• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı-2014 konuşma metni

punika

Usta Üye
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
385
Puanları
43
Sayın Okul Müdürüm,Değerli Öğretmen Arkadaşlarım ve Sevgili Öğrenciler,
Bugün Atamızın Samsun'da yaktığı meşalenin anlamını tekrar anlayacağımız günün 95.yıldönümü!Ne yazık ki bu bayram günümüzü buruk bir mutluluk içerisinde yaşıyoruz.Başımız sağolsun!
Aslında bu yaşanan acılar,milletimiz için,ne yazık ki ne ilk ne de son!Tıpkı 95 yıl önce atalarımızın sınandığı gibi zor günlerden geçiyoruz.Bu günler millet olarak birbirimize daha çok kenetlendiğimiz günler olmalı!Ancak bu şekilde bu günümüzün değerini anlayabilir ve bu bayramları mutlulukla karşılayabiliriz.
19 Mayıs 1919!
Bu tarihi iyi öğreniniz sevgili öğrenciler!Karşınıza bir matematik sınavında aniden çıkacağı için değil,bir daha o günleri yaşamamak için!
Kuvay-ı Milliye'nin ne demek olduğunu iyi öğreniniz gençler!Atalarınızın yattığı yerlere hak ettiği saygıyı gösteriniz!Sizin gezerken yorulduğunuz bir avuç toprakta kaç canın yitip gittiğini asla unutmayınız!
Atatürk'ü iyi öğrenin arkadaşlar!Ama öyle 'Sarı saçlım,mavi gözlüm,Bir daha gel Samsun'dan demek için' değil!Tanıyın O'nu!Okuyun,öğrenin!O'nun düşüncelerini öğrenin ama kuru gürültüyle savunmak için değil!Yaşatmak için!Atatürk'ü anın ama önce anlayın!
Anmak kolay…çelenk törenleri,saygı duruşu,birkaç süslü cümle bir de üzerine güzel duygusal bir şiir!İşte bu kadar kolay!Kolay mı gerçekten?
Anlamak ise bambaşka bir kavram.O'nu anlamak, O'nun fikirlerini anlamak demek,O'nu anlamak O'nun ufkundan Dünya'ya bakabilmek demek!
O'nun ufku öylesine genişti ki 'akıl ve bilim benim ışığımdır' diyordu.O yüzden bağnazlık ve karanlık onun yoluna çıkamadı.
Mustafa Kemal öyle bir ışık yaktı ki karanlığa karşı Samsun'da!O ışık alev oldu,meşale oldu önce tüm Anadolu'yu sonra tüm kalpleri aydınlattı.
Bu yüzden 19 Mayıs 1919 sadece Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı değil,bir milletin uyanışı,esarete başkaldırışı,karanlığı yok edişidir!
O Mayıs günü yüzyıllardır devam eden 'Hasta Adam'ı yok etme planlarının' Karadeniz'e gömülüşü, M.Kemal'in çizmelerinin altında ezilişinin başlangıcıdır!
19 Mayıs Bayramı aynı zamanda gençlik ve spor bayramıdır!Çünkü Atatürk'ün yaktığı özgürlük ve cumhuriyet meşalesi,O'nu durmadan takip edecek gençlere emanet edilmiştir!
Atatürk öyle bir liderdir ki gençlere başarının da yolunu göstermiştir.Gençler her konuda özellikle sporda hep daha iyiyi hedefleyecekler ve ülkemizin bütün spor dallarında gururu olacaklardır.Çünkü spor hayatın ta kendisidir.Spor yapan gençler sağlıklı ama en önemlisi daha çok çalışmasını bilerek yetişeceklerdir.İşte bu gençlik Atatürk'ün hayallerinde ki gençliktir!
Atatürk'ün hayallerine bir adım bile yaklaşabileceğimiz güzel günleri de yaşamak dileğiyle bayramınız kutlu olsun!
punika
 
Üst Alt