• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabı hakkında eleştiriler

Alperen Selçuklu

Veziri Azam
Vezir-i Azam
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
858
Beğeniler
45
Puanları
28
#1
11. Sınıf Yeni İnkılap Tarihi Kitabının İlk Yanlışı İlk Sayfada !!!

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Büyük Hata, İnkılap Tarihi Kitaplarında Konya-Karaman Konumundayız
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda okutulan inkılâp tarihi kitabında ilimiz Karaman halen Konya-karaman olarak geçiyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda okutulan inkılâp tarihi kitabında ilimiz Karaman halen Konya-karaman olarak geçiyor. Kitabı okuyan Karamanlı öğretmen ve öğrenciler şaşkınlık içerisinde!

Şu an 11. Sınıf öğrencilerinin üzerinde ders gördüğü ‘’Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük’’ kitabında ilimiz Karaman sanki halen Konya’nın bir ilçesiymiş gibi gösterilip Konya Karaman şeklinde verilmiş. Sitemizi telefonla arayan bir grup öğrenci bizimle görüşmek istediklerini söyleyerek konu hakkında kısa bilgi verdikten sonra sitemizi ziyarete geldiler.

Ziyarette öğrenciler; ‘’ Karaman il olduğu tarihte bizler daha doğmamıştık bile. Yani uzun zamandır il olmuş ama kendisini asla tanıtmayı başaramamış durumda bırakılmış veya yönetilmişiz. Yakın tarih ve günümüz ele alındığında, Karaman Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerek çıkardığı milletvekilleri gerekse Bakanları ile hep güçlü iller arasında yer almıştır. Ama buna rağmen il olduğunu ne devlet neşriyatına ne de Türkiye halkına bir türlü kabul ettirememiştir.


Şu an itibari ile birkaç tane hemşerimiz bakan bulunmasına rağmen hatta şimdiki ve bundan evvelki Milli eğitim Bakanları’nın hemşerimiz olmasına rağmen böylesi bir yanlışı düzeltememişler veya umursamamışlardır. Kısaca ilimizin yönetici ve temsil makamında olan değerli büyüklerimiz ilimizi halen ilçe konumunda tutmaya devam etmektedir. Yapılan Türk Dil Bayram programlarının yanlışlığı ve buna bağlı olarak diğer tanıtım faaliyetleri tekrar gözden geçirilmelidir. Ayrıca okumakta olduğumuz bu inkılâp tarihi kitabında bahsettiğimiz yanlışlığın dışında rast geldiğimiz birçok imla hatası da mevcuttur. Gereğinin yapılmasını yetkililerden önemle rica ederiz.’’ Dediler.

Öğrenciler bu durumu kendilerinin yanı sıra birçok öğretmenin de bildiğini ama bunu duyurma noktasında tereddüt çektiklerini söyledi. Görüntü ve isim vermekten çekinen öğrenciler haber sitemiz yolu ile gereğinin yapılmasını ve bu durumun telafi edilmesini temenni ettiler. Bu duyarlılıklarından dolayı öğrencilerimizi ve ailelerini tebrik ediyoruz. Bununla birlikte her gün önem sıralamasında geride kalacak konularla basım yayım organlarında görmeye alıştığımız milletvekillerimizin, valimizin, belediye başkanımızın ve il kültür müdürümüzün çalışma başlatmasını temenni ediyoruz.


karaman.ca/özel haber
 

İSRA

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
1,019
Beğeniler
693
Puanları
113
Konum
Konya
#2
Kitabı biraz inceleyince dehşete düşmemek elde değil . I. Dünya Savaşı, resim ve harita çıkıldığında 1 sayfa!!! Ermeni olaylarına ve yaptıkları zulümlere geniş yer ayrılmış ama Çanakkale Cephesi sadece bi kutucuk konularak geçiştirilmiş!!! Milli bilinç, tarih bilinci mi öncelikli yoksa milli düşmanlık mı? Çok enteresan daha çok eleştirilecek yer var ama şimdilik bununla başlayayım. Şimdiye kadar öğrettiklerimiz boşunaymış. Yeni müfredattaki kazanım aynen şöyle "Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin
durumunu değerlendirir."
durumumuz sadece bir harita ve üç-dört kutucuktan ibaretmiş ilginç...
 

