Açık Uçlu Soru - Türkçe Yazım Becerisi

• Konbuyu başlatan atahoca
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 593
Öğrencilerin Türkçeyi doğru ve güzel kullanamaması sınavların okunmasını işkence haline getirmektedir.

Yıllarca tüm sene boyunca sadece bir sınavı çoktan seçmeli yapıp diğer sınavlarda açık uçlu, eşleştirme, kısa cevaplı soru ve doğru yanlış soruları vb. sorardım. O dönemde de açık uçlu soru sormaktan vazgeçmez, az da olsa çocukların düzgün yazma becerisini kazanması için adeta kendimize eziyet ederdik. İtirazlara da göğüs gererdik. Fakat şimdi tüm soruların böyle olması öğretmenleri ciddi zorlayacaktır. Bir yandan kendi müfredatımızı öğretirken bir yandan da bunlarla uğraşmaya da yeterli vakit yok. Bunlarla uğraşmaktan yorulduk.

Bizim demir alma zamanımız gelse de sorunun çözümü adına bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulamaya ve konu hakkındaki hassasiyetimi bozmamaya devam ediyorum. Müfredat değişiminden bahsedildiği dönemde bu sorunun erken yaşlarda halledilmesine yönelik tedbirler alınması gerekmektedir. Sadece sınav marifetiyle değil öğretim programlarında buna yönelik düzenlemelerin yapılması yoluyla bu sağlanmalıdır. Türkçe ders programları akademisyenlerin heva ve hevesine göre değil cidden ihtiyaçlara göre düzenlemelidir. Gerekirse birkaç sene okuma, anlama ve bunu yazıya düzgün aktarma çalışması yapılmalı.

....

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt