Değerler Eğitimi'Sorumluluk'

'Değerler Eğitimi' forumunda kibela24 tarafından 19 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Konular:
  2,498
  Mesaj:
  7,963
  Alınan Beğeniler:
  39
  Ödül Puanları:
  48
  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.​
  Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmencan sıkıntısından, hayatın yaşanmaya değmez olduğundan yakınan bir prens vardı.Kardeşleri, arkadaşları gezer, ava gider, eğlenirken o odasına kapanır, süreklidüşünürdü. Oğlunun bu haline hükümdar babası çok üzülüyordu. Bir gün hükümdar,ülkesinin en bilge kişisini sarayına çağırtıp ona oğlunun durumunu anlattı vebuna bir çözüm bulmasını istedi. Bunun için bilgeye bir hafta mühlet verdi. Birhafta içinde bir çözüm bulamazsa bunun hayatına mal olabileceğini de hatırlattı.

  Yaşlı bilge üç beş gün düşünüp taşındı; aklına hiç bir çözüm gelmedi. Bunedenle canını olsun kurtarmak için ülkeyi terk etmeye karar verdi. Üzgün, dalgınbir şekilde ülkeyi terk ederken, bir köyün yakınında koyunlarını, keçileriniotlatan küçük yaşta bir çobanla bir süre ahbaplık etti. Bundan cesaret alanküçük çoban yaşlı dostuna “Amca şu hayvanlarıma biraz göz kulak oluver de, bende şu görünen köyden azık alıp geleyim, bugün azık almayı unutmuşum.” Dedi.Bilge de zevkle kabul etti. Bilge, kafası, karşılaştığı olaylarla meşgul birhalde hayvanlara göz kulak olurken, bir keçi yavrusu kenarında oynamakta olduğuuçurumdan aşağı yuvarlanıverdi. Aşağı inip onu kurtarmadıkça kendi kendinekurtulması da mümkün değildi. Bilge küçük çobana verdiği sözü doğru dürüsttutabilmek için kuzuyu kendisi kurtarmaya karar verdi. Bu amaçla uçurumundibine indi. Önce kuzuyu sırtına bağladı, sonra tırmanmaya başladı. Birkaçtırmanma başarısızlıkla sonuçlandı. Ama bilge yılmadı. Uğraştı, didindi,zorlandı ama sonunda kuzuyu yukarı çıkarmayı başardı. Küçük dostuna verdiğisözü tutabilmek, bunun için de kuzuyu uçurumdan çıkarmak bir süre kafasını öylemeşgul etti ki, kendini bu işe o kadar verdi ki başından geçmekte olan olayı,canını kurtarabilmek için ülkeyi terk etmekte oluşunu unuttu. Fakat bu durumonun kafasında bir şimşek çakmasına sebep oldu. Şöyle düşündü: “Bir kimse ciddiolarak bir işle meşgul olur, bir girişimde bulunup onu başarı ilesonuçlandırmak arzusu benliğini tam olarak kaplarsa, o kimse için cansıkıntısı, eften püften olayları kafasına takmak diye bir şey söz konusu olamaz.”Bu gerçek herkes, dolayısıyla hükümdarın oğlu için de geçerlidir. Bilge artık kaçmafikrinden vazgeçip hemen geri döndü ve hükümdarın huzuruna çıkarak şu çözümüsundu:

  “Hükümdarım, eğer oğlunuzun can sıkıntısından kurtulmasını, hayata bağlanmasınıistiyorsanız ona bir sorumluluk yükleyin, zamanını kaplayacak bir meşguliyetverin. Can sıkıntısının, yaşamaktan şikâyet etmenin ana sebebi başıboşluktur.Oğlunuza yükleyeceğiniz sorumluluk ne derece ciddi, sonucu ne derece ağırolursa, kendini o ölçüde can sıkıntısından kurtaracak, yaşama mücadele ve azmio derece artacaktır.”


   