Aslı

Usta Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
10,584
Beğeniler
399
Puanları
83
#3
Olanları anlamak mümkün değil.. Mustaka Kemal ATatürk'ün ünlü sözünü daha önceki yıllarda Arıburnu olarak veren kitaplar şimdi bu kitapta conkbayırı diye vermiş. dahası net bir ifade yok.. en son Anadolu lisesi sınavında sorulmuş ve cevabı Arıburnu olarak verilmişti.
 
Son düzenleme:

atahoca

Usta Üye
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
543
Beğeniler
151
Puanları
43
#4
Hocam, Konya Karaman yanlışlığı büyük ihtimal kitabın kopyala yapıştır mantığı ile hazırlanmasından kaynaklanıyordur. Karaman'ın il olmadığı zaman diliminde yazılmış bir makaleden kopyalanmış olma ihtimali fazla. Haydi hüsn-ü zan edelim, gidildiği tarih esas alınmış diyelim (not: o dönemde öylemiydi araştırmadım).

I. Dünya Savaşı konusu ise 10. sınıfta işlendiği için ayrıntıya girmiyor olsalar gerek. Aslında 10. sınıf müfredatı yeteri kadar ağır ama konu Osmanlı Tarihinin konusu.

Conkbayırı meselesi ise, doğru olanı yazmışlar herhalde. Sınavda Conkbayırı'nı işaretlediğimden sonradan epey kitap karıştırmıştım. Çok ayrıntıya giren yerlerde yazıyordu. Maalesef doğru cevabımızı yanlış saymışlardı. Bir genel cephe bir de özel cephe meselesi var. Doğruya dönmüşler. Peki yanlış sayılan cevabımız ne olacak. Ne diyelim kazanma durumuna etki etmedi ona şükredilim bari. bkz
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
,
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
,
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Not: Bu sene bu derse girmediğim için kitabı incelemedim.

Fakat 1997'den beri yapılmışlar yapılacakların işaretini verdiği için sizlere katılıyorum. Alandaki insanlar dinlenmedikçe ortaya iyi ürün konmayacaktır.
 

İSRA

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
1,019
Beğeniler
693
Puanları
113
Konum
Konya
#5
10. sınıf kitabındada konunun tamamı 12 sayfa ama 6 sayfası ermeni olaylarını içeriyor. Meselede yanlış olan taraflardan birisi de siz çocuklara başka bir millete düşman olmayı öğretirseniz o insanda kendi mahallesinde, okulunda ve yakınındaki diğer insanlara da daha kolay şekilde düşman olur. Burda amaç Ermeni meselesine bilinç kazandırmak ama kendi milletinin tarihini es geçerek bunu yapamassın. Çanakkale'de koyun koyuna yatan binlerce mehmetçik var onu öğrenmeleride lazım bence. Bide 10 sınıfta tüm konuları hakkıyla işleyerek son konu olan I. dünya savaşını tamamen işleyebilen kaç öğretmen var merak ediyorum.
 

atahoca

Usta Üye
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
543
Beğeniler
151
Puanları
43
#6
10. sınıf müfredatının ağır olduğunu belirtmiştim. I. Dünya savaşını birçok arkadaşım 11. sınıfa bırakarak bir nebze olsun rahatlıyordu. 10. sınıf Tarih dersi 3 saat olmadan o müfredat hakkıyla işlenmesi çok zor. Zaten konuları hızlı olarak işlediğimizde de son haftalarda çocuklar devamsızlık sürelerini kullanmak için okula gelmiyorlar. Sadece tarihte değil diğer derslerde de sıkıntılar var.

Ülkemizdeki bu sınav sistemi ve bu müfredatlar devam ettiği müddetçe tarihi sevdirmek ve faydalı kılmak büyük sanat.
 

zkurtar

Acemi Üye
Katılım
16 Eyl 2009
Mesajlar
4
Beğeniler
0
Puanları
1
#7
Atahoca ile aynı fikirdeyim. I. Dünya Savaşı konusunu bu yıla bırakmıştım. İyi oluyordu. Bu programı da uyglayarak sonuçlarını zamanla değerlendirebileceğiz. Kitabı yazan komisyonda tarih öğretmenleri de var. Onlar derse girmiyorlar mı? B kitapların onaylanmasını nasıl kabul edyorlar. Yoksa onlar da "mış" gibi mi yapıyorlar.
Düşman yetiştirmeme konusunda da hem fikirim. Birlikte yaşadığımız Ermeni ve diğer halklarla birkte yaşadığımızı ve yaşayacağımızı unutmayalım.
 

