• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

2.dönem tarih dersi zümre başkanları toplantısı tutanağı

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 2.DÖNEM ORDU İLİ ÜNYE İLÇESİ TARİH DERSİ ZÜMRE BAŞKANLARI TOPLANTISI TUTANAĞI

Toplantı Yeri : Arif Nihat Asya Kız Teknik ve Meslek Lisesi
Toplantı Tarihi :18.02.2013
Toplantı Saati : 14.00

GÜNDEM MADDELERİ:
1-Açılış ve yoklama.
2-1.Dönem yapılan çalışmaların genel değerlendirilmesi. 3-1.Dönem karşılaşılan güçlüklerin görüşülmesi ve 2.dönem bunların giderilmesine dair alınacak tedbirlerin belirlenmesi.
4 - Okullardaki öğrenci başarıların artırılması amacıyla yapılabilecek çalışmaların belirlenmesi.
5- İl Başarı Değerlendirme Sınavı sonuçlarının görüşülmesi ve başarı oranların artırılması adına yapılabilecek çalışmaların belirlenmesi. ’’Bende başaracağım’’,’’Bir kitap da sen anlat’’projelerinin değerlendirilmesi.
6- Ölçme ve değerlendirme ölçütleri ile performans görevlerinin ve proje ödevlerinin görüşülmesi.
7- Veli – öğretmen- öğrenci ilişkisinin kurulması, sağlamlaştırılması.
8- Yapılacak sosyal ve kültürel faaliyetler.
9- Dilek ve temenniler.

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

1. Yapılan yoklamada Tekkiraz Ticaret Meslek Lisesi zümre başkanı hariç diğer öğretmenlerin katıldığı görülmüştür.
2. Yıllık planlarda ve sene başı zümre toplantılarında alınan kararların genel olarak uygulandığı görüldü. Okullar arasındaki başarı oranının alt kademeden gelen öğrenci başarısı ile doğru orantılı olduğu tespit edildi.
3. Öğretmen Ahmet AKAN, Anadolu lisesi grubundaki okullarda öğrencilerin daha çok sayısal ağırlıklı alana yöneldikleri için Tarih derslerini son seçenek olarak düşünmekteler ve bu nedenle istenilen başarıyı yakalayamadık. Öğrencinin ilgisini çekmek için Tarih derslerini günlük olaylar ile bağlantı kurarak anlatmak ilgiyi artıracaktır. Öğretmen İsmail YILDIZ, meslek okullarında çocukların meslek derslerine öncelik tanıdıkları ve bu nedenle kültür derslerini ikinci plana attıklarını, bu nedenle öğrencilerin derse ilgilerini çekebilmek için çok çaba sarf ediyoruz. Ancak sonuca istediğimiz şekilde yansımadı.
4. Öğretmen Kemalettin ZAFER, okullarda Tarih etüt programlarının yapılması gerektiğini belirtti. Öğretmen Emine YURT, öğrencilerin öğretmenlerine soru sormaları için uygun bir mekan hazırlamaya çalıştıkları, bu sayede öğrencilerin ders e daha ilgili olabileceklerini belirtti. Öğretmen Senai KAYA, eğitim öğretimin tekli olmasının başarıyı artırmada etkili olabileceğini belirtti. Öğretmen Mehmet Bozlağan, özellikle 10.sınıf müfredatının 2 ders saati için ağır olduğunu ,etkinliklerin yapılabilmesi için yeterli sürenin kalmadığını belirtti. Yüzyılların siyasi ve askeri olaylarının ayrı ayrı başlıklar altında ele alınmaktansa yüzyılın genel özelliklerinin ,siyasi ve askeri gidişatının bir bütün olarak verilmesinin daha faydalı olacağı ve öğrencilerin sıkılmadan derslere katılabilceğini belirtti. Genel olarak diğer zümre başkanları da bu konuda aynı fikirde olduklarını belirttiler. Öğretmen Bahriye Kısbet okullarda Osmanlıca derslerinin de seçmeli ders olarak okutulması gerektiğini belirtti.
5. Öğretmen Hüseyin ÇETİN, il değerlendirme sınavında sorulan soruların müfredat ile uyumlu olması gerektiğini belirtti. Öğretmen İsmail YILDIZ ,”Bir kitap da sen anlat.” Projesinde tarihi kitaplarında ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti. Öğretmen Mehmet Bozlağan, il başarı değerlendirme sınavı sonuçlarına bakıldığında lise yerleştirme puanlarına paralel bir sonuç ortaya çıktığını belirtti. Öğretmen Senai KAYA,bu tür sınavların okul sınav takvimlerinin dikkate alınarak hazırlanması ve okulun son zamanlarına gelecek şekilde hazırlanmaması gerektiğini belirtti.
6. Öğretmen İsmail YILDIZ, proje yapım aşamasında öğrenciye yardımcı olunması gerektiğini belirtti. Öğretmen Mursel ŞAHİN, Ölçme ve değerlendirme de başarılabilenin ve yapılabilenin ölçülmesinin esas alınmasının ve verilen puanlamanın öğrenciyi motive edici nitelikte olmasının başarıya katkı sağlayacağını belirtti.
7. Öğretmen Kadir KALEM, veliler genellikle okula öğrencileri kaydettikten sonra uğramamaktadırlar. Okul idarelerinin velinin okula gelmesini sağlayacak imkanlar yaratması gerektiğini belirtti.
8. Öğretmen Hüseyin ÇELİK, Okullarda imkanlar doğrultusunda eğitim öğretimi aksatmayacak şekilde zaman zaman tarihi filimlerin izletilmesi, tarih dergilerinin takip edilmesinin sağlanması, tarihi televizyon programlarının izlenmesi yönünde öğrencilerin teşvik edilmesinin güzel olacağını belirtti.