  Benzer Konular

  Gülem 12, tarih03 ve nurdamla bunu beğendi.
 2. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Konular:
  2,498
  Mesaj:
  7,963
  Alınan Beğeniler:
  39
  Ödül Puanları:
  48
  GÜZEL SÖZLER
  · Her insan herkes karşısında her şeydensorumludur. (Dostoyevski)
  · Yalnızca yaptıklarımızdan değil,yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. (Anonim)
  · Sorumluluktan kaçmak; insanın kendisineihaneti olur.
  · Düşen bir çığda hiç bir kar tanesikendisini olup bitenden sorumlu tutmaz. (Oscar Wilde)
  · Adaletsizliği engelleyecek gücünüzünolmadığı zamanlar olabilir.Fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zamanasla olmamalı. (Elie Wiesel)
  · İnsanı ayakta tutan iskelet ve kassistemi değil, prensipleri, sorumlulukları ve inançlarıdır.
  ATASÖZLERİ
  · Davul birinin boynunda, tokmak birbaşkasının elinde. (Sorumluluk sahibi gözüken kişi yerine bir başkasınınsözünün geçtiği durumlarda kullanılan bir atasözüdür)
  · Yiğidim yiğit olsun da yerim çalı dibiolsun. (Eşi çok fazla kazanmasa bile sorumluluklarını yerine getirsin evi ile ilgilensin yeter anlamında azkullanılan bir atasözüdür.)
  DEYİMLER
  · Başında kavak yeli esmek. (Sorumlulukduygusundan uzak insanlar için kullanılan deyim)
  · Durumdan vazife çıkarmak. (Oluşan durumagöre kendi üzerine yeni sorumluluklar, görevler almak)
  · Elini taşın altına koymak (Olay, durumkarşısında sorumluluk alarak çalışmaya başlamak)
  · Mesuliyet almak (Kendi üzerinesorumluluk almak)
  Vebalaltında kalmak (Manevi sorumluluk hissedildiğinde
   
 3. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Konular:
  2,498
  Mesaj:
  7,963
  Alınan Beğeniler:
  39
  Ödül Puanları:
  48
  SORUMLULUK
  Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerinegetirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerininsonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendidavranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi"" olarak tanımlanmaktadır.

  Sorumluluk sahibi çocuklar;
  Kendi kararlarını verebilen, karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen,değer yargılarını gözeten, bağımsız davranabilen, kendine güvenli, başkalarınınhaklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarının karşılayabilen çocuklardır. Yaptığıişi sonuna kadar götüren ve yapmakta olduğu bir davranışın olası sonuçlarınakatlanmayı göze alan çocuğa sorumlu çocuk olarak bakabiliriz.

  SORUMLULUK DUYGUSUNUNGELİŞİMİ


  Sorumluluğu öğrenmek de tıpkı diğer becerileri öğrenmek gibidir. Çocuk ne kadarçok denerse bu konuda o kadar çok başarılı olur. Çocuğun kendi kendini yöneten,yüksek benlik saygısına sahip, doyumlu bir birey olarak gelişmesi, büyük ölçüdeona sağlanan fırsatlara ve ebeveyn yaklaşımına bağlıdır.

  Koruyucu ebeveyn yaklaşımı, çocuğun bağımsızlık ve sorumluluk hissetmesiniengeller. Ebeveynler iyi niyetle yaklaştıklarını düşünerek çocukları için herşeyi yapmaları gerektiğine inanırlar ve onların bütün yaptıklarındankendilerini sorumlu hissederler. Yemeğinden giyimine, ev ödevlerinden hobi vearkadaş seçimlerine kadar, çocuk adına her şeye karar verirler. Çünkü onlaragöre çocukların davranışları kendi anne babalıklarının yeterliliğini yansıtır.Fakat çocuklarını bütün sonuçlardan korudukları için onların öz güvenlerini vebağımsızlıklarını yok edebilirler.

  Bir başka aile tutumu olan destekleyici yaklaşım, çocuğun sınırlar içinde kararvermesine ve bu kararların sorumluluğunu taşımasına olanak tanır. Bu yöntem,sorumluluk almayı içeren bir yaklaşımdır. Aynı zamanda öz disiplini, yani kendikendini yönlendirme yeteneğini geliştirir. Bu tutumu benimseyen aileler, evdekiişler konusunda çocuktan yardım beklediklerini açıkça belirtirler. Böylecebaşlangıçta çocuğun acemice yapacağı bu işler, daha sonra deneyime vesorumluluğa dönüşecektir. Bu nedenle iki buçuk yaşından başlayarak döke saça daolsa çocuğun çorbasını kendi başına içmesine fırsat vermek, kendi odasındakendi yatağında yatmasına ortam hazırlamak, sofra hazırlama, alışveriş, arabatemizliği gibi konularda onun yardımını beklemek,""sorumluluk"" konusunda çocuğu cesaretlendirici vedestekleyici bir ortam sağlar. Bu ortam, çocuğun kendi kendine yetmesine vekendini yönetmesine fırsat vereceğinden onun kendine olan güvenini deartıracaktır.

