• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Bu hamsiyi beğendin mi ?

Talebe

Usta Üye
Katılım
21 Mar 2009
Mesajlar
937
Puanları
93
Talebe her zaman cuma günleri hocasına gider,Hoca'sıda ona yarım ekmek arasında soganlı,domatesli ,acılı ve salatalı HAMSİ ikram edermiş.

Hoca'sının her ikram edişi sanki talebesi sorsunda; Bana niçin HAMSİ ikram ediyosun,şeklinde imiş.

Talebe bir türlü bunu merak edip sormamış. Talebe o kadar alışmış ki HAMSİ ekmeğe ;cuma günlerini iple ceker olmuş.Hatta ve hatta artık dersleri değil talebe hamsiyi merak eder olmuş.Tabi Hoca bu durumu hemen anlamış.Talebenin derslere ilgisizliginden zaten başka bir sonuç çıkmaz ki...

Yine cuma günü gelip çatmış. Talebe gelmiş her zamanki gibi Hoca'sının HAMSİ ikramını beklemeye başlamış.Gele gele bir tas corba gelmiş talebe çorbayı içmiş.Dersi yapmışlar;amma talebe dersden hic bir şey anlamamış.Nasıl anlasın aklı alıştığı HAMSİ ikramında imiş.

Hoca bu; gün görmüş bilgili akıllı....Anlamış talebesinin aklının HAMSİ de olduğunu. Demişki talebesine sana bu günde HAMSİ ikram edecegim.Talebede bir sevinç bir sevinç ' Hoca'sı talebesine bu HAMSİ öteki HAMSİ lerden farklı demeyide ihmal etmemiş.Tabi talebesi farklı olsunda HAMSİ OLSUN diye düşünürken,

Hocası söze başlamış HAMSİ nin ;

ilk harfi ( H ) hayatda önce bir Hedef'in olsun.
İkinci harfi ( A ) hedefe giderken Azmin olsun Azim'siz Hedef boştur.
Ücüncü harfi ( M ) Azim'le Hedef'ine giderken Muhabbet'in olsun Muhabbet'siz sevgi'siz hicbir Hedef'e varılmaz.
Dördüncü harfi ( S ) Hedefine Azim'le Muhabbet'le giderken Sabr'ın olsun cünkü Sabır'sız her iş sahibine yüktür eza verir kişi vaz geçebilir.
Son harfi ( İ )Hedefine Azim'le Muhabbet'le Sabır ile giderken mutlaka İstikrar şartdır İstikrar'dan yoksun her iş noksandır Hoca'nın sözü burda bitmiş.

Talebe hemen durum muhasebesi yapmış,demek ;

( H ) Hedef ,
( A ) Azim ,
( M ) Muhabbet ,
( S ) Sabr ,
( İ ) İstikrar .

Ne kadar dogru diye düşünürken Hoca'sının `Bu HAMSİ'yi begendin mi sorusu ile düşüncelerinden sıyrılmış... Hoca'm bu güne kadar yedigim en güzel HAMSİ idi Allah sizden razı olsun demiş.
 
Üst Alt