• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Kayıt Dönemi - Ödenek

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
İnternet ortamında okulların (doğrusu okul aile birliklerinin) velilerden bağış, A4 kağıdı vb. istenmesi konusunda eleştirileri okuyunca, daha önce bir akrabamın bu konuda sorusu -açıklayınca tatmin oldu- ve para konusunda hakka riayet etmeye çalışanların olduğu bir kurumda çalışmam nedeni ile bu konuyu açma ihtiyacı hissettim.
Okulların bazı harcamaları devlet tarafından karşılanırken bazıları ise karşılanmamaktadır. Karşılanan harcalamalar elektirik, su vb. faturalardır. Büyük onarım, tamir ve eşya alımında ödenek çıkarsa karşılanır. Bunun süresi ise bazen çok uzun olabilir. Bunun haricinde kadrolu memur ya da işçi varsa onların maaşı karşılanır. Kadrolu çalışan sayısı yeterli olmadığı durumda bunların maaşı okul aile birliği tarafından karşılanır. Gene temizlik, tamir vb. durumlarda da harcamalar zannedilenin çok üzerindendir. On tane personel çalıştıran bir okulda bir kadrolu çalışan olursa dokuz personelin maaşının okul aile birliği tarafından karşılandığı düşünülürse -ki benzer durumlara önceki yıllarda şahit olanlarımız vardır- ciddi harcamalar vardır. İlköğretimde ödenek yokken ortaöğretimde (bazıları İHL'ler için dese de bazı sosyal faaliyetler dışında birşey bilmiyorum) ödenek olduğu söylentisi olsa da ortaöğretimde de şu ana kadar ilköğretimden farklı bir uygulama bilmiyorum.
Bazı okullarda durumun abartılması konu hakkında makul uygulamalar yapan okulları zan altında bırakmaktadır.

Üst Alt