• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

''Bize derler Çakıcı, yakarız konakları'' türkü sözü nereden geldi ?

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
''Bize derler Çakıcı, yakarız konakları'' türkü sözü nereden geldi ?

İzmir'in Kavakları
Dökülür yaprakları
Bize de derler Çakıcı, yar fidan boylum
Yakarız Konakları

Selvim senden uzun yok,
Yaprağında düzüm yok,
Kamalı Zeybek vurulmuş, yar fidan boylum,
Çakıcı'ya sözüm yok

Türkü de birinci dörtlük Çakırcalı Ahmet Efe'ye, ikinci dörtlük ise onun oğlu Çakırcalı Mehmet Efe'ye aittir.İlk dörtlük nereden geldi ? O günü yaşayan Yörük Dalcı Ali Bey konuşuyor:

<<Köyümüzden bir kız kaçırmışlardı.Zaptiyeler beni de şahitlik için Ödemiş'e getirmişlerdi.Doğruca hükümete vardık, vakit gecikmiş, memurlar dağılmıştı.Ben elim göğsümde masumane ayakta emir bekliyordum.Zaptiyeler birbiriyle şöyle konuşuyorlardı:
- Çocuk bu gece burada yatsın bari. Bunu gece vakti nereye götürelim ?
Benim boynum bükük meyus bir halde durduğumu cezaevinin penceresinden seyreden Çakırcalı Ahmet'in (Çakırcalı Ahmet Efe yüze indirilmesi için kısa süre hapishanede yatmıştır.) yine merhamet damarları kabarmış, ve zaptiyelere şöyle haykırmıştı:
- Ulan ben burda mektep mi açacam? Bu çocuğu buraya ne diye getirdiniz ülen? Yiğitliği de b** ettiniz, bu çocuğu şimdi geldiği yere yollayın, yoksam bana konakları yaktıracaksınız. (işte bu söz onun türküsüne geçmiştir.)
Daha sonra ise zaptiyeler o zamanlarda küçük bir çocuk olan Yörük Dalcı Ali Bey'i, akrabası olan Yörük Süleyman'ın evine teslim etmişlerdir.

İkinci dörtlük ise Çakırcalı Mehmet Efe'ye aittir.Onun baş düşmanı olan Kamalı Zeybek'i öldürmesiyle türküye konu olmuştur.Kamalı Zeybek ne kadar kötü, hunhar bir eşkıya olarak gösterilmeye çalışılsa da aslında yöre halkı tarafından seviliyordu.Çünkü Kamalı, bölgedeki birçok rum eşkıyayı temizlemişti.Çakıcı'nın Kamalı'yı öldürmesi yöre halkı tarafından büyük üzüntüyle karşılaşmış, ancak efelerin efesi Çakıcı'ya da birşey diyememişlerdir...türküye de '' Kamalı Zeybek vurulmuş, Çakıcı'ya sözüm yok'' olarak geçmiştir..

Yörük Dalcı Ali Bey'in anıları: Bize Derler Çakırca ( Halil Dural )
alıntıdır.

Üst Alt