• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

2012 - 2013 10. Sınıflar SEÇMELİ TARİH Dersi Yıllık Planı (2 Saat) (Yeni öğretim programına göre)

Arkadaşlar, bazı arkadaşlarımız 10 Sınıflar SEÇMELİ TARİH Dersi ile Zorunlu TARİH Dersi Planını birleştirerek haftalık 4 saatlik plan yapmışlar. TTKB geçen yıl okulların açılmasına 1 gün veya 2 gün kala böyle bir karar almıştı. Çünkü Seçmeli Tarih dersinin konuları tam olarak netleşmemişti. Ama bu yıl yayınlanan Tarih 10 Ders kitabının içindekiler kısmında konular ayrılmış. Dolayısıyla planlarda şeçmeli tarih öğretim programına göre yani haftalık 2 saat üzerinden yapılacak. TTKB son anda bir açıklama yaparsa durum değişebilir. Ama benim kanaatimce seçmeli ve zorunlu tarih derslerinin planlarının ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Henüz okullarına kitap gelmeyen arkadaşlar var ise MEB in Tarih 10 kitabına elektronik ortamdanda bakabilirler.(Aşağıdaki linkten). Yazılı durumu ise önceki uygulama gibi. Yani zorunlu tarihten alınan not seçmeli tarih içinde geçerli. Bu konuda bakanlıktan bir duyumu olan arkadaş varsa ve bildiğini bizlerle paylaşırsa çok memnun oluruz.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
Arkadaşlar, bazı arkadaşlarımız 10 Sınıflar SEÇMELİ TARİH Dersi ile Zorunlu TARİH Dersi Planını birleştirerek haftalık 4 saatlik plan yapmışlar. TTKB geçen yıl okulların açılmasına 1 gün veya 2 gün kala böyle bir karar almıştı. Çünkü Seçmeli Tarih dersinin konuları tam olarak netleşmemişti. Ama bu yıl yayınlanan Tarih 10 Ders kitabının içindekiler kısmında konular ayrılmış. Dolayısıyla planlarda şeçmeli tarih öğretim programına göre yani haftalık 2 saat üzerinden yapılacak. TTKB son anda bir açıklama yaparsa durum değişebilir. Ama benim kanaatimce seçmeli ve zorunlu tarih derslerinin planlarının ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Henüz okullarına kitap gelmeyen arkadaşlar var ise MEB in Tarih 10 kitabına elektronik ortamdanda bakabilirler.(Aşağıdaki linkten). Yazılı durumu ise önceki uygulama gibi. Yani zorunlu tarihten alınan not seçmeli tarih içinde geçerli. Bu konuda bakanlıktan bir duyumu olan arkadaş varsa ve bildiğini bizlerle paylaşırsa çok memnun oluruz.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Kitabı gördüm. Dediğiniz gibi seçmeli tarih konuları farklı olarak belirtilmiş. Ama tek kitap ! Acaba biz de yapacağımız planda farklı renk veya italik olarak seçmeli tarihin planını içine alarak belirtsek ve kırtasiyecilikten kaçınsak ve tek plan yapsak nasıl olur ?

Yorgun hocam, aynen dediğinize katılıyorum. Zaten ben bu seçmeli tarih dersinin mantığını anlayamadım. TM ve Sosyal sınıflarda Tarih dersi 4 saat olsa daha iyiydi bana göre. Fakat TTKB den bir açıklama gelmediği sürece farklı iki plan yapılmalı bence...Çünkü iki müfredatı incelerseniz ünitlerin kazanım sayılarının, konulara göre ünitelerin sürelerinin farklı olduğunu görürsünüz. O yüzden iki müfredatın aynı planda gösterilmesi mümkün değil. Belki okul açıldıktan sonra bir açıklama gelir :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

omrye

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
planlar ayrı mı yoksa birleştirlmişmi olacak.

ilkker

Usta Üye
peki hocam diyelim sosyal sınıflarının dersine giriyoruz. deftere yazarken 2 saat zorunlu tarihe onun planında hangi konu yazıyorsa o konuyu seçmeli tarihe de o planda neyse onu mu yazacağız?aynı konular neredeyse.eğer öyle yapacaksak çok garip bir durum olacak. meb bu işi iyice çorbaya çevirdi ve yaptıklarını kendileri de bilmiyor her sene oynuyorlar programlarla.

