• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

arkdaşlar 12.sınıf seçmeli 2 saatlik TARİH dersinin planı ve müfredatı nedir?

loba92

Acemi Üye
arkdaşlar derse girecem hangi konuları işlicem bilmiyorum idarecilerde bişey söylemiyorla.12.sınıf seçmeli 2 saatlik TARİH dersinin planı ve müfredatı nedir?yardımcı olursanız çok sevinirim.

12. sınıf seçmeli tarih dersi müfredatını siz zümrenizde belirliyorsunuz.

ali_burak

Acemi Üye
12. sınıfta seçmeli tarih var mı? Bu gün okulda yeni ders çizelgesinde yoktu, kaldırılmış...

omrye

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
12.sınıf tarih dersi ortaöğretim müdürlüğü hatalık ders çizelgesinde ne zorunlu ne de seçmeli olarak gözüküyor.Okul 12.sınıfların programına 4 saat olarak almış.bu dersin müfredat programı yok.böyle bir ders 12.sınıfta var mıBilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

omrye

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
12.sınıf seçmeli tarih müfredatı yok.ders çizelgesinde de dersin adı yok.ama okul seçmiş.böyle bir ders var mı?

Ortaöğretim haftalık ders çizelgesi
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

12.sınıf seçmeli tarih ders genel lise de zorunlu veya seçmeli olarak görünmüyor.Bazı Okullar bu dersi 12.sınıflara 4 bazı okullar ise 2 saat seçmiş.Dersin müfredat programı yok.Bu dersin durumu konusunda bir açıklama lütfen.Böyle bir ders çizelgede görünmüyor.

serra-enes

Acemi Üye
Hocam Antalya Milli Eğitim Müdürlüğünün sitesine bakarsanız orada hazır plan var

zümrede kendinizi belirleyin.ya eski konulardan bir plan yapın yada çağdaş türk dünya tarihi işleyin.

omrye

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
hocam seçmeli çağdaş türk dünyası dersi de var.hem 4 saat seçmeli tarih hem de çağdaş dünya.bu konudaki yorumunuzu bekliyorum.

bildiğim kadarıyla 12 sosyal sınflarında var bu durum.biri çtdt.diğerini zümrede kendiniz belirleyeceksiniz.

omrye

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
12.sınıf için hangi lanı önerirsiniz

ali_burak

Acemi Üye
ders çizelgesinde 12 seçmeli yok ama okul vermiş kalkacak mı? diyelim ki müfredat belirledin ( ki sorun o değil)ders çizelgesinde olmayan ders nasıl verilecek

grbz

Acemi Üye
son yayınlanan haftalık çizelgeye göre 12 ler eski çizelgeye göre seçmeli ders alıyorlar.yani son halinde göremezsiniz seçmeli tarih dersini...
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
ORTAÖĞRETİM KURUMLARI HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNDE YER ALAN DERSLERİN UYGULANMASINA YÖNELİK AÇIKLAMALAR

• Haftalık ders çizelgeleri, 2010–2011 Öğretim Yılında ortaöğretim kurumlarının 9 ve 10. sınıflarından başlamak üzere kademeli olarak uygulanacaktır.

• 2010–2011 Öğretim Yılında, 11 ve 12. sınıflarda okumakta olan öğrencilere 11.09.2009 tarih ve 151 sayılı Kurul Kararı ile kabul edilen haftalık ders çizelgeleri uygulanacaktır. Ancak bu öğrencilerden sınıf tekrarına kalanlara yeni haftalık ders çizelgeleri uygulanacaktır.

omrye

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
grbz bey hocam bu konudaki tereddütümü giderdiğiniz için teşekkür ederim.

dirokwan

Usta Üye
Arkadaşlar 12 sınıftaki seçmeli Tarih dersi niye bu kadar kafa karışıklığına sebep oldu yorumlarla anlamıyorum. Bakın daha önce hem düz hem de anadolu lisesinde derse girdim 12. sınıflardaki seçmeli ders Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersidir, her ne kadar öğrenciler YGS de çıkmıyor diye karşı çıksalar da, bu öğrencilerin ya da öğretmenlerin insiyatifine bırakılacak bir konu değildir bence. Bu dersin amaçları bu güne kadar verilen diğer tarih derslerinden çok farklı ve bir genel kültür dersi niteliğini taşıyor. Okuldaki eğitim-öğretimin amacı sadece sınava yönelik değildir. Ayrıca ortada bir ders var, müfredatı var, kitabı var bunun dışında hangi seçmeli dersten bahsediliyor anlamış değilim? Gerçekten ortad bir yanlışlık ya da bilgi kirliliği var.

