1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

1. mehmetakay Usta Üye

Konular:
    21
    Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    18
  2. mehmet yatkın Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Evet.Yapılan değişiklikle Tarih ve Seçmeli tarih iki ayrı ders olarak kabul edilecek,farklı öğretmenler tarafından da okutulabilecek.Bu nedenle tarih ve seçmeli Tarihten ayrı ayrı değerlendirme yapılacak...

3. soytac Acemi Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bildiğim kadarıyla değişti demişsiniz. Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. üzerine bu konuda yeni bir genelge yayınlandı mı hocam?Elinizde varsa bu genelgeyi
    paylaşır mısınız?

4. haktor Kalfa Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    18
    seçmeli dersin müfredatı normal tarih müfredatındaki kültür uygarlık konuları idi ve biz bu nedenle ayrı sınav veya ayrı bir müfredat yapmadık. 10. sınıf müfredatını 4 saat işledik ve çok güzel oldu. sınavlaarınıda 3 yazılı yapıp her iki ders için aynı puanı kullandık. bu sene ne gibi değişiklik oldu acaba paylaşabilirmisiniz.

5. mehmetakay Usta Üye

Konular:
    21
    Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabilir
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.

6. mehmet yatkın Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    MEB talim ve terbiye kurulu başkanlığının 28.03.2013 tarih ve 18 sayılı kararında belirtilmiştir.

7. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

Konular:
    2,498
    Alınan Beğeniler:
    65
    Ödül Puanları:
    48
    Ayrı ayrı plan yapacagız ozaman

8. mehmet yatkın Acemi Üye

Konular:
    1
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Evet ayrı plan yapılacak arkadaşlar...

9. lazkiye Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    hocam geçen seneden itibaren ayrı plan ve ayrı sınav yapılıyordu zaten

10. tatatonga Acemi Üye

Konular:
    3
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar seçmeli tarihin kazanımları farklı dikkat edin siyasi neredeyse hiç yok konularda

11. omrye Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    33
    Ödül Puanları:
    18
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. ilgili bölümü inceledim.Bu bölümde nerede ayrı ayrı yapılır demekte arkadaşlar.

12. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Mehmet Akay Hocamız maddeyi yazmış. Aşağıdaki linkte mevcut.

Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.

Yayın tarihi: 29.03.2013 - Son Güncelleme:31.03.2013 - 13:36 - Görüntülenme Sayısı: 0

13. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    238
    Ödül Puanları:
    43
    bu konuda hala bir netlik yok.geçen sene ayrı plan yaptık.sonra müdüre sorduk.bi yerleri aradı.4 saatlik yapın dedi. o şekilde uyguladık.şu an karambol devam ediyor yine.meb neden böyle saçma bir duruma sokuyor bizi anlamış değilim.4 saatik,2 saatlik diye ayır herkes rahat etsin ya.

14. atahoca Usta Üye

Konular:
    33
    Alınan Beğeniler:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam, Bizim okulda da geçen sene dediğiniz gibi uyguladık. Fakat yeni yayınlanan belgelere göre değişmiş olması gerekiyor. Talim Terbiye'nin sayfasında yayınlanan programda kazanımlar ayrı verilmiş. Martta yayınlanan Haftalık Ders Çizelgelerindeki açıklamada ayrı ayrı olacağını gösteriyor.

Aynı veya benzer içerikli derslerin aynı sınıfa farklı okutulması hoşuma gitmiyor. Müfredat saat uyumu olmadığı da açık.

Zamanında üniversitede düzenlenen üç günlük bir seminere gitmiştik. Orada öğreti üyeleri ilköğretim Sosyal Bilgiler'in yeni programına dair örnek bir ders işlenişini sunuyorlardı. Tavsiye edilen süre ya 40 dakika veya iki dersti -şimdi hatırlamıyorum-. 5-6 sayfalık metinin okunması, etkinliklerin yapılması, bir sürü tekniğin uygulanması vardı. Tabi örnek ders işlenmiyor sadece kısa kısa geçiliyordu. Bir arkadaş biz bunu 40 dakikada işleriz deyince dayanamadım, gel, bizim sınıflarda da dersi anlat diyerek, o programın 6 saatten önce işlenemeyeceğini söyleyince arkadaşlar bunu bekliyormuş herhalde hemen tepki vererek, önerilen saatlerin uygun olmadığını belirttiler. Sonuç, program ve önerilen saat hala aynı.
    Aynı seminerde, biz öğrenci, hoca ise bizim yerimize geçip, örnek uygulama yaptık. Arkadaşlar, terbiyelerinden yetişkin insan gibi davranıyorlardı. Bunun üzerine çocukların uslubuyla -ses tonu değil, konuşma tarzı vs.- sorunca, Hocam olmuyor ama dedi. Daha önce o kadar eğitimde demokrasiden bahsedilmiş, sanki üzerimize düşeni yapmadığımız ima edilmişti. Bunun üzerine, çocukların yetişkin olmayıp, onların uslubuna misal verdiğimi, eğitimde demokrasiden o kadar bahsedilmesine rağmen ilk öğrenci gibi davranışta tepki yediğimi belirttim.
    Ezcümle, üsttekiler isterse akademisyen olsun, sahayı bilmeyince tam doğru işler yapamıyorlar.

Son not: Bu değişiklikler, ilgili öğretmenlere imza karşılığı tebliğ edilirse tartışmalar sona erer.

15. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    238
    Ödül Puanları:
    43
    Sanırım şu açıklama olaya noktayı koymuş arkadaşlar.

" Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabiliir."

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Eylül 2013
  16. ilkker Usta Üye

Konular:
    69
    Alınan Beğeniler:
    238
    Ödül Puanları:
    43
    bu sene sınavları ayrı ayrı yapacağız.ama seçmeli tarih dersinin kazanımları çok az .eğer o kazanımlara göre sınav yaparsak neredeyse soru bulamayacağız.bu konudaki önerileriniz neler?

17. karaman2288 Kalfa Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    peki sınıf geçme ve sınav yönetmeliği kalkınca bu bilgi de hükümsüz kalmış olmuyor mu

18. kLbk Acemi Üye

Konular:
    4
    Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    Planları ayrı ayrı hazırladık. Sınavları ayrı ayrı yapacaksak bu derslerin performans ve proje ödevlerinin de ayrı ayrı verilmesi gerekmekte. Edebiyatçılara sordum öyle bir durum yok diyorlar. Ne yapıyorsunuz şuan ders işlerken ayırdınız mı?

19. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

Konular:
    2,498
    Alınan Beğeniler:
    65
    Ödül Puanları:
    48
    İki ayrı ders var secmelı tarıh ve tarıh...tek mufredat..sıkıntı burda..

Ikı ayrı ders ve aynı sınav notlarının her ıkı dersede gırılmesıde farklı bır uygulamaydı..

Gecen bakanlık ayrı bır kıtap cıkarsada ona gore plan ona gore sınav yapılsa

20. karayağız Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    iki dersin planıda aynı sadece kazanım kısımları mı farklı acaba. seçmeli tarihte yapacağımız sınavda ne soracağız.2 saatte tarih dersini yetiştirebilecek miyiz?biz geçen yıl 3 saat normal tarih 1 derste kazanımlara yönelik ünite ile paralel etkinlikler yapıyoduk.bu yıl nasıl yapmalıyız?

Bu Sayfayı Paylaş