• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Kendi Paranla Yer Gibi!

Talebe

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
21 Mar 2009
Mesajlar
937
Beğeniler
916
Puanları
93
#1
Kendi Paranla Yer Gibi!

Çeşit okullarda muallimlik, devlet dairelerinde memurluk yapan ünlü Şair Ahmed Hâşim 1884’te Bağdat’ta doğdu. Fîzan mutasarrıflığı yapan Ahmed Hikmet Bey’in oğludur. On iki yaşında İstanbul’a geldi, Galatasaray Sultânîsi’nden mezun olduktan sonra, bir süre İzmir Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

Daha sonra Mâliye Nezâreti emrinde çalıştı. Çanakkale Savaşı’nda yedek subay rütbesiyle dört yıl iaşe müdürlüğü yaptı. Savaş sonrası sırasıyla Güzel Sanatlar Akademisi’nde, Düyûn-u Umûmiye’de ve Osmanlı Bankasında görev aldı. 1933 yılında 49 yaşında iken, İstanbul’da vefat eden meşhur şairin kabri Eyüp Sultan’dadır. Şiirlerinin büyük kısmı Servet-i Fünûn dergisinde yayınlandı.

Cimriliğiyle tanınan Ahmed Hâşim, bir gün nasılsa Salih Zeki AKTAY’ı yemeğe davet eder. Ünlü şair, arkadaşının menüdeki en pahalı yemeği istediğini görünce, kendisine en ucuzunu ısmarlar. Ancak ikinci bir pahalı yemek istenince bu defa kendi yemeğinden vazgeçer, sadece bir kahve ile yetinir. Fakat Salih Zeki Bey, garsondan üçüncü bir pahalı yemek daha isteyince Hâşim fazla dayanamaz, arkadaşına şöyle patlar:

“Rica ederim Salih Zeki, yemeği kendi paranla yiyorsun gibi ısmarla!”
 
Üst Alt