• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Ders Kitapları Arasında Fark ve ÖSYM'ye Yansıması

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Ülkemizin farklı bölgelerinden farklı yayınların ders kitapları kaynak olarak kullanılıyor. Fakat bunların içerikleri arasında ciddi farklar var. Bu kadar büyük farkların olması büyük sıkıntılara yol açacaktır. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı'nın 5. ünitesininin 1. konusunu görünceye kadar sabredip yazamamıştım. MEB ve Mevsim Yayınları'nı karşılaştırılmalı olarak inceleyiniz. Yoğunluk ve bilgi bakımından bu farkın ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlara yansımasının ne olacağını ise şu anda belirsiz.

Not: Kitap yazımında tanımlara yeteri kadar yer verilmemesi ise ayrı bir sorun. Çok acele kaleme alınmış olmalı. Milyonlarca öğrencilerin okuduğu kitapların nitelikleri tekrar gözden geçirilmeli.

margun

Acemi Üye
Ülkemizin farklı bölgelerinden farklı yayınların ders kitapları kaynak olarak kullanılıyor. Fakat bunların içerikleri arasında ciddi farklar var. Bu kadar büyük farkların olması büyük sıkıntılara yol açacaktır. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı'nın 5. ünitesininin 1. konusunu görünceye kadar sabredip yazamamıştım. MEB ve Mevsim Yayınları'nı karşılaştırılmalı olarak inceleyiniz. Yoğunluk ve bilgi bakımından bu farkın ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlara yansımasının ne olacağını ise şu anda belirsiz.

Not: Kitap yazımında tanımlara yeteri kadar yer verilmemesi ise ayrı bir sorun. Çok acele kaleme alınmış olmalı. Milyonlarca öğrencilerin okuduğu kitapların nitelikleri tekrar gözden geçirilmeli.
Haklısınız ,kesinlikle katılıyorum.Bu konuda belirsizliğin olması daha da ciddi bir problem..

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Ders kitaplarındaki bilgi açısından olan uçurumun yanında yazımda da ciddi manada problemler var.
Bir önceki müfredat sonrasında başlayan ünitelerden (takribi 5. ünite) bu daha çok açığa çıkıyor. Başlıklar ve içerik uyumu haricinde kitaplarda tanımların yer almaması cidden sorun teşkil ediyor. Kısa cevaplı soru hazırlamaya çalışın bu sorunu çok açık göreceksiniz.

Üst Alt