Hocam, Seçmeli Tarih Dersinin konuları epey azaltılmış durumda. Bu derste daha çok etkinlik çalışması yapılacak...

erdalync

Acemi Üye
müdür zorunlu tarih dersi ve seçmeli tarih dersi için ayrı plan istiyor

selim68

Acemi Üye
tek kitap için 2 ayrı plan kırtasiyecilikten öte bişey değil bencede. kazanımları tek planda yaptıktan sonra plan 2 olsa ne tek olsa ne. ama biz zoru seven bir milletiz illa işi yokuşa sürecez. aynı dersi birinde dört saat ver diğerinde iki saat sonra dersler ayrı gözüksün not tek olsun bu saçmalık. dersler eskisi gibi olmalı ,osmanlı tarihi,gtt, islam tarihi gibi. şimdi tarih 9,tarih10,tarih 11 diyoruz kitap tek kazanımlar neredeyse tıpatıp aynı ve işin ilginç yanı aynı sınıflara okutuyoruz.tam ülkemize özgü bir durum..

ilkker

Usta Üye
planlar ayrı ayrı yapılacak ama sosyal sınıflarda yazılı kac tane olacak ? 2 taneyse sorun yok. geçen yılki gibi 4 saatlik kabul edilip 3 tane yapılacaksa planda 2 tane gözükecek.o da sıkıntı olacak

Bu konuda şu anda herhangi bir açıklma olmadığı için yıllık planlarda her dönem için iki yazılı konulmalı...Biz öğretmenlerin yeterliliğini beğenmeyen sayın büyüklerimiz 3 yıldır bu konuyu bir netliğe kavuşturamadılar. Her eğitim - öğretim yılının başında benzer sıkıntılar mutlaka yaşanıyor.

YAHU KARDAŞLAR bu kadar devlet kafalı olmayın müdür ne anlar ona on tane plan götürsen tamam der.4 saatlik planı kullanın seçmeli de konuyu pekiştirici etkinlikleri yapın.seçmeli aynı notla geçmiyor m u bu çocuklar niye ayrı plan olucakmış,bana bakanlık müfettişi söyledi gardaşlar,dünya değişti hala şu devlet gafasını değiştirmediniz yahu.müdürlere böyle açıklamazsan sen den ister plan ya da indir netten ver müdüre sen kafana göre takıl.

ozis99

Acemi Üye
zorunlu tarih ile seçmeli tarih 4 saat olunca 3 sınav mı yapıcaz?

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com

ilkker

Usta Üye
peki yorgun hocam iki ayrı plan yapıyoruz. ikisinde ikişer sınav gösteriyoruz. 3 sınav yapınca planla çelişecek. bunu nasıl izah edeceğiz müfettiş falan gelirse.

mai1520

Acemi Üye
KardeŞİm elİne saĞlik plani sunmuŞsun bİze ama planin son 2 Ünİtesİnİn kazanim sayilari ÖĞretİm programiyla uyuŞmuyor

KardeŞİm elİne saĞlik plani sunmuŞsun bİze ama planin son 2 Ünİtesİnİn kazanim sayilari ÖĞretİm programiyla uyuŞmuyor
Hocam planı tekrar inceledim fakat dediğiniz gibi bir hata yok. Bence siz Seçmel Tarih (10.sınıfı - 2 saat) öğretim programına tekrar göz atın. Öğretim programında altta yer alan programa bakarsanız son iki ünitenin kazanım sayılarının ve kazanımların doğru olduğunu görürsünüz.

ilkker

Usta Üye
biz 4 saat gibi kabul edip 4 saatlik planı kullanmaya başladık. müdürle konuştuk. bir kaç görüşme yaptı. geçen yılki gibi yapın dedi.

Üst Alt