Afet İnce Kırat Hocam

You must be registered for see images
AFET İNCE KIRAT HOCAM

Edebiyat Dünyasına ilk girdiğim dönemde, beni şiir yazmaya teşvik eden çok değerli bir hocam vasıtasıyla tanıdım Afet İnce Kırat hocamı. Babası da bir halk şairi olan hocamızın şiir yazmasını istemeyen babası, kendisine yasak koymasından dolayı, kaleminin şiirle buluşması geç olmuştur. Şiire geç başlamasına rağmen kaleme aldığı her şiir bir baş yapıttır.

Hocamızı edebiyat dünyasında tanıma imkanım oldu. Hayatı ve şiirleriyle örnek bir anadolu kadını, asil, dürüst ve dobra hece ve serbest şiirlerde güçlü bir kalem.

Her insanın hayatında unutamadığı, yaşamında derin izler bırakan bir isim vardır. Benim hayatımda da izler bırakacak olan, şiir dünyasında şahsıma şiir konusunda emeği çok fazla geçen, hece ve serbest şiirde harikalar yaratan bir kaleme sahip, şiir dünyasında adından söz ettiren ve ettirecek olan nadir kalemlerdendir . Bu güne kadar gerek defter olsun gerekse başka platformlarda bir çok şair ve şaire arkadaşımıza şiir konusunda yol gösteren alanında usta hocamız yılmadan usanmadan ama zevkle şiirler yazan kalemlere ışık tutan usta bir kalem... Tarafsız yorumculuğu latif düşüncesiyle edip bir kalemdir Afet Kırat hocam. O bir anne, o bir baba, kız kardeş, abladır. Yüreği sevgi dolu vatanperver, tüm miiliyetçi duyguları özünde taşıyan, yaşantısıyla örnek bir Türk kadınıdır. Sayısız şiirlere imza atmış, gelecekte kendisinden söz ettirecek Amasya'nın yetiştirdiği hanım şairlerimizden Afet İnce Kırat çıkardığı 'DENİZİN GÖZYAŞLARI 'adlı şiir kitabında şiir severlerle kalemini buluşturmuştur. Yazdığı eserlerinden başlıcaları 'KÜLE DÖNEN ŞEHİR-1915, BİR HALI DOKU BANA, AMASYA'DA YAŞAMAK"tır...
Afet İnce Kırat hocamı tanımaktan her daim onur duydum. Kendisine bundan sonraki yaşamında da sonsuz başarılar diliyor ve göstermiş olduğu ilgi, şevkat, ve desteği için bir kez daha teşekkür ediyorum .

ŞİİR

Dudaklarda kızgın lav yüreklerde har şiir
Ne hazan ne zemheri sadece bahar şiir
Gökyüzünden süzülen işveli buhar şiir
Kanadını açarak kalemlere konarken
Ateşleri söndürür alevlenip yanarken

Bazen orta şekerli bazen cennet meyvesi
Dünyayı viran eder derdi gamı cilvesi
Kaşığı yazan kalem ak kâğıttır cezvesi
Üç vakte kadar gelen güzel haberdir şiir
Aklını baştan alan nazlı dilberdir şiir.

Hayallerle süslenen ebru resimdir şiir
Bazen sayfa doldurur bazen isimdir şiir
Bahar kokulu çiçek taze mevsimdir şiir
Büyür büyülü düşle huzur sunar nefesi
Şarkılarda canlanır âlemi kaplar sesi

Dağlardan koşar gelir sel olur evi yıkar
Patlamaya hazırdır silahtır devi yıkar
İhtiraslı seviyi kirli alevi yıkar
Sevdalı gönüllerde cananın adı şiir
Tuzu yağı biberi hayatın tadı şiir

AFET İNCE KIRAT

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR