• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Buz Adam Ötzi(Son yemeğinde ziyafet çekmiş)

alp-eren

Vezir
Vezir
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
2,568
Beğeniler
9
Puanları
38
#1Dünyanın en ünlü mumyalarından biri olan buz adam Ötzi’nin üzerinde yapılan son analizler, birbirinden ilginç bulgular ortaya koydu. Bilim insanları, beş bin yıl önce ölen ve 1991’de keşfedilen Ötzi’nin midesindeki artıkları ve dişlerini inceledi. Sonuçlara göre, uğradığı bir saldırı nedeniyle öldüğü bilinen buz adamın son yemeğinde bir ziyafet çektiği ortaya çıktı.

Tirol Alplerinde bulunan ve aldığı yaralar nedeniyle öldüğü anlaşılan Ötzi’nin, en azından son yolculuğuna aç bir şekilde çıkmadığı anlaşıldı. Bulgulara göre, Ötzi son yemeğinde Aplerde yaşayan dağ keçisiyle kendisine ziyafet çekti. Science dergisinin internet sayfasında yayımlanan habere göre, Ötzi’nin DNA’sı ve dişleri üzerinde yapılan son analizler Yedinci Dünya Mumya Çalışmaları Kongresi’nde açıklandı.

Geçmişteki bilgiler, Cilalı Taş Devri’nden günümüze kalan en ünlü mumyanın midesinin olmayabileceğini öne sürmüştü. Ancak, Deutsche Welle’ye konuşan bilim insanı Albert Zink, "Ötzi'nin midesi tamamen doluydu… Bu hepimizi çok şaşırttı” dedi.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Zink, “Ötzi’nin midesinin olağandışı bir yerde, gövdesinin üst kısımlarında bulunduğunu” belirtti. Bunun nedeni ise buz adamın binlerce yıl baş aşağı bir şekilde kalmış olması.

Ayrıca, Ötzi’nin son olarak geyik eti yemiş olabileceği teorileri de geçersiz kılınmış oldu.

SİNDİRMEYE VAKİT BULAMADI
Bilim insanları, mideden alınan örneklere bakarak Ötzi’nin son yemeğini yedikten sonra ancak yarım saat hayatta kaldığını anladı.

Zink, “Oldukça fazla yemiş… Bu da beklediğimiz bir şey değildi… Kısaca, yemeğini yerken ne takip edildiğini ne de tehlike altında olduğunu düşünüyordu… Son dakikalarını güven duygusu içinde geçirmiş” dedi.

DİŞLERİN HALİ BERBAT
Zink, Ötzi’nin dişlerinde çok sayıda çürük olduğunu belirtti. Geçmişte yapılan analizler buz adamın hiç de sağlıklı bir diş yapısına sahip olmadığını göstermişti. Ancak en son yapılan 3 boyutlu modeller, Ötzi’nin ağzına sert bir darbe bile almış olabileceğini savunuyor.

Zürih Üniversitesi’nden Dr. Frank Rühli, “Ötzi’nin yaşadığı çağı ve yaşını göz önüne alırsanız dişlerinin durumu normal” dedi.

M.Ö 3255 yılında öldüğü belirlenen Ötzi’nin, öldüğünde 45 yaşında olduğu sanılıyor.

Hürriyet Planet/6 Temmuz 2011
 

alp-eren

Vezir
Vezir
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
2,568
Beğeniler
9
Puanları
38
#2
[h=2]5400 yıllık cesette şaşırtan bulgu[/h]
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
1991 yılında İtalyan Alpleri'nde bulunan 5 bin 300 yıllık mağara adamı Otzi'nin üzerinde çalışan bilimadamlarının yaralarda bulduğu kan, bu zamana kadar ki en eski kan örneği oldu.
Kan hücreleri çok kolay bozulduğu için bu denli eski örneklerde normalde kan örneği bulmak mümkün olmuyordu.

Otzi üzerinde yapılan ilk incelemelerde de kan kalıntısına rastlanmamıştı.
Royal Society Interface adlı dergide yayınlanan araştıma Otzi'yi mükemmel bir biçimde muhafaza eden koşullar sayesinde ölümünden kısa bir süre önce akan kanının da korunmuş olduğunu ortaya çıkardı.
Otzi'nin kanı şimdiye dek elde edilmiş en eski kan örneği.
Ve bu bulgu dünyanın en eski cinayeti olarak adlandırılan hikayede yeni bir ipucu.
Otzi bir kaç doğa yürüyüşçüsü tarafından sırtına bir ok saplı şekilde bulunduğundan beri bilim adamları mağara adamının ölümünün detaylarını ortaya çıkartmaya çalışıyor.
Otzi'nin ölmeden önce yediği son yemek de tespit edildi.
Mağara adamının ölümüyle ilgili en önemli tartışmalardan biri de cesedin keşfedildiği noktada mı öldüğü.
Bazı uzmanlar Otzi'nin bulunduğu yere başkaları tarafından gömüldüğüne inanıyor.
Şubat ayında Eurac Mumya Enstitüsü'nden Albert Zink ve ekibi Otzi'nin gen haritasının tamamını yayınladı.
Daha önce Lancet'de yayınlanan bir araştırma Otzi'nin elinde hemoglobin bulunduğunu ortaya koymuştu.
Hemoglobin alyuvar hücrelerinde bulunan bir protein.
Ancak bilim adamları kan hücrelerinin bozulduğuna ve hemoglobinden öte bir bulguya ulaşamayacaklarına inanıyorlardı.
Prof Zink ve meslekdaşları Almanya'daki Darmstadt Üniversitesi'nden bilim adamlarıyla ortaklaşa gerçekleştirdikleri çalışmada Otzi'nin yarasının çevresindeki dokuyu atomik güç mikroskopisi adlı teknikle inceledi.
İnceleme sonucunda bilim adamları Otzi'nin yarasında bulunan hücrelerin halka şeklinde olduğunu gördü.
Alyuvar hücreleri mikroskop altında halka şeklinde görülüyor.
Araştırmayı gerçekleştiren bilim adamları kan hücrelerini bulmakta kullandıkları tekniklerin gelecekte çağraş cinayetlerin aydınlatılmasında da kullanılabileceğini düşünüyor.

Gazetevatan/02.05.2012
 

alp-eren

Vezir
Vezir
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
2,568
Beğeniler
9
Puanları
38
#3

 

alp-eren

Vezir
Vezir
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
2,568
Beğeniler
9
Puanları
38
#4
Buzadam Ötzi ile İlişkili Olabilecek 5300 Yıllık Balta Bulundu
Yazar:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

11 Ekim 2017
İsviçre’de, 5300 yıl önce okla vurularak öldürülen ve donarak günümüze kadar ulaşan Buzadam Ötzi ile bağlantılı olabilecek bakır bir balta bulundu.


Birkaç çizik dışında, 6.5 santimetrelik balta, oldukça sağlam bir durumda bulundu. F: Res Eichenberger

Yaklaşık 5300 yıl önce, Ötzi omzundan ölümcül bir okla vuruldu ve Alplerde üstünde ölmeyi bekledi. 19 Aralık 1991’de tırmanışçılar tarafından İtalya-Avusturya sınırında donmuş bir halde bulundu.

Şimdi ise Alplerdeki bir köyde keşfedilen bakır bir baltanın, Ötzi’nin yanında taşıdığı baltayla eşleştiği söyleniyor. Balta, Alpler’in çevresinde, göl kıyılarındaki ve diğer sulak alanlardaki dikme üzerine inşa edilmiş tarih öncesi ahşap evleriyle ünlü Zug-Riedmatt’da keşfedildi.

