Devamsızlık Konusunda...

'Mevzuat' forumunda Her_Neyse tarafından 27 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. Her_Neyse Acemi Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar."Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği" nin 40. maddesi şöyle:

"Devam-Devamsızlık
    MADDE 40 — Öğrenciler, okula devam etmek zorundadır. Öğrencilerin devamsızlıkları hesaplanırken normal öğretim yapılan okullarda sabah ve öğleden sonraki süreler yarımşar gün, ikili öğretim yapılan okullarda bu süreler bir gün sayılır.
    Devamsızlığı bulunan öğrencilerle ilgili olarak aşağıdaki hükümler doğrultusunda işlem yapılır;
    a) İlk derse girmeyenler ile ilk derse girdiği hâlde arada bir veya daha fazla derse girmeyen öğrencilerin devamsızlığı yarım gün sayılır. Devamsızlık hesaplanırken iki yarım gün bir gün kabul edilir.
    b) Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler, notları ne olursa olsun başarısız sayılır.
    c) Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, göz altına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için özrün, resmî kurumdan alınacak belge veya resmî/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden 5 iş günü içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir."

Ben normal öğretim yapılan bir okulda çalışmaktayım.Acaba buradaki bilgilere göre;

1- İlk derse girip sonraki bütün derslere girmeyen,
    2- İlk 6 derse gir(e)meyip son derse giren öğrencinin durumu ne olacaktır?Bana yardımcı olabilir misiniz?

2. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,861
    Medya:
    169
    Alınan Beğeniler:
    2,708
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    İlk derse girmeyenler ile ilk derse girdiği hâlde arada bir veya daha fazla derse girmeyen öğrencilerin devamsızlığı yarım gün sayılır. Devamsızlık hesaplanırken iki yarım gün bir gün kabul edilir

3. Her_Neyse Acemi Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sayın Hocam,verdiğiniz cevaptan her iki sorumun da cevabı olarak öğrencilerin yarım gün yok yazılacağını mı anlamalıyım?

4. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,861
    Medya:
    169
    Alınan Beğeniler:
    2,708
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    evet,her iki durumda da yarım gün.

Ayrıca ilgili yönetmeliğin 39. maddesine dikkat ediniz. Genellikle alınması gereken karar unutuluyor.

Bu Sayfayı Paylaş