• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Bir Tarih Öğretmeninin Proje Konuları

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
1-Farklı ülkelerin lise kitaplarındaki II. Dünya savaşıanlatımlarının karşılaştırılması ve Hitler, Mussolini, Churchill gibi liderlerhakkında verilen farklı bilgilerin, analizlerinin yapılması

2-Kıbrıs Barış Harekâtı öncesi ve sonrası Ada’da yaşanangelişmeler; (1974 yılından sonra doğankuşak gerçekten Türkiye’yi Ada’da istemiyor mu? ) (Osmanlı Devleti ve Türkiyenerede hata yaptı? ) )(Bu tüm ada halkı için geçerli mi? ) (Kıbrıs gerçekten“Yavru Vatan mı?”)

3-Farklı ülkelerin lise kitaplarındaki II. Dünya savaşıanlatımlarının karşılaştırılması ve Hitler, Mussolini, Churchill gibi liderlerhakkında verilen farklı bilgilerin, analizlerinin yapılması

4-Türkiye’de ve Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan,benliklerini yitirmeden günümüze kadar kültürlerini devam ettirmeyi başaranKaray Türklerinin nüfus olarak azalmalarındaki nedenler, diğer Türk topluluklarıyla olan ilişkileri,yaşam, dil ve diğer kültürel benzerliklerinin tespitinin yapılması

5- Lise tarih konularının üniteler şeklinde tablolaştırılması,konular arasındaki bağlantıların yapılarak bilgisayar ortamına aktarılması veöğrencilerin tarih çalışmalarını buradan takip etmesinin sağlanması

6- Tarih dersinin tüm öğrenciler tarafından sevipdinlenilebilir bir ders olarak görülebilmesi için dünya eğitim sistemindenuygulanan farklı tekniklerin incelenmesi, böylelikle tarih dersinin çok zor vekarmaşık olmaktan çıkarılması ve çözüm önerileri sunulması. Tarih dersinin dahakolay öğretilip aktarılması için geliştirilecek teknikler neler olmalıdır?Dünya eğitim sisteminde uygulanan teknikler nelerdir? Öğrencinin dersten beklentilerinelerdir? Tarih konuları hafızalarda daha kalıcı hale nasıl getirilebilir?

7-XVII. yüzyıl da ateşli silahların savaş alanlarında yoğunolarak kullanılmasının getirdiği avantaj ve dezavantajlar nelerdir? Türklertarafından binlerce yıldır kullanılan Tatar Yayının ateşli silahlar karşısındaavantajları neler olmuştur?

filizy63

Acemi Üye
5 ve 6 numaralı proje konularına bayıldım. Lakin bu konuları hocaları olarak ben yapsam olur. Bizim İmam Hatip lisesinden analiz düzeyinden proje hazırlatmam ütopik. Çalışmalarınızı takip ediyorum. Edirne'den selamlar!

Üst Alt