• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

ilk küresel soğutmayı Cengiz han yapmış!

Katılım
13 Nis 2009
Mesajlar
186
Beğeniler
2
Puanları
0
Yaş
46
#1

ABD'deki Carnegie Enstitüsü Küresel İklim Bölümü'nün tarih boyunca önemli olayların iklime etkisinin incelendiği araştırmasına göre, Cengiz Han'ın Moğol istilasının, insan eliyle iklim değişikliğine yol açan tek kültür olduğu ortaya çıktı.


13. ve 14. yüzyıllardaki Cengiz Han'ın Moğol istilasının, insan eliyle iklim değişikliğine yol açan tek kültür olduğu ortaya çıktı.
ABD'deki Carnegie Enstitüsü Küresel İklim Bölümü'nün tarih boyunca önemli olayların iklime etkisinin incelendiği araştırmasına göre, modern çağın iklim değişikliğinin tersine, Moğol istilası yerküreyi soğuttu ve 700 milyon ton civarında karbonu atmosferden temizledi.
Tarihin en zalim hükümdarlarından biri olan Cengiz Han'ın böyle iyi bir çevre karnesi almasının ardındaki gerçek ise bugünün çevrecilerini biraz rahatsız edebilir.
Moğol İmparatorluğunun dünyanın yüzde 22'sini fethettiği 1,5 yüzyıl boyunca, Cengiz Han'ın at üstündeki istilacı göçebelerinin 40 milyon insanı öldürdüğü tahmin ediliyor.
Araştırmaya göre, böylesine geniş bir bölgede nüfusun azalması sürülmeyen tarlaların ormana dönüşmesine neden oldu. Diğer bir tarifle, Cengiz Han'ın amansız istilası dünyada büyük bir alanda ormanların yeniden yayılmasına ve bu yeni ormanların da atmosferden daha fazla karbon temizlemesine yol açtı.
Avrupa'daki veba salgını ve Çin'deki Ming Hanedanının yıkılışı gibi olaylarda da ormanların yeniden büyüdüğünü tespit eden araştırmacılar, Moğol istilasının bu çevreci yönüyle atmosferden temizlediği 700 milyon ton karbon, bugünkü küresel benzin tüketimiyle üretilen karbon miktarına denk geliyor.
AA
 
Katılım
15 Eki 2010
Mesajlar
104
Beğeniler
0
Puanları
0
Yaş
35
#2
En büyük Çevreci Cengiz Han

Bu hesapla Cengiz Han tarihin en büyük çevrecisi oluyor.
 

sancakbeyi

Vezir
Yönetici
Vezir
Katılım
15 May 2009
Mesajlar
197
Beğeniler
466
Puanları
63
Yaş
39
#3
İkinci çevreci de Hitlerdir öyleyse!!!...
 

R.Sayar

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
645
Beğeniler
131
Puanları
43
#5
Şehir efsanesi olmasın!!! Zira 2. Dünya savaşı sırasında Moskova önlerinde soğuktan askerlerini korumak için -yani iklimi değiştireceğinin zannederek- Hitlerin Polonya da metroda insanları dualar etmeye zorlayıp nehir sularını metroya boşaltarak boğma hadisesinide okumuştum.(Tabi bir efsanedir)
 

katharsis

Acemi Üye
Katılım
1 Şub 2011
Mesajlar
2
Beğeniler
0
Puanları
0
#6
artık başka şekilde cevre dunzenleöelerı yapıyorlar ya! cevreyi kirletmeden insan öldüren biyolojik silahlar da vardır elbet...
 
Üst Alt