ersinhoca

Acemi Üye
Arkadaşlar benim bildiğim şu; bu sene 2011-2012 12.sınıflarda okuyan öğrenciler halen eski haftalık ders çizelgelerine göre seçmeli tarih dersi okuyabilir...bu dersin müfredatı uzun zamandır yayınlanmamış ve 9-10-11.(iNK.TAR)sınıf tarih dersleri müfredatlarından zümre kararı ile YGS düşünülerek konular seçilerek müfredat belirlenecektir.

umudunsesi

Acemi Üye
arkadaşlar ders programını elime aldığımda 12.sınıf dil sınıfının tarih dersi tarih 2 diye yazıyor.bunun yıllık planı nedir? tarih 2 bildiğim kadarıyla 10.sınıflarda okutuluyor.

cansevery

Acemi Üye
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
burada öğretmenlere ait özgün çalışmalar bölümünde iki saat seçmeli tarih dersinin planı var sadece 2011-2012 ye uyarlanacak

grbz

Acemi Üye
doğrusunu ersin hoca söylemiş,dirokvan bu sene ki 12 ler eski çizelgeye göre seçebiliyorlar,o çizelgede ÇTDT diye bir ders yok,öğretmenlerin keyfine bırakılmış bir durum söz konusu değil,yönetmelik böyle...

son yayınlanan haftalık çizelgeye göre 12 ler eski çizelgeye göre seçmeli ders alıyorlar.yani eski çizelgede ÇTDT diye bir ders yok..seçmeli tarih3 diye yazar...ÇTDT okutulmaması gerekiyor bence,aşağıdaki açıklamada bunu teyit ediyor...
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
ORTAÖĞRETİM KURUMLARI HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNDE YER ALAN DERSLERİN UYGULANMASINA YÖNELİK AÇIKLAMALAR

• Haftalık ders çizelgeleri, 2010–2011 Öğretim Yılında ortaöğretim kurumlarının 9 ve 10. sınıflarından başlamak üzere kademeli olarak uygulanacaktır.

• 2010–2011 Öğretim Yılında, 11 ve 12. sınıflarda okumakta olan öğrencilere 11.09.2009 tarih ve 151 sayılı Kurul Kararı ile kabul edilen haftalık ders çizelgeleri uygulanacaktır. Ancak bu öğrencilerden sınıf tekrarına kalanlara yeni haftalık ders çizelgeleri uygulanacaktır.
bu son yayınlanan çizelgenin açıklama bölümü,altını çizdiğim yer konuyu açıklıyor.ayrıca orada belirtilen 151 kararıda aşağıda gösteriyorum,bunlara rağmen ben ÇTDT okutacağım diyen arkadaşlara da kolay gelsin diyorum...

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
Sayı : 151 Tarih :11/09/2009
Konu: Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları
Haftalık Ders Çizelgeleri
.
.
.

SEÇMELİ
DERSLER
Açıklamalarda belirtilen derslerden seçilecektir.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA UYGULANACAK SEÇMELİ DERS LİSTESİ;
• Dil ve Anlatım (1‐2)
• Türk Edebiyatı (1‐3)
• Tarih (1‐3)
.
.
.
• Sanat Tarihi (2)

Ortaöğretim Kurumlarında Uygulanacak Seçmeli Ders Listesinde; derslerin en az ve an fazla
alınabilecek ders saatleri parantez içinde verilmiştir. Öğrencilerin ilgi ve istekleri ile hedefledikleri
yükseköğretim programlarına hazırlık amacıyla okulun imkânları, çevrenin ihtiyaç ve
özelliklerine göre okutulacak seçmeli dersin, ders saati parantez içindeki ders saatleri ile bu
saatlerde uygulanacak program, esas program göz önüne alınarak zümre öğretmenlerince
belirlenir.

Üst Alt