• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

İlke-İnkılap İlişkisi

atahoca

Usta Üye
İlke ve İnkılap ilişkisinin sınavlarda zaman zaman karşımıza çıktığı malumunuz.
Notlarını çok beğendiğim Ayhan Hocam'ın, özellikle sunular yoluyla hizmetleri olan Nurdan Hoca'nın notlarına ve hazırlık kitaplarına baktığımız zaman konu hakkında çalışmalar yapıldığını görmekteyiz. Bununla beraber sorulara bakıldığı zaman güncellemeler gerektiği ortaya çıkıyor.

Misal verirsek;
"Kadınlara seçme ve seçilme hakkı", notlarda Cumhuriyetçilik ve Halkçılıkla ilgili olduğu yazılıyor. Bununla beraber öğrenciler tarafından sorulan soruda -şıkların dizilişinden soru rahat çözülüyordu- Laiklikle alaka kuruluyordu. Bu ilgi herhalde kadınların devlet başkanlığına hoş bakılmaması ilgi kurularak yapılmıştır. Sizin de yorumunuz ufkumuzu açacaktır. Sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

Aynı mantıkla diğer inkılapların hangi ilke ile alakalı olduğuna dair geniş bir not varsa istirham ediyorum.

Bu konuda ilk olarak iki inkılabı incelemek arkadaşların fikrini almak istiyorum. Yalnız I, I-II gibi sorular için bu önemli.

-Halifeliğin kaldırılması malumunuz notlarda Cumhuriyetçilik ve Laikliklikle ilgili olarak geçiyor. Bu inkılabın alakalı olduğu başka bir ilke var mıdır? Ümmet anlayışından millet anlayışına geçiş fikri dikkatimizi çekiyor. Sorularda denk geldiyseniz bu konuda son noktayı koyalım.

-Sümerbank'ın açılması ise Devletçilikle alakalıdır. Bununla beraber üretilen ürünlerin halkın ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı göz önüne alınırsa, Şeker Fabrikası'da bu bağlamda tartışılabilir, durum ne olur?

atahoca

Usta Üye
Konu hakkında yorumları bekliyoruz.

Üst Alt