  Çocuğunuzun öncelikle evde bazı sorumluluklar üstlenerek sorumluluk bilinciningelişmesi, onun okul ile ilgili sorumluluklarını da daha kolay üstlenmesine vekarşılaşabileceği sorunlarla baş edebilmesine yardımcı olacaktır. Çocuğun yaşıne olursa olsun sorumluluk almayı öğrenmenin anlamı, şu üç alanda kabuledilebilir davranışlar gösterebilmektir:


  o Kurallara uymak,
  o Sağduyu kullanmak,
  o Tercihlerin ya da seçimlerin sonucuna katlanmak

  Ancak sorumluluk, başkalarının söylediği her şeyi yerine getirme olarak düşünülmemelidir.Ebeveyninin, öğretmeninin ya da çevrenizdeki herhangi birinin söyledikleriniyerine getiren çocuğa sorumlu çocuk gözüyle bakamayız. Bu şekilde davranançocuk, gerektiğinde öncelik vermesi gereken konuların ayrımını yapamaz. Örn:Ertesi gün dersi varken, arkadaşı çağırdı diye gezmeye giden çocuk sorumludeğildir.

  ÇOCUKTASORUMLULUK BİLİNCİ NASIL KAZANDIRILIR ?


  Çocuğumuzdan beklentilerimizin gerçekleşmesi durumuna göre onunsorumluluklarını öğrendiğini ya da öğrenmediğini düşünürüz. Her ebeveyninfarklı beklentileri olacaktır. Her çocuk aynı zamanda, aynı sorumluluğu alamaz.Çocukların kişilik özellikleri, fiziksel yapıları dikkate alınmalıdır. Buradaönemli olan çocukların kendi işini yaparken engellenmemesidir.

  Koruyucu anne-babalar bebeklikten itibaren ""O yiyemez,çocuktur"", ""O giyemez çocuktur"" deyip çocuğunher işini kendileri yaparlar, ilköğretim çağına gelindiğinde okul çantasınıhazırlama işi bile annenin görevidir. Bazılarının bunu abartarak ev ödevlerinibile yaptığı görülür. Sık sık görürüz; bir soru sorulduğunda çocuğun yerinecevap vermeye kalkan anne-babaları. İşte bu ve benzeri davranışlar çocuktasorumluluk duygusu ve kişilik gelişimini olumsuz etkileyen ebeveyntutumlarıdır.

  Her ihtiyacı anne-baba tarafından karşılanan, devamlı neyi nerede ve nasılyapacağı kendisine hatırlatılan, yanlış yaptığında azarlanan ve kınanan
  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız., gölge birkişiliğe sahiptir. Anne babaya sormadan bir iş yapmayı tercih etmezler,kendilerine güvenlerini kaybedebilirler. Karşılaştıkları bir problemi çözmektegüçlük çekebilirler. Böyle çocuklarda okul korkusu çok yaygındır, okula uyumsağlamakta zorluk çekebilirler. Duygularını, tepkilerini rahatça ifadeetmesine, gerektiğinde ‘hayır’ demesine izin verilmeyen çocuklarda bağımsız birkişilik gelişmediği için sorumluluk duygusu kazanmakta da zorlanırlar.

  ""O daha çocuk, kendi başına karar veremez.", ""Onuniçin doğru olanı yapıyoruz."", ""Hayır, öyle demekistemiyorsun."", ""O zayıf alıyor, benüzülüyorum."" cümleleri sıklıkla kaçınılması gereken cümlelerdir.

  Değişik Yaş Gruplarındaki Çocukların Alabilecekleri Sorumluluklar

  İki ve Üç Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

  o Oyuncakları toplamak ve onları yerlerine koymak,
  o Kitap ve dergileri gerekli yerlere koymak,
  o Peçete, tabak ve çatal kaşıkları sofraya koymak (ama istenen biçimdeolmayabilir),
  o Bir şeyler yedikten sonra kendi kirli tabaklarını kaldırmak,
  o Kendisiyle ilgili bazı durumlarla ilgili seçme imkanının sunulmasısonucunda karar verme yeteneğinin gelişmesi,
  o Sofranın toplanmasına yardımcı olmak,
  o Yardımla giyinmek ve soyunmak.

  Dört Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

  o Sofrayı kurmak,
  o Oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını veya kendine ait eşyaları yerlerinekaldırmak,
  o Oyun oynarken nerede olacağını anne babasına söylemek,
  o Toz alma gibi basit ev işlerinde yardımcı olmak,
  o Bulaşık makinesinin doldurulmasına yardım etmek,
  o Alışveriş dönüşü malzemelerin yerleştirilmesine yardımcı olmak,
  o Alışveriş sırasında malzemelerin raflardan alınmasına yardımcı olmak,
  o Basit bazı yiyeceklerin hazırlanmasına yardım etmek.

