• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

2.Dönem Tarih Dersleri Zümresi - 2017-2018 Öğretim Yılı

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
2017-2018 öğretim yılı tarih dersleri 2.dönem zümresini yazan arkadaşlar var mı, bilmiyorum.

Ama gündemlerine bu dönem almaları gereken maddeler arasında

1- Değişen tarih dersi mürfedatlarının incelenmesi. Buradan ulaşabilirsiniz
2- Seçmeli Tarih 11 dersinin mutlaka seçtirlmesi (Meslek Liseleri için)

Ayrıca burayı da mutlaka okuyunuz

atahoca

Usta Üye
Hocam,
Geçen yıl müfredatlar incelendi. Raporlar gönderildi. Gerçi ilçeden merkeze gönderilen raporla, bizim okuldan gönderilen rapor ve ilçe zümrede -bu sene başı konuşulanlara göre söylüyorum- yapılan olumlu olumsuz tenkitler arasında bir uyum yok. Tekrar tekrar değerlendirme yapılmasına gerek var mı?

Orada meslek liselerinde Tarih-11'in (Osmanlı 17. yüzyıl sonrası) seçmeli olması konusu tenkit edildi. Bundan düşünüldüğü söylendi. Ders saatleri konusu tartışıldı.

Hatırlatmanız iyi oldu.

atahoca

Usta Üye
2017-2018 öğretim yılı tarih dersleri 2.dönem zümresini yazan arkadaşlar var mı, bilmiyorum.

Ama gündemlerine bu dönem almaları gereken maddeler arasında

1- Değişen tarih dersi mürfedatlarının incelenmesi. Buradan ulaşabilirsiniz
2- Seçmeli Tarih 11 dersinin mutlaka seçtirlmesi (Meslek Liseleri için)

Ayrıca burayı da mutlaka okuyunuz
Hocam,
Seçmeli Tarih 11 dersi (Osmanlı 17. YY. Sonrası) seneye uygulanmayacak.
Düzeltme: Yeni karar gereği uygulanacakmış.

Son düzenleme:

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
2017-2018 2.dönem tarih dersleri ve demokrasi dersi zümresi.

M.Tarhan YILMAZ hocamıza teşekkür ederiz.
Ekten indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
"Tüm ders kitapları ve öğretim programlarını
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
internet sitesinde sizler için hazırladık. Bağlantıya tıkladığınızda, açılan sayfaya MEB PERSONELİ olarak MEBBİS şifrenizle giriş yapabilir, size özel açılan ders kitaplarına ve öğretim programlarına yorum ve önerilerinizi iletebilirsiniz."

atahoca

Usta Üye
Hocam,
11. Sınıflarda yeni müfredat uygulanmayacak, gündeme almaya gerek yok manasında söylemiştim ama bir arkadaşın uyarısı ve sizin mesajınız üzerine eğitimle alakalı haber sitelerine baktım bakan tüm sınıflarda 2018-2019’da yeni müfredata geçileceğini söylemiş.

atahoca

Usta Üye
İl zümresinde ya da kararlara etki yapabilecek yerlerde olan arkadaşlar tarih derslerinin zorunluluğu ve hangi sınıflarda okutulması gerektiği vb. konuların ele alınmasını sağlamalı.

Bu bağlamda;
-Mevcut 10. sınıf konularının bölünmesi yerine ders saati artırılmalı.
-11. sınıfta Cumhuriyet Dönemi (tarih usulündeki senelere riayet edilerek; başkaca verilecek konular ünitelerin uygun yerlerine serpiştirilebilir) işlenmeli.
-Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi zorunlu olmalı. 12. sınıflarda sınav kaygısı sıkıntı çıkartıyor. 20. yüzyıl tek derste birleştirilip saatler ona göre ayarlanabilir; ya da müfredat çok iyi planlama ile aynı dönemler her iki derste de aynı hafta işlenecek şekilde ayarlanabilir.
-Kültür-Medeniyet son sınıfta seçmeli işlenebilir (herkese gereken kısımlar diğer sınıflarda verilir).
-Program bu şekilde kalacaksa meslek liselerindeki 11. Sınıf tarih dersi diğer liseler gibi olmalı.
-Ders kitapları son derece öz olmalı. Kronolojik sıraya riayet edilmeli.
-Konular ve işlenmesi için tavsiye süre planlanırken ilk ve son haftalar, sınav haftaları, konferans, gezi (bunlar dersin önüne geçmeye başladı) gibi unsurlar göz önüne alınmalı. 36-37 hafta değil 28-30 haftalık bir ders yüküne göre kitap ve konu ayarlaması yapılmalı.

Son düzenleme:
Üst Alt