• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

23 Nisan Milli Egemenlik Konuşma Metni

Alperen Selçuklu

Veziri Azam
Vezir-i Azam
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
858
Beğeniler
45
Puanları
28
#1
Sayın müdürüm , değerli öğretmen arkadaşlarım sevgili öğrenciler ,

Bugün TBMM nin açılışının 89. yıldönümünü coşkuyla kutlamaktayız. Hepinizin bildiği gibi TBMM Milli Mücadelenin en zor şartları altında açılmıştır . Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle ayrılmış , vatanımızın büyük bir bölümü işgal edilmiştir. İşte bu şartlar altında büyük Türk milleti mücadeleye devam etme kararı almıştır . M. Kemal Paşa’nın etrafında toplanan vatanperver komutanlar ve Türk milleti Ya İstiklal ya ölüm diyerek düşmana karşı mücadeleye başlamışlardı. Samsun’da başlayan Amasya – Erzurum ve Sivas’ta devam eden bu kararlılık Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla milletin mücadeleye katılımı büyük oranda gerçekleştirilmiştir.

23 Nisan 1920 Cuma günü açılan birinci TMBMM nin tarihimizde çok ayrı bir yeri bulunmaktadır, bu meclisin başlıca özellikleri şunlardır:

1-Bu meclis her şeyden önce milli bir meclistir.I. ve II. Meşrutiyet meclislerinde gayrimüslim üyelerin çokluğu dikkat çekmekteyken, bu meclis Türklerden oluşmaktaydı.
2-Meclis idealist ve demokratik bir meclistir. Toplumun her kesiminden üyesi bulunmaktadır. Her görüşten üyesi bulunan meclisin tek amacı Misak-ı Milli’yi gerçekleştirmektir.
3-İlk TBMM kahraman ve fedakar bir meclistir. Sakarya Savaşı sırasında top seslerinin Ankara’dan duyulması üzerine meclisin taşınması gündeme gelmiş bu sırada Erzurum milletvekili Mustafa Durak Bey kürsüye çıkarak “ Millet bizleri buraya kaçmaya göndermedi , hepimiz burada kalacağız gerekirse vatan uğruna öleceğiz .Buraya vatan için kanımızı canımızı feda etmek için geldik .”
4-İlk TBMM gazi bir meclistir. Milli mücadeleyi başarıyla gerçekleştiren meclis üyeleri istiklal madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

Askeri başarılar tamamlandıktan sonra milletin egemenliğini güçlendirmek için Saltanat kaldırılmış ve cumhuriyet ilan edilmiştir. Türk Milletinin önemli tarihlerinden biri olan 23 nisan günü M. Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. 1979 tan itibaren uluslar arası bir etkinlik haline gelmiştir.

M. Kemal Atatürk hayatı boyunca milletin egemenliğine önem vermiştir onun şu sözleri milli egemenliğe verdiği önemi göstermektedir :

Süngü ile, silâhla, kanla elde ettiğimiz zaferden sonra, kültür, ilim, fen, ekonomi gibi alanlarda zafer kazanmak için çalışacağız. Milleti refah ve mutluluğa götürecek bu alanlarda güvenle, başarıyla yürüyebilmek ise, yalnız bir şarta bağlıdır. Bu şart bulunmazsa o alanlarda başarımız imkânsızdır. Bu şart şudur: Milletin, doğrudan doğruya kendi egemenliğine kendisinin sahip olmasıdır!

Bizlere bu cennet vatanı armağan , istiklalimizi temin eden başta ulu önderimiz M. Kemal Atatürk tüm şehitlerimiz ve gazilerimizin mekanları cennet ruhları şad olsun.
 

Alperen Selçuklu

Veziri Azam
Vezir-i Azam
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
858
Beğeniler
45
Puanları
28
#2
sayın hocam yararlandığım kaynakta Durak Beye ait diyor (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Prof. Dr. Refik Turan - Doç Dr. Mustafa Safran- Doç Dr E. Semih Yalçın- Yrd. Doç. Dr. Muhammed Şahin Siyasal Kitabevi )

Yalnız söz biraz uzun olduğu için tam metni koymadım. " ... Meclis buradan gitmemelidir ... Buraya kanımızı canımızı feda etmek için geldik ..." Erzurun mebusu Mustafa Durak Bey
 

Alperen Selçuklu

Veziri Azam
Vezir-i Azam
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
858
Beğeniler
45
Puanları
28
#3
İlginize teşekkürler endişelerinize katılıyorum , bu konuşmanın muhatabı lise öğrencileri olduğu için ayrıntılı bir konuşma metni hazırlamamıştım , endişelerinize katılıyorum.
 
Üst Alt