• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Bu figür 42 bin yıl önce Palanlı Mağarası'na çizildi

Bu figür 42 bin yıl önce Palanlı Mağarası'na çizildi
Adıyaman’daki Palanlı Mağaraları'nda M.Ö. 40000 (40 bin) yılında Taş Devri insanları tarafından Paleolithik dönemde duvara kazınarak yapılan dağ keçisi figürü canlılığını koruyor. Mağarada çizilen 3 adet keçi resminden 1 tanesi günümüze kadar tahrip olmadan ulaştı
You must be registered for see images

dıyaman’ın 10 kilometre kuzeyinde Adıyaman-Çelikhan-Malatya karayolu güzergahında bulunan Palanlı Mağarası'nın duvarındaki dağ keçisi figürü, kazıma tekniği ile yapılmış. Arkeolojik SİT alanı olarak tescillenen mağara derin vadide bulunuyor. Paleololitik döneme ait olan mağara Türkiye’de bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor.
You must be registered for see images

"40 BİN YIL ÖNCESİNE, PALEOLOLİTİK DÖNEME AİT"

İHA'nın haberine göre
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, mağaranın dünyada bilinen en eski yerleşim alanlarından biri olduğunu belirterek, “Palanlı Mağarası Adıyaman’da bulunan tarihi değerlerimizin en önemlilerinden bir tanesidir. Bu0güne kadar dünyada bilinen en eski yerleşim alanlarından birisidir. Palanlı Mağarası bilinen ilk insan döneminde bir yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Bundan 40 bin yıl önce Paleololitik döneme ait olan bir yerleşim yeridir. Eskiden biliyorsunuz ilk insanlarda yazma olmadığı için mağaraların duvarlarına şekiller yapmak suretiyle haberleşme gerçekleştirilebilirdi. Özellikle avlanmalarda, bir keçi yakaladım, üç keçi yakaladım gibi, bu tür mesajları kendinden sonra gelecek olan insanlara vermek maksadıyla çizmişlerdir. Burada özellikle üç tane yaban keçisinin figürünün olduğunu görüyoruz. İşte muhtemelen kendinden sonra gelecek olan kişiye mesaj olarak bırakmış, ‘ben üç tane yaban keçisi avladım’ şeklinde bir mesaj diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
You must be registered for see images

kaynak:habertürk
 

Yorumlar

Son kaynaklar

Üst Alt