• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı turistlerin gözdesi oldu

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı turistlerin gözdesi oldu
Konya Beyşehir'de Geç Hitit döneminden kalan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Eflatunpınar Hitit Su Anıtı'na yerli ve yabancı turistlerin ilgisi artıyor.

AA | 15.08.2018 - 11:26..
DÖNEMİN TEKNOLOJİSİ HAKKINDA BİLGİLERYou must be registered for see images

Doğal su kaynağı üzerinde yapılmış büyük bir havuz ve dikdörtgen formda şekillendirilmiş kayalar üzerine kabartma tekniğiyle inşa edilmiş, tanrı ve tanrıça figürlerinin yer aldığı anıtın duvarlarına paralel konumundaki su kanalları, suyun havuz içerisine akmasını sağlayarak dönemin su tesisatı ile su teknolojisi hakkında önemli bilgiler veriyor.

You must be registered for see images

AÇIK HAVA TAPINAĞI

Birbirine uygun kesilmiş andezit blokların titizlikle birleştirilmesiyle inşa edilen Eflatunpınar Hitit Anıtı, özgün taş işçiliği, kabartmalardaki kompozisyon ve bir açık hava tapınağı olarak düzenlenmesi ile Hitit Uygarlığı'nın diğer kaya anıtlarından ayrılıyor.

You must be registered for see images

İKİ ÖNEMLİ ESER

UNESCO tarafından 2014'te Dünya Mirası Geçici Listesi"ne dahil edilen Eflatunpınar Hitit Anıtı, yurt içi ve yurt dışından her yıl giderek artan sayıda turisti ağırlıyor. Miras Geçici Listesi'nde Eşrefoğlu Camii ve Eflatunpınar Hitit Su Anıtı olmak üzere iki eserinin yer aldığını belirtti.
You must be registered for see images
 

Yorumlar

Son kaynaklar

Üst Alt