• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

İstanbul'un İşgali

Aslı

Usta Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
10,583
Beğeniler
401
Puanları
83
#1
İSTANBUL’UN İŞGALİ(16 Mart 1920)​
Misak-ı Milli karalarına büyük tepki gösteren İşgalci Devletler Londra’da topladıkları konferansta Türklere göz dağı verebilmek için İstanbul’u işgal etme kararı aldılar. Ancak önce Mebuslar Meclisi’nin kararından vazgeçirmeye çalıştılar. Bbasık karşısında Ali Rıza Paşa Hükümeti istifa etti. 8 Mart 1920’de kurulan Salih Paşa Hükümeti de meclis kararlarından vazgeçirmeye çalışmayınca İtilaf Devletleri 16 Mart 1920’de İstanbul’u resmen işgal ettiler.
Mebuslar Meclisi basılarak Müdafa-ı Hukuk yanlısı milletvekilleri tutuklandı ve Malta’ya sürgüne gönderildi. İtilaf Devletleri İstanbul’un işgali üzerine yayınladıkları bildiride;
- İşgalin geçici olduğunu
- Amacın saltanat gücünü kınmak değil artırmak olduğunu
- Saltanat makamından verilen emirlere herkesin uyması gerektiğini, bildirdiler.
*Bu bildirinin amacı hem saltanat yanlılarının milli mücadele hareketine katılmasını önlemek hem de işgalin yarattığı tepkiyi azaltmaktır.
*Salih Paşa Hükümeti istifa etti. Yerine 5 Nisan 1920’de Damat Ferit Paşa Hükümeti 2. defa kuruldu.
*Padişah 11 Nisan 1920’de Mebuslar Meclisini kapattı.

Mustafa Kemal’in İşgale Karşı Aldığı Önlemler:
1- İstanbul Hükümeti ile her türlü haberleşmeyi kesti.
2- İşgalin iç yüzünü ortaya koyabilmek için protestto ve mitingler yapılmasını sağladı.
3- İstanbul’daki tutuklanmalara karşılık Anadolu’daki İtilaf subaylarını tutuklattı.
4- Anadolu’da düşman sevkiyatına yarayacak demiryollarını tahrip ettirdi.
5- Anadolu’daki resmi kuruluşlarda bulunan kıymetli eşya ve paraların miktarlarını saptatarak İstanbul’a gitmesini engelledi.


 

Ece

Usta Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
14,117
Beğeniler
35
Puanları
0
#2
İstanbul’un İşgali (16 Mart 1920)

Sonuçları:

1-İstanbul’dan kaçan milletvekilleri, asker, yazar ve memur Ankara’ya gelerek ulusal mücadeleye güç kattılar. TBMM’nin toplanması için haklı bir neden ve ortam hazırlandı.
2-Salih Paşa görevinden çekildi, yerine Damat Ferit Paşa tekrar atandı.
3-Osmanlı Mebuslar Meclisi padişah tarafından 11 Nisan 1920’de kapatıldı.
4-Kuvayi Milliye hareketine karşı Kuvayi İnzibatiye (Halifelik Ordusu) oluşturuldu.
5-Saltanat ve halifelik yanlıları bu kurumları kurtarabilmek için ulusal mücadeleyi desteklemeye başladılar.
6-Ulusal mücadeleye karşı bir fetva yayınlandı. (4 Mayıs 1920)
7-Bu işgalle beraber Osmanlı Devleti tarihe karıştı. Bu durum Lozan’da tüm devletlerce kabul edildi.
Not: Mustafa Kemal, İstanbul’un işgali üzerine ilk önlem olarak, bütün illere ve komutanlara gönderdiği telgraflarla, Hıristiyan halka karşı bir tepki olmamasını sağladı. İşgali İstanbul’daki elçilikler nezdinde protesto etti. İşgalci güçlerin yayınladığı bildirilerin de telgrafhanelerden geri çevrilmesini sağladı.
 

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,931
Beğeniler
6,425
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#3
İSTANBUL'UN İŞGALİ

İtilaf devletlerinin (İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar) İstanbul'a asker çıkarmaları ve geçici olarak denetimleri altına almaları olayı (16 Mart 1920).

Mebuslar Meclisinde Misakı Milli'nin kabul edilmesi ve yayımlanması, Anadolu'da milli hareketlerin sürdürülmesi üzerine, İtilaf devletleri İstanbul hükümetini daha çok sıkıştırmaya başladılar. Harbiye bakanı Cemal Paşa ile Genelkurmay başkanı Cevat Paşanın hükümetten ayrılmalarını sağladılar. Mebuslar Meclisi başkanını tutuklama girişiminde bulundular. Ayrıca Temsil Heyetinden olup da İstanbul'da bulunan mebusların tutuklanacaklarını duyurmaya başladılar. Milli, hareketlere karşı etkisiz kalan Ali Rıza Paşa kabinesini istifa etmek zorunda bıraktılar. Yeni kabineyi Salih Paşa kurdu. 15 mart 1920'de, İstanbul'daki İtilaf devletleri komutanı 150 Türk aydınını tutukladı. Bir gün sonra da İtilaf devletleri İstanbul'a asker çıkardılar. Köşebaşlarına makineli tüfekler yerleştirdiler. Hükümet dairelerine girdiler. Şehzadebaşı karakoluna ansızın baskın yaptılar; karşı koyan askerlerimizi şehit ettiler. Mebuslar Meclisini de bastılar. Milli savaş yanlısı olan tanınmış mebusları tutuklayarak Malta adasına sürdüler. İstanbul'un işgalini, Hamdi Efendi adında vatansever bir telgraf memuru anında Mustafa Kemal'e bildirdi. O da bu durumu bütün yurda duyurdu. İstanbul halkı işgal sırasında çok acı günler geçirdi. Yapılan baskılara ve kötülüklere yılmadan direndi umudunu yitirmedi. Yaşlı gözlerle baktığı düşman donanmasının bir gün çekilip gideceğini biliyordu..
 
Üst Alt