• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

lise tarih dersi müfredat taslağı

#41
Ders bazında eklenmesi isabetli olan konularla, konuların yerleri ile, kronoloji meselesi ile ilgili ayrı ayrı değerlendirmeler yapılabilir. Fakat ders saatleri ile ilgili yazılmış sadece o konuda yazayım.

· 9-10-11. sınıflarda Tarih; 11. sınıfta İnkılap Tarihi 2 saat zorunlu ders olarak görülüyor. 11. Sınıfta Türk Kültür ve Medeniyeti ve 12. sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi (aslında KPSS'de ve hayatımızdaki önemi düşünülünce zorunlu olması düşünülmeli) haftada 2 ve 4 saat seçeneğiyle seçmeli ders olarak görülüyor.

· Taslak programda, Osmanlı Tarihi 2 senede (10 ve 11. sınıfa) işlenecek şekilde gösterilmiş. 11. sınıfa bir ders eklenmiş oldu. 11. Sınıfta TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi de görülüyor. Bu kronoloji açısından karmaşaya yol açabilir. Bunun yerine 10. sınıfta ders saatinin artırılması ya da müfredatın sadeleştirilmesi düşünülebilir.
 
#42
Halkapınar.11.sınıflarda seçmeli olan kültür tarihi dersi.Osmanlı tarihinin yarısı verilip yarısı da seçmeli hale getirilmiş olamaz.11.sınıflarda da Tarih dersi zorunlu hale getirilmiş.İnkılap 12'ye kaydırılmış.Ben böyle yorumluyorum.Ayrıca keşke Çağdaş Dünya'da zorunlu hale getirilse.
Haftalık ders programlarında değişiklik yok. Değişmediği sürece Osmanlı Tarihi yarım öğrenilecek. İşler, dilek ve temennilerle değil düzenlemelerle yürütülür. Yapılan sadece program içeriğinin değişikliğidir. Buradan 11 e bu gelecek 12 ye şu kaydırılacak sonucu çıkarılamaz.
Görüldüğü üzere oldu.
 

İSRA

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
#45
konuya yazılan mesajlarda SADECE imam hatip lisesi programından bahsedildiğini görmedim. İçinde (!) olan mesajınızı terbiye sınırları dışında olduğunu ifade etmeliyim. Üsluba dikkat edelim. Malum Ramazan ayı ...
 
#46
İlginç bir terbiye anlayışınız var. Sadece dikkatinizi çekmek istedim. Neyse konuya dönersek İHL programlarında 11. sınıflarda zorunlu tarih dersi yok. Yani İmam Hatip Liselerinde Osmanlı Tarihi sadece Kuruluş ve Yükselme dönemleri ile öğretilecek.
 
#47
Evet,
halkapınar Hocamın dediği durum haftalık çizelgelere bakılınca görülüyor.
Okul türlerine göre tarih dersi zorunluluğu değişik ele alınmış.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Çizelge aceleye getirilmiş (akla metodolojik açıdan da normalde de başka birşey gelmiyor), bu durumun düzeltilmesi lazım. Bu yıl sadece 9. sınıf programı uygulanmaya başlayacağından herhalde o zamana kadar durum düzeltilir.
 

m_meltem_m

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
#48
Halkapınar yukarda yorumladığım şekilde olmuş yeni düzenleme gördüğün gibi.Meslek ve İmam Hatipler de 11.sınıfta zorunlu tarih yok söylediğin gibi ama diğer okullarda var.Büyük ihtimal bir yanlışlık oldu ve yeni öğretim dönemine kadar farkedip tüm okullarda 11lere tarih koyacaklardır.Zira yeni müfredata göre 10.sınıfta 1600lü yıllara kadar anlatılıyor Osmanlı tarihi 1600lü yıllardan sonrasıda 11.sınıfa aktarılmış.Meslek ve Anadolu liseleri sadece 1600 ekadar olan kısmımı görecek!Düzelecektir bence zaten biz ilçe zümresi olarak raporumuzda bundan da bahsettik umarım işe yarar ve düzeltilir.