• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Hepinizi Köpek Gibi Gebertirdim!

Talebe

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Hepinizi Köpek Gibi Gebertirdim!

Müşir Tahir Paşa kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1830 yılı civarında doğdu. 1856 yılında harbiyeyi bitiren Tahir Paşa, tahsil hayatına bir süre Paris’te devam etti. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı başladığı sırada Rusçuk kolordusu kumandanıydı. Plevne’de, Gazi Osman Paşa’nın ordusunda Ruslara karşı savaştı. 1909 yılında vefat etti.

Hareket Ordusu, 31 Mart Olayı’nı bastırmak için İstanbul’a gelip Yıldız Sarayı’nın kapısına dayanınca, Müşir Tahir Paşa sabredemez. Sultan Abdülhamid’in ayaklarına kapanıp yalvarmaya başlar:

“Padişahım, saray kuşatılmak üzeredir. Ferman buyurunuz, hepsini yok edeyim!”

Ancak hükümdarın herkesçe bilinen şefkat ve merhameti buna mâni olur. Kardeş kanı dökülmesini istemediğini söyleyerek, kaderine rızâ gösterir.

Sultan Abdülhamid’in tahttan indirilmesinden sonra; Tahir Paşa, Yıldız Sarayı’ndan alınıp bir faytona bindirilir. Bin bir hakaretler edilerek üzerine çürük yumurtalar atılır. Bayezid’deki Harbiye Nezâreti’ne götürülen paşa, Örfî İdâre Mahkemesi tarafından yargılanır. Mahkeme sırasında hâkim sorar:

“Sen, Sultan Abdülhamid’e; karşı konulmasını, silâh kullanılmasını teklif etmişsin, doğru mudur?

Büyük sadakat örneği sergileyen Müşir Tahir Paşa şu cevabı verir:

“Evet doğrudur! Sultan Abdülhamid, beni kaldırımcı iken müşir rütbesine kadar yükseltti. Eğer müsaade etseydi, hepinizi bir köpek gibi gebertir, geldiğiniz yere def ederdim. Padişaha canım, kanım, her şeyim fedâ olsun!”

İttihatçılar, Tahir Paşa’yı önce idam etmeye karar verdilerse de, sonra onun efendisine olan bağlılığını takdir ederek, Trablusgarb’a sürdüler.

Moderatör tarafında düzenlendi: