1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
    Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

1. mehmetakay Usta Üye

Konular:
    21
    Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    18
  2. erhan_2929 Kalfa Üye

Konular:
    8
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    8
    istemesem de ağzımdan sürekli böyle bir tabir çıkıyor. ama yine de bu dönem içerisindeki fetihlerden bahsederken Osmanlı'nın hala çok güçlü devlet olduğunu da söylüyorum. tabiki bu Osmanlı'nın kaçınılmaz sonunu sadece uzaklaştırmıştır. bir de şöyle birşey söylemek istiyorum, bu tabirle yetiştiğim içim ve öğrenci olayları uzun bir bütün yerine parça parça öğrenmeyi daha kolay gördüğü için bu tabiri kullanmak zorunda gibi hissediyorum. saygılar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Şubat 2012
  3. R.Sayar Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    165
    Alınan Beğeniler:
    112
    Ödül Puanları:
    28
    daha önce hep Kuruluş ,Yükselme,Duraklama,Gerileme ve Yıkılış diye 5 kısım olarak ders işlerdik.(Kredili sistem zamanından beri gerek Tarih 2 dersi gerekse Osmanlı Tarihi dersi) günümüzde bir kısım tarihçi yok efendim böyle bir olmaz diye görüşler ortaya atıyor. Ancak devletler de insan misali doğarlar , büyürler , büyümeleri durur, rahatsızlıklar ortaya çıkar ve ölürler. Böyle bir tasnif bence doğru. Zaten ders kitabının 5 ünite olduğunu ve daha önce yapılan tarih tasnifine uygun olduğunuda ve sadece ünite ismlerinin değiştiğini zaten biliyoruz değilmi???
    Beylikten Devlete( Kuruluş) : 1299-1453 (Devletin kurulması ile istanbulun Fethi daha önce aynı)
    Dünya Gücü : Osmanlı Devleti (Yükselme):1453-1600 (bazı kaynaklar Sokollunun ölümü bazıları Zitvatoruk anlaşması)
    Arayış Yılları (Duraklama) . 1600-1700 ( Yukarda mezkur ile 1699 karlofça anlaşması arası)
    18. yyda Değişim ve Diplomasi (Gerileme): 1700-1800 ( karlofça ile Yaş anlaşması yani III. Selim)
    En Uzun Yüzyıl(Yıkılış) 1800-1922 ( Buda aynı idi.
    Görüldüğü üzere önceki tasnif ile şimdiki tasnifin isim haricinde aynı olduğunu göreceğiz. hatta ben Yarıyıl tatili öncesi Osmanlının duraklama nedenlerini , devlette orduda ekonomide vs. yani içte ve dışta yaşanan bozulma ve duraklamaları uzun uzun anlattım. Zira bunlar verilmeden öğrencilerin Osmanlının nasıl güçten düşmeye başladığını anlamaları beklenemez...

Bu Sayfayı Paylaş