• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

19 mayıs gençlik ve spor bayramı

kenantnc

Acemi Üye
Katılım
18 Mar 2010
Mesajlar
4
Puanları
0
Yaş
37
19 MAYIS GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMA
Bugün, Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının yıl dönümünü kutlamak için bir arada bulunmaktayız.
19 Mayıs 1919 tarihi vatandaşı olmaktan şeref duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür. Bunun için bu tarih çok önemlidir. Üzerimize çöken kara bulutların dağıtılması için Türk milletinin ayağa kalktığı gündür. Bu yüce milletin, hürriyetine kavuşmak için karar günüdür.
19 Mayıs 1919 günü Türk milletinin Mustafa Kemal komutasında tek bilek tek dilek ve tek yürek olup Anadolu’yu paylaşmaya kalkan, bu yüce milleti yok etmeye çalışan düşmanlara karşı kurtuluş hareketinin başladığı gündür.
Kısacası Bu gün Türkler için namus günüdür eğer bu gün mustafa kemal kurtuluş savaşının meşalesini yakmasaydı Türkler belki de vatanlarını ebediyen kaybedecekler ve emperyalistlere köle olacaklardı çünkü karşılarında âlemi kendilerine köle yapmak isteyen, bunun için kan döken, zulüm yapan milletler vardı.
Evet, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Türkiye halkının Hürriyet mücadelesi başlamıştır. 20.yüzyılın deha devlet adamı ve komutanı Mustafa Kemal ve silah arkadaşları 19 mayıs 1919’da başlattıkları kurtuluş mücadelesiyle Türkiye halkının onurunu kurtarıp yeni hedefler belirlemişlerdir. Yeni hedefler nasıl yakalanacaktır? Bunu Gazi Mustafa Kemal şöyle ifade ediyor. Yeni Türkiye Cumhuriyetinin genç evlatları, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek sizlersiniz.
Evet, gerçekten de bizlere büyük görevler düşüyor. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için, tek yürek, tek bilek olmak zorundayız. Çünkü bunu yapmayan milletler için istikbalin karanlıklarla dolu olduğu tarihi bir hakikattir.
Günümüzde Tek yürek tek bilek olmayan, vatan ve devlet bilincinden mahrum olan Irak’ın Filistin’in Afganistan’ın içler acısı durumu bunun en açık kanıtıdır. Bunun için güçlü olmalıyız, kendimizi iyi yetiştirmeliyiz. Çok okumalı, çok araştırmalı, günümüzün teknolojilerinden mutlaka yararlanmalıyız.
Uzun yıllar dünyayı yöneten onun iradesi dışında dünyada olayların yaşanmadığı atalarımızı çok iyi tanımak, tarihimizi çok iyi bilmek zorundayız. Çünkü tarihini tanımayan milli benliğini unutan milletler, başkalarına yem olmuşlardır. Atalarımızı iyi tanıdıkça, kendimizde, daha büyük işler yapmanın güç ve kuvvetini bulacağız..
En samimim duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyor Ve güzel günler görmek dileğiyle hepinizin bayramını kutluyorum.
 

tarihimiz

Kalfa Üye
Katılım
27 Ara 2009
Mesajlar
53
Puanları
8
19 Mayıs

Arkadaşlar elinizde sunu var mı?
 
Üst Alt