1. İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

1. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
  2. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
    Arkadaşlar, bazı arkadaşlarımız 10 Sınıflar SEÇMELİ TARİH Dersi ile Zorunlu TARİH Dersi Planını birleştirerek haftalık 4 saatlik plan yapmışlar. TTKB geçen yıl okulların açılmasına 1 gün veya 2 gün kala böyle bir karar almıştı. Çünkü Seçmeli Tarih dersinin konuları tam olarak netleşmemişti. Ama bu yıl yayınlanan Tarih 10 Ders kitabının içindekiler kısmında konular ayrılmış. Dolayısıyla planlarda şeçmeli tarih öğretim programına göre yani haftalık 2 saat üzerinden yapılacak. TTKB son anda bir açıklama yaparsa durum değişebilir. Ama benim kanaatimce seçmeli ve zorunlu tarih derslerinin planlarının ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Henüz okullarına kitap gelmeyen arkadaşlar var ise MEB in Tarih 10 kitabına elektronik ortamdanda bakabilirler.(Aşağıdaki linkten). Yazılı durumu ise önceki uygulama gibi. Yani zorunlu tarihten alınan not seçmeli tarih içinde geçerli. Bu konuda bakanlıktan bir duyumu olan arkadaş varsa ve bildiğini bizlerle paylaşırsa çok memnun oluruz.
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.

3. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    4,580
    Medya:
    22
    Alınan Beğeniler:
    11,347
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:
    Kitabı gördüm. Dediğiniz gibi seçmeli tarih konuları farklı olarak belirtilmiş. Ama tek kitap ! Acaba biz de yapacağımız planda farklı renk veya italik olarak seçmeli tarihin planını içine alarak belirtsek ve kırtasiyecilikten kaçınsak ve tek plan yapsak nasıl olur ?

4. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
    Yorgun hocam, aynen dediğinize katılıyorum. Zaten ben bu seçmeli tarih dersinin mantığını anlayamadım. TM ve Sosyal sınıflarda Tarih dersi 4 saat olsa daha iyiydi bana göre. Fakat TTKB den bir açıklama gelmediği sürece farklı iki plan yapılmalı bence...Çünkü iki müfredatı incelerseniz ünitlerin kazanım sayılarının, konulara göre ünitelerin sürelerinin farklı olduğunu görürsünüz. O yüzden iki müfredatın aynı planda gösterilmesi mümkün değil. Belki okul açıldıktan sonra bir açıklama gelir :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Eylül 2012
  5. omrye Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    planlar ayrı mı yoksa birleştirlmişmi olacak.

6. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
    TTKB den birleştirilmesi konusunda bir açıklama gelmediği sürece siz ayrı planları kullanın. Bence...

7. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    262
    Ödül Puanları:
    43
    peki hocam diyelim sosyal sınıflarının dersine giriyoruz. deftere yazarken 2 saat zorunlu tarihe onun planında hangi konu yazıyorsa o konuyu seçmeli tarihe de o planda neyse onu mu yazacağız?aynı konular neredeyse.eğer öyle yapacaksak çok garip bir durum olacak. meb bu işi iyice çorbaya çevirdi ve yaptıklarını kendileri de bilmiyor her sene oynuyorlar programlarla.

8. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
    Hocam, Seçmeli Tarih Dersinin konuları epey azaltılmış durumda. Bu derste daha çok etkinlik çalışması yapılacak...

9. erdalync Acemi Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    müdür zorunlu tarih dersi ve seçmeli tarih dersi için ayrı plan istiyor

10. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
    Müdürünüz haklı. İki ayrı plan olmalı.

11. selim68 Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    tek kitap için 2 ayrı plan kırtasiyecilikten öte bişey değil bencede. kazanımları tek planda yaptıktan sonra plan 2 olsa ne tek olsa ne. ama biz zoru seven bir milletiz illa işi yokuşa sürecez. aynı dersi birinde dört saat ver diğerinde iki saat sonra dersler ayrı gözüksün not tek olsun bu saçmalık. dersler eskisi gibi olmalı ,osmanlı tarihi,gtt, islam tarihi gibi. şimdi tarih 9,tarih10,tarih 11 diyoruz kitap tek kazanımlar neredeyse tıpatıp aynı ve işin ilginç yanı aynı sınıflara okutuyoruz.tam ülkemize özgü bir durum..

12. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    262
    Ödül Puanları:
    43
    planlar ayrı ayrı yapılacak ama sosyal sınıflarda yazılı kac tane olacak ? 2 taneyse sorun yok. geçen yılki gibi 4 saatlik kabul edilip 3 tane yapılacaksa planda 2 tane gözükecek.o da sıkıntı olacak

13. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
    Bu konuda şu anda herhangi bir açıklma olmadığı için yıllık planlarda her dönem için iki yazılı konulmalı...Biz öğretmenlerin yeterliliğini beğenmeyen sayın büyüklerimiz 3 yıldır bu konuyu bir netliğe kavuşturamadılar. Her eğitim - öğretim yılının başında benzer sıkıntılar mutlaka yaşanıyor.

14. bilgeasya123 Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    YAHU KARDAŞLAR bu kadar devlet kafalı olmayın müdür ne anlar ona on tane plan götürsen tamam der.4 saatlik planı kullanın seçmeli de konuyu pekiştirici etkinlikleri yapın.seçmeli aynı notla geçmiyor m u bu çocuklar niye ayrı plan olucakmış,bana bakanlık müfettişi söyledi gardaşlar,dünya değişti hala şu devlet gafasını değiştirmediniz yahu.müdürlere böyle açıklamazsan sen den ister plan ya da indir netten ver müdüre sen kafana göre takıl.

15. ozis99 Acemi Üye

Konular:
    5
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    zorunlu tarih ile seçmeli tarih 4 saat olunca 3 sınav mı yapıcaz?

16. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    4,580
    Medya:
    22
    Alınan Beğeniler:
    11,347
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:
    Evet 3 sınav

17. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    262
    Ödül Puanları:
    43
    peki yorgun hocam iki ayrı plan yapıyoruz. ikisinde ikişer sınav gösteriyoruz. 3 sınav yapınca planla çelişecek. bunu nasıl izah edeceğiz müfettiş falan gelirse.

18. mai1520 Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    KardeŞİm elİne saĞlik plani sunmuŞsun bİze ama planin son 2 Ünİtesİnİn kazanim sayilari ÖĞretİm programiyla uyuŞmuyor

19. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    173
    Ödül Puanları:
    43
    Hocam planı tekrar inceledim fakat dediğiniz gibi bir hata yok. Bence siz Seçmel Tarih (10.sınıfı - 2 saat) öğretim programına tekrar göz atın. Öğretim programında altta yer alan programa bakarsanız son iki ünitenin kazanım sayılarının ve kazanımların doğru olduğunu görürsünüz.

20. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    262
    Ödül Puanları:
    43
    biz 4 saat gibi kabul edip 4 saatlik planı kullanmaya başladık. müdürle konuştuk. bir kaç görüşme yaptı. geçen yılki gibi yapın dedi.

Bu Sayfayı Paylaş