  Beş Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar

  o Sofrayı, her şeyi yerli yerine koyarak hazırlamak,
  o Yatakları düzeltmek ve odasını temizlemek,
  o Basit bir kahvaltıyı hazırlamak,
  o Yedikten sonra kirlilerini kendi başına kaldırmak,
  o Giyeceklerini önerileri dikkate alarak seçmek ve kendi başına giyinmek,
  o Kirli giyeceklerini sepete atmak,
  o Telefona gerektiği şekilde cevap vermek,
  o Ayakkabılarını bağlamayı öğrenmek,
  o Kendi kendine hazırlanmak (saçını tarama).

  SORUMLULUK KAZANDIRMADA ANNE BABAYA DÜŞEN GÖREVLER

  o Çocuğunuz sizinle işbirliği yapsa da yapmasa da koşulsuz sevgi ve onaygösterin. Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın ona değer verdiğinizi ve kabulettiğinizi bilmesini sağlayın.
  o Çocuğunuzun size bağımlı olduğunu düşünüyorsanız koruyucu tutumunuzudeğiştirin.
  o Sürekli sorumsuz davranan çocuklar anne babaları tarafından sorumludavranmalarına izin verilmeyen çocuklardır.
  o Çocuğunuzun kendi davranışlarının sorumluluğunu almasına ve iyi gitmeyendavranışlarını değiştirmesine fırsat verin.
  o Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar listesi hazırlayın. Sorumluluğunuüstlenmek istediği işleri bu listeden seçmesine fırsat verin ve onun doğrukararlar verebileceğine olan güveninizi koruyun. Bu listeden seçim yapmasıkonusunda onu zorlarsanız ya da yapacağı işleri siz seçerseniz sorumlulukduygusunu geliştirmeniz zorlaşır.
  o Ev ile ilgili sorumlulukları çocuklarınız arasında paylaştırırken adilolun. Bunun en iyi yolu işlerin sırayla yapılmasıdır.
  o Çocuğun kırıp dökmesinin ve yaşadığı olumsuz deneyimlerin öğrenmeningerekli şartı olduğunu unutmayın.
  o Çocuğunuzun yaptığı yanlış seçimlerin (hayatını tehlikeye atmadıkça)sonuçlarını yaşamasına izin verin ki onlardan bazı dersler çıkarabilsin.
  o Çocuğunuza yardım edeyim derken, onun sorumluluğunun gelişmesiniengelleyebileceğinizi unutmayın. Eğer işin nasıl yapılabileceğini bilmiyorsaona işin nasıl yapılacağını gösterin.
  o Çocuğunuza uygun model oluşturun. Çünkü sorumluluk kazandırmak istediğinizhalde sizin sorumluluklarınızı yerine getirmemeniz onu olumsuz etkileyecektir.İşe yaramayan davranış, inanç ve tutumlarınızı değiştirmeye istekli olun.
  o Çocuğunuz sorumluluklarını yerine getirmediği zaman ne gibi ceza veyayaptırımlarla karşılaşabileceğini söylemek yerine işini bitirdiğinde onu maneviyönden destekleyerek (aferin, çok güzel oldu, teşekkür ederim gibi) güvenduygusunun ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayın.

  Çocuğunuzdan hiçbir zaman sizin kadar sorumlu olmasını beklemeyin.  alıntı..

   
 4. kibela24 Veliaht Site Yetkilisi Veliaht

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Konular:
  2,498
  Mesaj:
  7,963
  Alınan Beğeniler:
  39
  Ödül Puanları:
  48

  Sorumluluklarım
  Okulda ödevlerim
  Çalıştığım derslerim
  Aldığım görevlerim
  Sorumluluklarım Benim


  Söz verirsem tutarım
  Yatağımı toplarım
  Her işimi gününde
  Zamanında yaparım


  Ailemi hiç üzmem
  Öğretmenimi dinlerim
  Örnek öğrenci olmak
  Sorumluluğumdur benim
  -Uğur SAĞLAM-
  Ülkeme Sorumluluklarım Var
  Ülkeme sorumluluklarım var
  Çalışmadan yaşayamam
  Gelecek benim elimde
  Boşa vakit harcayamam


  Bilinçli davranırım
  İsraftan kaçınırım
  Bu güzel vatan için
  Her zorlukla savaşırım
  -Uğur SAĞLAM-
  Sorumluluk
  Korkma örnek ol
  Sorumlu ol
  Hem mutlu ol
  Hem sorumlu ol


  Saygılı ol
  Düşünceli ol
  Ama hepsinden önce
  Sorumluluk sahibi ol

  Ödevini yap
  İşini bitir
  Ama herkesten önce
  Çalışkan ol
  Sorumluluk sahibi ol
  -Cemal SAĞLAM-


   
  şanyü bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş