• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Atatürk'ün son karargahı Racu 100 yıl sonra yeniden Türk askerinin kontrolünde

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1. Dünya Savaşı'ndaki son karargahı 100 yıl sonra yeniden Türk askerinin kontrolüne girdi.
You must be registered for see images
Atatürk'ün son karargahı Racu 100 yıl sonra yeniden Türk askerinin kontrolünde

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1. Dünya Savaşı'ndaki son karargahı 100 yıl sonra yeniden Türk askerinin kontrolüne girdi.
Zeytin Dalı Harekatı'yla teröristlerden temizlenen Afrin'in Racu bölgesinde bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün son karargahını TRT Haber ekibinden Bülent Çulcuoğlu ve Memiş Akçam görüntüledi.
100 yıl önce de stratejik öneme sahipti
Afrin'in Racu bölgesi Birinci Dünya Savaşı'nda da tıpkı bugün olduğu gibi stratejik öneme sahipti.
Birinci Dünya Savaşı'nın son zamanlarında 7 Ağustos 1918’de, ikinci kez Filistin'deki 7. Ordu Komutanlığı'na Mustafa Kemal Paşa tayin edildi. İngilizlere karşı verilen mücadele sonunda Osmanlı Ordusu Halep'e çekildi.
Atatürk savaşı buradan yönetti
Ancak düşmana karşı savunma Halep'te daha zor olacağı için, kuzeydeki Afrin Racu'da karargah kuruldu.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1918'li yıllarda bölgede İngilizlere karşı verdiği mücadeleyi bu karargahtan yönetti. Karargah Racu beldesine bağlı Hacı Hilal Köyü'nde bulunuyor.
100 yıl sonra yeniden Türk askerinin kontrolünde
Teröristlerin bölgeden çekilirken yakarak kullanılamaz hale getirdiği tarihi binayla ilgili Hatay Valiliği harekete geçti. Karargah binası onarılarak müze haline getirilecek.
Suriye'deki iç savaşın başlamasıyla Racu'yu işgal eden YPG/PKK'dan kurtarılan karargah 100 yıl sonra yeniden Türk askerinin kontrolüne girdi.
Racu Belediye Başkanı Muhammed Fadıl binanın tarihi ile ilgili bilgileri de TRT Haber ekibiyle paylaştı.
"Burası 1890 yıllarına ait Hanifi Ağa’nın eviydi. Sonra Atatürk 1918’de buraya geldi. Kürtlerle ve Hanifi ağayla oturmuş. Burada el ele tutalım, İngiliz ve Fransızlara karşı beraber duralım demiş, mücadele etmişler. Burası Türk ve Kürt kardeşlerimiz için bir müze haline getirilsin. Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimiz, hepimiz bir el olup Türkiye ile beraber olmalıyız."

Kaynak: TRT Haber
 
Tarih Öğretmeni

Yorumlar

Atatürk’ün Afrin’deki tarihi karargahı bulundu

Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK’dan temizlediği Afrin'in Racu beldesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1. Dünya Savaşı'nda kullandığı karargah ortaya çıkarıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü YPG/PKK'dan arındırdığı Racu beldesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün karargah olarak kullandığı ev bulundu.

<br class="k-br" />

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Doktor Öğretim Görevlisi Süleyman Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk'ün Racu'ya gelişini anlattı.

Hatipoğlu'nun verdiği bilgilere göre, 1918'de Filistin'de 7. Ordu Komutanı olarak görev yapan Atatürk, aynı yılın ekim ayında önce Halep merkeze, ardından Afrin ilçesine geçti.

Atatürk, birlikleriyle Racu'daki Katma tren istasyonunda konuşlandı.

You must be registered for see images


Buradaki Kürt ve Arap halktan direniş ağı örgütleyen Mustafa Kemal, ordu birliklerine destek veren bir tür milis güç kurdu. Kilis'teki birliklerle yakın temasta kalarak lojistik hattını güvenceye aldı.

İskenderun ve kıyılarıyla, Reyhanlı, Kırıkhan, Belen, Der el Cemal ve Tel Rıfat boyunca uzanan hat Atatürk tarafından korundu.

Güneyden Afrin'e doğru ilerleyen İngiliz ordusu, 26 Ekim 1918'de Katma'da 7. Ordu'yla karşı karşıya geldi.

Atatürk komutasındaki Osmanlı ordusu ve yerel unsurlar, Katma'da İngilizlere karşı zafer kazandı.

You must be registered for see images


Karargahın yeri tespit edildi
Afrin ilçe merkezinin 18 Mart 2018'de alındığı Zeytin Dalı Harekatı sonrasında kurulan Yerel Sivil Meclis'in çalışmaları sonucunda, Atatürk'ün Katme savaş stratejisini belirleyip karargah olarak kullandığı konak ortaya çıkarıldı.

Yerel Meclisin Kürt başkanı İbrahim Halil Ali'nin AA'ya verdiği bilgiye göre, Atatürk beldede kaldığı süre zarfında, Osmanlı ordusuna destek veren bölgenin önde gelen isimlerinden Hanif Ağa'ya ait taş konağı, karargah haline getirdi.

Atatürk, belde merkezini kontrol eden Hacı Halil köyünün en hakim noktasında bulunan konakta İngilizleri yendiği savaşın hazırlıklarını yapıp emirlerini verdi.

You must be registered for see images


1890 yılında inşa edilen konak, bakımsızlık nedeniyle kısmen harap olmuş durumda.

Yerel Meclis Başkanı Ali, "Biz bölge tarihini unutmadık. Burada Osmanlı ordusu vardı. Atatürk geldiğinde Osmanlı ile iş birliği yapan Kürtler, Midan İkbis köyünü Kilis'e bağlayan demir yolunu sabote edip düşmanın ikmal hattının kesip, ilerlemesini durdurmuştu. Bu anlamlı tarihin unutulmaması lazım. Evin onarılıp eski haline kavuşturulmasını arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.

You must be registered for see images
 

Son kaynaklar

Üst Alt