atahoca

Usta Üye
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
543
Beğeniler
151
Puanları
43
#8
Ders Kitapları yazan komisyonun önüne taslak ve plan geliyor, onun dışına çıkamıyorlar diye biliyorum. Sıkıntı daha öncelerden başlıyor yani.
 

hakikat_1

Kalfa Üye
Katılım
5 Nis 2010
Mesajlar
95
Beğeniler
190
Puanları
33
#9
Arkadaşlar yeni çıkarılan inkılap tarihi kitabı hakkında görüşlerinizi belirtir misiniz. Sizce kitabın eksik ve güzel yönleri neler?
 

bengisu853

Acemi Üye
Katılım
23 Nis 2009
Mesajlar
4
Beğeniler
0
Puanları
0
Yaş
55
#10
Ben bu kitabı beğendiğimi söyleyemem. konular oldukça daraltılmış, Atatürkçülük konularına çok fazla yer verilmiş. Öğrenciye göre soyut olan Atatürkçülük konuları neredeyse İkinci dönemin tamamını kapsıyor. Bu konular işlenirken öğrencilerin çok sıkılacağı muhakkak. Değerlendirme soruları ve etkinlmikler güzel ama içerik yetersiz.
 

vatandas

Usta Üye
Katılım
24 Nis 2010
Mesajlar
147
Beğeniler
58
Puanları
28
#11
Konya-Karaman tabii. O göç olduğu zaman öyleydi. Aksaray da Konya-Aksaray. "galat-ı meşhur"dur. Hiçbir Aksaylı'nın da gocunacağını sanmam.

Diğer yoruma gelince, Çanakkale Cephesi 10.Sınıf konusu. TC.İnk.Trh.'ndeki konu, Milli Mücadeleye giriş mahiyetinde hatırlatma-bağlantı kurma bilgi notu. Kitapta kaç sayfa yer verilirse verilsin "imam bildiğini okur" değil mi? Ermeni Meselesi, Mondros sonrası gündeme gelmiş ve halen de başımızı ağrıtan bur sorun değil mi? Bkz. 6 ekim tarihli Sarkozy-Ermenistan ziyareti haberi.
 

R.Sayar

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
645
Beğeniler
138
Puanları
43
#12
Neyi eleştiriyoruz???

Konya-Karaman'ı mı??? Çanakkale savaşlarınımı??? Yoksa Ermeni meselesini mi??? Öncelikle şunu belirtelim artık MEB hazırlatıp bedava dağıttığı kitaplarda doğru bilgiler ne kadar var???
İhaleler şeffafmı??? Kitapların yazarları kimler??? Mesele bir. Diğer mesele forumda dahi Ermeni olayları ile ilgili konu başlığı dahi varken bazı arkadaşların hala Ermeni düşmanlığını körüklemek falan filan nedir allah aşkına??? Adamlar çocuklarını Ağrı dağı ninnileriyle büyütüyor. Bizde aman suya sabuna dokunmayalım , düşmanlık filan olur diyoruz??? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu Can Yücel'in şiiri aklıma geliyor. ''Hıyar diyorum yoo ben turşuyum'' diyor. dostluk ve düşmanlık karşılıklı olur. Düşmanlığı körüklemeyelim diyen arkadaşlar yoksa Ermeni meslesi ile ilgili bildikleriniz filan mı var. Varsa paylaşın??? Dostlukta düşmanlıkta karşılıklı olur benim bildiğim. Ermeni düşmanlığını körüklemeyelim diyen arkadaşlar??? Şol Revanda Türk kaldımı acaba??? Can Karabağ nerelerde haberiniz varmı??? Tarihi gerçekleri bile saptıran sapık Ermeni kardeşler??? Bin yıllardır Türk şehri olan Revan'ın bilmem kaçıncı kuruluş yıldönümünü kutladıklarında formu aradım acaba dostlukçu kardeşlerden bir hareket olurmu diye maalesef??? ama kitapta şu var bu var falan filan??? Unutmayalımki tarih biliminin bir amacıda milli kimlik kazandırma ve pekiştirmektir. Neden hep bizler dostlukçu oluyoruz. Yoksa bizmi haksızız??? Ben özellikle Ermeni dostluğu filan deyince çıldırıyorum. Tekrar ediyorum!!! Dostlukta düşmanlıkta karşılıklıdır...
 

