• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

23 nisan Ulusal Egemenlik Bayramı anlam ve önemi

Aslı

Usta Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
10,584
Beğeniler
396
Puanları
83
#1
23 N İ S A N ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI ANLAM VE ÖNEMİ


Bugün 23 Nisan. Çocuklara milli bayram armağan eden ilk ve tek ülke olmanın gururunu , onurunu bir kez daha duyuyoruz. Bu ulusal bayram hepinize kutlu olsun!
Tarih, 30 Ekim 1918. Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu ,Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla , bin yıldan beri ecdadımıza vatan olmuş , güzel yurdumuzu baştan başa düşmanların işgaline bırakıyordu. 10 Ağustos 1920 'de yapılan Sevr Antlaşması ise yurdumuzu masa başında parçalıyordu!
19 Mayıs 1919 'da Samsun'a ayak basan Mustafa Kemal Paşa,milletimizin ileri gelenleriyle Amasya,Erzurum ve Sivas'ta toplantılar yapıp, önemli kararlar aldı 23 Nisan 1920'de Cuma günü Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kurdu.Böylece milletin işlerini ,milletin seçtiği milletvekilleriyle yürütmeğe başladı.
Kurduğu düzenli orduların başına geçerek , aziz vatanımızı işgal eden düşmanlara karşı ölüm-kalım savaşına girişti.Batı Cephesinde Yunanlılara,Güney Cephesinde Fransızlara ve Doğu Cephesinde Ermenilere karşı Şanlı Ordumuz, büyük ve şanına yakışır zaferler kazanıyordu;Antep'te, Urfa'da,Maraş'ta,İnönü'de,Sakarya'da, Dumlupınar'da destan üstüne destan yazıyordu.....
Kurtuluş savaşı sonunda, vatanımız düşman çizmelerinden kurtulmuştu.
23 Nisan tarihi "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak kabul edildi. Her yıl dönümünde , dünyanın dört bir yanından davet edilen çocuklar , gruplar halinde ülkemize gelmektedir.
"Yurtta barış,dünyada barış" ilkesi ışığında Türk Çocukları, dünya çocuklarına kardeşliği, barışı, özgürlüğü, milli egemenliği en iyi şekilde göstermektedirler.
Yaptıklarını ve başardıklarını Türk Milletine borçlu olduğunu defalarca söyleyen Atatürk,herşeyi Türk çocuklarına ve Türk gençliğine emanet etmiştir.
"Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.Egemen olmayan milletler başkalarının köleleridir!"diyen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, yaptığı sayısız yeniliklerle bizleri ileri uluslar düzeyine çıkarmıştır.Çağdaş ve dinamik Türkiye'yi kurmuştur.
O,"Ben olsam da olmasamda daima beni takip edceksiniz!" sözleriyle bize güvendiğini ve inandığını belirtmiştir.
Türk Çocuklarıda kendilerine bayram armağan eden ulu önder Atatürk'ün emanetlerini korumak için ellerinden geleni yapacaklardı.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor,Ulu Önder Atatürk 'ün manevi huzurunda saygıyla eğiliyor ve size en içten sevgilerimi sunuyorum...

alıntı
 
Üst Alt