bombalı saldırıda, 8'i çocuk olmak üzere 10 kişi öldü ve 15 kişi yaralandı.

2010 - Anayasa değişikliği ile ilgili olarak 2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumu yapıldı. Sandıkta sonuç olarak 'evet' kararı çıktı.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
K Eylül 0
K Eylül 0
K Eylül 0
K Eylül 0
K Gaziler Günü 0

Similar threads

Üst Alt