9- İlçe zümre başkanı Mehmet BOZLAĞAN, 2012-2013 eğitim öğretim yılı 2. Döneminin başarılarla dolu ve güzel geçmesi dileğiyle toplantıya son verilmiştir.

ALINAN KARARLAR

1-Tarih derslerine ilgiyi artırmak için görsel materyallere ağırlık verilmesi ve akıllı tahtaların bir an önce bütün okullarda kurulması kararlaştırıldı.
2-Okulların ekonomik imkanları çerçevesinde mümkünse en az bir tarih dergisine abone olunması.
3-Okullarda sosyal sınıfların oluşturulması yönünde çalışmalar yapılması.
4-Okullarda 10. sınıflarda imkanlar ölçüsünde 2 saat daha seçmeli ders olarak okutulmasının sağlanması.

Mehmet BOZLAĞAN Mursel ŞAHİN İsmail YILDIZ
Zümre Başkanı

Emine YURT Hüseyin ÇETİN Ahmet AKAN

Murat ŞAHİN Bahriye KISBET Senai KAYA

Kemalettin ZAFER Kadir KALEM

word belgesi olarak indirebilirsiniz

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Kürşad Alperen

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 113.maddesinin 2.alt maddesi gereği 2.dönem başında Eğitim Bölgesi veya diğer adıyla ilçe zümresi yapılmayacaktır.Ders yılı sonunda yapılacaktır.Bilginize...

vnm

Acemi Üye
Hocam izmir seferihisarda bugün yapılıyor

ecrin80

Usta Üye
bizde salı günü yaptık eğitim bölgesi zümresi hocam bu müdürlerin bundan haberi yok mu acaba

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
MADDE 113- (1) İlçe zümre başkanları kurulları, zümre öğretmenler kurulu başkanlarından oluşur. Kurullar, ilk toplantılarında o eğitim ve öğretim yılı için kendi aralarından birini ilçe zümre başkanı seçer. Toplantılar ilçe millî eğitim müdürü, uygun gördüğü bir şube müdürü veya bir okul müdürü başkanlığında yapılır.
(2) Kurullar, ders yılı başlamadan önce ve ders yılı sonunda toplanır. Kararlar oy çokluğuyla alınır ve ilçe müdürünün onayından sonra okullara ve ilgili kurullara duyurulur.
(3) İlçe zümre başkanları kurullarında;
a) İlçe düzeyinde uygulama birliği, zümreler arası bilgi paylaşımıyla öğrenci başarısının artırılması,
b) Eğitim ve öğretimde niteliğin yükseltilmesi ile iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesine yönelik görüş ve önerilerin değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması
ve benzeri konular görüşülür.
İl zümre başkanları kurulları
MADDE 114- (1) İl zümre başkanları kurulları, ilçe zümre başkanlarından oluşur. Kurullar ilk toplantılarında o eğitim ve öğretim yılı için kendi aralarından birini il zümre başkanı seçer. Toplantılar il müdürü, uygun gördüğü bir müdür yardımcısı/şube müdürü veya bir okul müdürü başkanlığında yapılır. Ayrıca varsa üniversitelerin eğitim veya fen edebiyat fakültelerinin ilgili bölümlerinde görev yapan öğretim üyelerinin de katılımı sağlanır.
(2) Kurullar, ders yılı başlamadan önce ve ders yılı sonunda toplanır. Kararlar oy çokluğuyla alınır ve il müdürünün onayından sonra ilçelere ve ilgili kurullara duyurulur.
(3) İl zümre başkanları kurullarında;
a) İl düzeyinde uygulama birliği, zümreler arası bilgi paylaşımıyla öğrenci başarısının artırılması,
b) Eğitim ve öğretimde niteliğin yükseltilmesi ile iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesine yönelik görüş ve önerilerin değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması,
ve benzeri konular görüşülür.
http://www.tarihbilinci.com/forum/y...gretim-kurumlari-yonetmeligi-20328/#post84815

gayet açık sanırım

Üst Alt