Ötzi’nin taşıdığı ekipmanlar arasında neredeyse saf bakır bir balta vardı. Bu balta oldukça dikkat çekiciydi çünkü ahşap sapı ve deri kayışları donmuş olması sayesinde günümüze kadar ulaşabilmişti.
Yeni bulunan baltanın, Ötzi’nin bulunduğu dağlardan yüzlerce kilometre uzakta bulunan orta İtalya’daki günümüz Toskana’sından elde edilen metalle yapıldığı belirlendi. Büyük bir sıradağ olan Alplerin, ticareti sınırlayan “doğal bir kültürel bariyer” olduğu düşünülüyordu.

Anıtlar ve Arkeoloji Bürosu’ndan arkeolog Gishan Schaeren, yeni bulunan baltayı, “Birçok amaç için uygun fakat özellikle ahşap işçiliği için uygun. Bu baltalar ölümcül silahlar olarak da kullanışlıydı.” diye yorumluyor.

Schaeren, Tunç Çağı insanlarına daha fazla kredi verilmesi gerektiğini düşünüyor: “Alplerde dolaşan insanların avlanma, bu bölgelerdeki doğal kaynakları keşfetme ve deneyimlerinden ötürü, doğal ortam ve koşulları hakkında çok derin bir bilgiye sahip olduklarını düşünmeliyiz.

Yeni bulunan balta, 5.100 ila 5.300 yaşında ve günümüze ulaşmayan bir tahta tutacağı vardı. Her ne kadar Ötzi’nin baltasının yarı ağırlığında olsa da, ikisinin de biçimi aynı.

Bu keşif aynı zamanda Tunç Çağı Avrupasındaki etkileşim hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Geçtiğimiz yaz araştırmacılar Neolitik avcı Ötzi’nin bakır baltasındaki metalin, güney Toskana’dan geldiğini belirledi. Bu durum, yaklaşık 5300 yıl önce orta İtalya ve Alpler arasında uzun mesafe ticaretin varlığına işaret ediyor.

Kurşun izlerinin analizi ile, yeni bulunan baltadaki bakır da, Güney Toskana’daki aynı kaynağa kadar izlenebilir.

Buzadam Ötzi’nin yanında bulunan balta. Bu baltanın materyali de, Ötzi’den çok uzakta, Toskona’dan elde edilmişti. F: Güney Tyrol Arkeoloji Müzesi

Schaeren, “Ana akım araştırmalar, genelde Alpler’de güney ile kuzey arasındaki yoğun temas olasılığını dikkate almaz.” diyor.

1991’de keşif ile beraber Ötzi, o dönem insanı için bir referans noktası olarak kullanıldı. Ötzi’nin vücuduna yapılan analizler, onun Tunç çağında hayatta olduğunu ve tüyler ürpertici bir ölümle hayata gözlerini yumduğunu ortaya koydu.

Ötzi, öldüğünde 46 yaşındaydı, kahverengi gözleri vardı ve akrabaları Sardunya’da idi. 2013 yılında yayımlanan bir rapor, Ötzi’nin Avusturya’da 19 genetik akrabası olduğunu ortaya çıkardı.

Ötzi’nin ayrıca, aşınmış eklemleri, sertleştirilmiş arterleri, safra taşları ve muhtemelen donma nedeniyle oluşmuş olabilecek ayak baş parmağında kötü bir büyüme gibi bir dizi sağlık komplikasyonu vardı.

Ayrıca, Ötzi’nin bağırsakları parazit solucanı yumurtaları içeriyordu ve ayrıca Laym hastalığı vardı. Dişlerine yapılan analizler, diş eti hastalığı ve diş çürümesine dair belirgin kanıtlar ortaya çıkardı.

Vücudundaki çok sayıda dövme, donmuş olması nedeniyle günümüze kadar ulaşabildi. Kafasından ayaklarına kadar çeşitli yerlerinde olmak üzere toplam 50 dövme tespit edildi. Bu dövmeler iğnenin vücuda batırılmasıyla değil, ince kesikler atılarak daha sonrasında yaranın kömürle ovuşturulmasıyla yapılmıştı.

Kaynak:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
 

Benzer Konular

Üst Alt