atahoca

Usta Üye
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
543
Beğeniler
151
Puanları
43
#13
Bir nesil niçin tarihi sevmez. Bugün Rehberlikçi arkadaşla oturuyorduk. Bir veli ile geldi. Konumuz tarih değildi. Başka bir mesele için okula gelmiş. Laf lafı açtı. Öğrenciyken tarihi hiç sevmezdim dedi. Sonra kendime baktım, ders kitaplarını çocukluğumda da hiç sevmemiştim. Fakat o yıllarda tarihle alakalı diğer kitapları severdim. Bu meseleye el atılmalı.

Bir de ilköğretim ve ortaöğretim tarih eğitiminin amacı iyi belirlenmeli. Eğitim pragmatik ya da idealist olursa gerçekten söylendiği gibi hata mıdır? Bu yapılırken içine bilimsellik katılamaz mı? Bunlar masaya yatırılmalı.

Altarnatif bir okuma listesi hazırlasa arkadaşlar ne güzel olur.
İlk iki eser benden olsun sonra sizleri okuyayım. Gerekirse ayrı başlıkta konu müzakere edilsin.
-Osman Turan, Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi
-Mehmet Maksudoğlu, Osmanlı Tarihi
 

R.Sayar

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
645
Beğeniler
138
Puanları
43
#14
Evet hocam bende matematik dersini hiç sevmezdim.Ama tarih dersini sevdiremememizin temel nedeni bence çocuklara milli bilinçten ziyade eski olayları ezberletmek. Her olaydan bence bir bilinç çıkarılıp günümüzle bağlantı kurulsa bence dahada severler tarihi. Hele inkılap tarihi Osmanlı tarihi. Ha birde biz mi okuyacağız bu kitapları yoksa öğrenci seviyesimi. Anlayamadığım nokta şu??? daha önce tarih kitapları çok kalın bilgi çok diye şikayet eden arkadaşlar şimdi bilmem harita çok bilmem şekil çok bilgi az filan diyo. bence şimdi daha iyi. zira karşımızdaki çocuk. Bir tarihçi değil onun seviyesiyle anlatmak gerek acizane...
 

nurdamla

Usta Üye
Katılım
16 Mar 2009
Mesajlar
444
Beğeniler
296
Puanları
63
Konum
kayseri
#15
R.Sayar kardeşime teşekkür ederim,duygu ve düşüncelerine aynen katılıyorum,net olalım lütfen,adam ermenistan a gidiyor,bilmem falan şarkıcının evinden Ağrı Dağını seyrediyor,hayal kuruyor ve bu hayalleri dünya kamuoyu ile paylaşıyor,bize olmadık iftiralarda bulunuyor.biz dostluk çubuğu mu tüttürelim,kimse kusura bakmasın,böylelerini kenara çekilip seyredemem ve sessiz de kalamam,ben kimin dost,kimin düşman olduğunu bilirim,zorlamayla dostluk olmaz
 

fatih07

Acemi Üye
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
42
Beğeniler
7
Puanları
8
#16
r.sayar hocama büyük oranda katılıyorum. şimdiki kitaplar eski kitaplara oranla daha güzel ve öğrencilerin daha fazla ilgisini çekiyor. ama ufak tefek hatalar da yok değil. 10. sınıf kitabında II. Bayezid dönemine değinilmeden geçilmesi bir hata mesela veya bazı haritalardaki yanlışlıklar da var. ama dediğim eskiye oranla daha ilgi çekici. hele eski İnkılap Tarihi kitabına göre.
İnsanların kafasındaki tarih dersi ezber dersidir anlayışı yıkılmadıktan sonra bu dersi sevdirmek oldukça zor. maalesef diğer branşlardaki öğretmen arkadaşlar bile bu ifadeyi kullanıyor ve öğrencilere böyle söylüyor. öğrencilerde ezberlemeye çalıştıkça karıştırıyorlar ve başarısız oldukça sıkılyorlar. olaylar arasındaki bağlantıları görme çabası içerisine girip kendileri birşeyler bulmaya çalışmıyorlar. bağlantıları göstermek için dokuz takla atıyorum derste. bir soruyu kaç farklı şekilde sorduğumu hatırlayamıyorum bazen.
ezberlemek yerine mantıksal bağlantı kurmayı öğretmek gerekiyor. o zaman daha kolay anlayacaklardır konuları. tabi bu hiç bilgi almayacaklar anlamına gelmiyor. bilgi olmazsa bu bağlantıyı kuramazlar.
sonuç olarak tarih ezberlenerek öğrenilmez. insan bilgisayar değildir ki herşeyi hafızasına alsın. elbet unutur. tarih ezberlenerek öğrenilseydi eğer hayatta bir şiir bile ezberlemekte zorlanan ben tarih öğretmeni olamazdım.
 

