• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

eğitimcinin günlüğü

kristal

Veliaht
Veliaht
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
2,986
Beğeniler
64
Puanları
48
#1
EĞİTİMCİNİN GÜNLÜĞÜ…

Öğrencilerimin çok farklı problemlerinde rehberlik edebilmek için kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşünürdüm. 18 yıllık meslek hayatımda kişiler değişti ama hep benzer sorunlar ve çözümler arasında gidip geldik.

Eğitimcilik yaşamımda bir çok kavram ile karşılaştım. Toplumun temel taşı aileyi inceledim. Ailelerin zamanlarını geçmişin keşkeleri, geleceğin korkuları nedeniyle içinde oldukları anı yaşayamadıklarını ve bir çok şeyi ertelediklerinin farkında olmadan zamanlarını bitirdiklerini ve her zaman bir mazeretleri olduğunu gördüm.

Peki öğrencilere yaşamı ve yaşamayı kim öğretecek ?

ONLARA ;

1. Başarısızlık diye bir şeyin olmadığını, her şeyin bir sonuçtan ibaret olduğunu ve bu sonuç istemediğiniz şeyse bundan ders çıkarıp yöntemlerini bir daha gözden geçirerek, değiştirerek yeniden denemesini kim söyleyecek? Örnek mi ? Eğer bebekler ilk düştüklerinde vazgeçmiş olsalardı hiç kimse yürümeyi öğrenemezdi.
2. Konuşmalarındaki NİÇİN ile başlayan sözcüklerin onları problemin içinde kargaşaya sürükleyeceğini, bütün NİÇİN lerin yerine NASIL ‘ ı kullanarak problemin çözümüne yönelik bir süreci başlatabileceklerini kim söyleyecek? Örnek mi ? Niçin böyle konuştu ? yerine Nasıl böyle konuşmasını değiştirebilirim ? sorusu arasındaki fark cevabımdır.
3. Durumun düşünceleri değiştireceğini, düşüncelerin duyguları değiştireceğini, duyguların da davranışı değiştireceğini kim söyleyecek, onlar hala karşılaştıkları davranışların nedenlerini aramakla daha ne kadar zaman kaybedecek?
4. Temiz bir çevrede her gün 30 dakikalık yürüyüşün harika bir doğal ilaç olduğunu kim öğretecek ?
5. Ebeveynlerin istemediği yerlere arkadaşlık, sevgi, saygı, önemsenme ihtiyaçlarını karşılamak için gittiğini anne babalara kim anlatacak.
6. Olumsuz düşüncelerin yıkıcı, olumlu düşüncelerin yapıcı olduğunu, olumsuz düşüncelerden kurtulmak için sözlerinin içindeki olumsuz kelimeleri kullanmaktan vazgeçmeleri gerektiğini kim söyleyecek?
7. Onlara sabah yemeğinin altın, öğle yemeğinin gümüş, akşam yemeğinin bronz değerinde olduğunu kim öğretecek?
8. Her şeyin farklı konumlardan farklı göründüğünü, yargılamadan önce onun açısından bakmasının hem kendisine hem ona faydası olacağını, keskin sirkenin önce küpüne zarar verdiğini kim öğretecek?
9. Doğru nefes almasını “1 birim zamanda nefes almasını, aldığı nefesi 4 birim zamanda tutmasını ve 2 birim zamanda ağızdan vermesini, bunu 10 defa tekrar etmesinin stresten kurtulmasının yollarından biri olduğunu” kim öğretecek?
10. Günlük en az 8 saat uyumasını böylece hem beden hem ruh sağlığını korumasını, hem de bu uykunun son iki saatinin onun gündüz öğrendikleri bilgilerin hafıza bağlantılarının yapılması için çok önemli olduğunu kim öğretecek?
11. Şekerin zehir gibi zararlı olduğunu, B vitaminini yok ettiğini, zihinsel ve psikolojik rahatsızlıklara neden olduğunu, meyvelerin de yemekten yarım saat önce veya 2 saat sonra tüketilmesi gerektiğini, yemek esnasında yenen meyvenin sindirimi beklerken mide asidi ile karşılaştığında alkole dönüştüğünü, hiç içki içmeyen bir kişinin sırf bu şekilde beslenerek siroz hastalığına bile yakalanabileceğini kim öğretecek?
12. Bir insanın sevgi duygusu ile hareket ediyorsa başkalarından üstün olmaya çalışmayacağını, onları yargılamayacağını, öfkelenmeyeceğini olumlu duyguların, olumlu davranışları oluşturacağını, eğer bir öfke, yargı, aşağılama varsa bu davranışın sebebinin geçmişin pişmanlıkları, geleceğin korkuları veya nefret duygusu olduğunu kim öğretecek?
13. Güne sevgi ile gülümseyerek, çevresindeki insanları selamlayarak başlamasının, mağdur insanlara yardım etmeye çalışmasının onun kendisine olan saygısını arttıracağını, yüreğinde güzel duygular besleyen insanın beden ve ruh sağlığının aynı oranda güzelleşeceğini, ne ekerse onu biçeceğini, yalnızlığın insana has bir şey olmadığını, yaşamak için insanlara ihtiyacı olduğunu, kendisini doğadaki olumsuz ama doğa için gerekli değişimlerden koruması gibi, zaman zaman kötü davranışlardan da koruması gerektiğini, böylece anlık psikolojilerle oluşmuş olumsuz etkilerden kendisini koruyabilmesini kim öğretecek ?
14. Kendisini koruma adına en önemli çabaların; kitap okumak, yürümek, sağlıklı beslenmek, pozitif düşüncelerle pozitif insanlarla iletişim kurmak olduğunu kim öğretecek?İnsan ruh ve bedenden oluşan mükemmel bir varlıktır. Her zaman yaşadığınızın, sahip olduklarınızın, hedeflerinizin farkında olmanız dileğiyle...

Sarp Kaya
 
Üst Alt