atahoca

Usta Üye
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
543
Beğeniler
151
Puanları
43
#17
Hocam, ders kitaplarındaki en büyük sorun konuların birbirinden çok kopuk olması; sayfa renk ve düzeninin cezbetmemesi; bazen de kavram yığınlarının verilmesi, yoksa konular özet şeklinde verilmiş. Öğrencilik yıllarında tarih ve matematik derslerini severdim ama; her iki dersin kitaplarını da sevmezdim.

Evet bağlantıları zannederim tüm arkadaşlar kurmaya çalışıyor. Fakat test ve tostla büyüyen çocuklara zihin egzersizi yaptırmak zor oluyor. Alışageldikleri bu sınavda çıkar mı mantığı ve uzun cevaplı sorularda yaşadıkları (dolayısı ile okumada yaşattıkları) sıkıntılar bizleri zorluyor. Öğrenciler haksız da değil, YGS hadi neyse de LYS ileride KPSS sistemi onları buna mecbur ediyor.

Misal, Friglerde kibele kavramı değil öğrencilerin, bu alanda olmayan tarihçilerin dahi bilmesi gereken bilgi türünden değil. Fakat geçim kaynaklarının toplum için önemi, bununla alakalı düzenlemelerle bunu güvence altına alma, bir yere yerleşirken etkili hususlar ise; her daim faydalı olacak, zihni çalıştıracak bilgilerdir...

Bu bağlamda tarih, herşeyden önce birey ve millet olarak yaşamamızı devam ettirmemizi sağlayacak, zihni faaliyetlerimizi üst düzeye çıkaracak, insanı ve dünyayı anlayacak bir ders olarak verilmeli. Yoksa bulmaca çözmede yetenekli, yarışmalarda birinci ama; dünyadan bîhaber insanlar yetiştiririz. Çift kanatlı olmak güzeldir, lakin hani dendi ya öğrenci seviyesi ve uzmanlık meselesi...
 

dirokwan

Usta Üye
Katılım
27 Mar 2009
Mesajlar
171
Beğeniler
12
Puanları
18
#18
Yeni bir devletin doğuşunu daha iyi kavrayabilmek için, kurulduğu topraklarda kendisinden önce var olan devletin yani Osmanlının son döneminin irdelenmesi, analiz edilmesi gerekmez miydi? Ne güzel Osmanlının son dönemindeki gelişmelerden Tanzimat, Islahat ve meşrutiyet anlatıldıktan sonra asıl konulara geçiliyordu. Şimdi onlardan eser yok. Anlatmaya kalktım iki hafta sürdü...
 

fatih07

Acemi Üye
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
42
Beğeniler
7
Puanları
8
#19
hocam önceki konuları işleyip işlememek sizin elinizde illa ki kitabınızda olması gerekmiyor. ben de sizinle aynı düşüncedeyim ve ben de geriden aldım konuları. ama şunu da söylemeliyim ki bukitap öğrencilerin daha fazla dikkatini çekiyor.
 

fatih07

Acemi Üye
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
42
Beğeniler
7
Puanları
8
#20
ben eski öğrencilerimle karşılaştırma yapacak olursam, en büyük farkı açık uçlu sorulara verilen cevaplarda görüyorum. öğrenciler verilen bilgileri kullanarak yeni bilgilere ulaşma konusunda maalesef çok zayıflar. 9. sınıfa gelen öğrencilerde neredeyse hiç yok. tam alıştırıyoruz diyoruz okul bitiyor gidiyorlar.
 
Üst Alt