1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
  Duyuruyu Kapat

lise tarih dersi müfredat taslağı

'Tarih Dersleri Müfredatları' forumunda etrak tarafından 18 Mart 2016 tarihinde açılan konu

By etrak on 18 Mart 2016 15:17
 1. etrak Veziri Azam Vezir-i Azam

  Katılım:
  14 Mart 2009
  Konular:
  16
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  8
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ocak 2017
  somadeva, karaman2288 ve haybir bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Yorumlar

'Tarih Dersleri Müfredatları' forumunda etrak tarafından 18 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 • Bu Sayfayı Paylaş

  1. atahoca
   atahoca
   Ders bazında eklenmesi isabetli olan konularla, konuların yerleri ile, kronoloji meselesi ile ilgili ayrı ayrı değerlendirmeler yapılabilir. Fakat ders saatleri ile ilgili yazılmış sadece o konuda yazayım.

   · 9-10-11. sınıflarda Tarih; 11. sınıfta İnkılap Tarihi 2 saat zorunlu ders olarak görülüyor. 11. Sınıfta Türk Kültür ve Medeniyeti ve 12. sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi (aslında KPSS'de ve hayatımızdaki önemi düşünülünce zorunlu olması düşünülmeli) haftada 2 ve 4 saat seçeneğiyle seçmeli ders olarak görülüyor.

   · Taslak programda, Osmanlı Tarihi 2 senede (10 ve 11. sınıfa) işlenecek şekilde gösterilmiş. 11. sınıfa bir ders eklenmiş oldu. 11. Sınıfta TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi de görülüyor. Bu kronoloji açısından karmaşaya yol açabilir. Bunun yerine 10. sınıfta ders saatinin artırılması ya da müfredatın sadeleştirilmesi düşünülebilir.
  2. halkapınar
   halkapınar
   Görüldüğü üzere oldu.
  3. İSRA
   İSRA
   Ekran Alıntısı.PNG
   İnkılap tarihi 12 ye kaymış 11'e 2 saat ders gelmiş görünüyor
   ayyıldız bunu beğendi.
  4. halkapınar
   halkapınar
   İmam Hatip Liselerinde yok İSRA! Onlarda Osmanlı Tarihi yarım öğrenilecek yani.
  5. İSRA
   İSRA
   konuya yazılan mesajlarda SADECE imam hatip lisesi programından bahsedildiğini görmedim. İçinde (!) olan mesajınızı terbiye sınırları dışında olduğunu ifade etmeliyim. Üsluba dikkat edelim. Malum Ramazan ayı ...
  6. halkapınar
   halkapınar
   İlginç bir terbiye anlayışınız var. Sadece dikkatinizi çekmek istedim. Neyse konuya dönersek İHL programlarında 11. sınıflarda zorunlu tarih dersi yok. Yani İmam Hatip Liselerinde Osmanlı Tarihi sadece Kuruluş ve Yükselme dönemleri ile öğretilecek.
  7. atahoca
   atahoca
   Evet,
   halkapınar Hocamın dediği durum haftalık çizelgelere bakılınca görülüyor.
   Okul türlerine göre tarih dersi zorunluluğu değişik ele alınmış.

   http://ttkb.meb.gov.tr/www/haftalik-ders-cizelgeleri/dosya/6

   http://dogm.meb.gov.tr/www/haftalik-ders-cizelgeleri/icerik/11

   Çizelge aceleye getirilmiş (akla metodolojik açıdan da normalde de başka birşey gelmiyor), bu durumun düzeltilmesi lazım. Bu yıl sadece 9. sınıf programı uygulanmaya başlayacağından herhalde o zamana kadar durum düzeltilir.
  8. m_meltem_m
   m_meltem_m
   Halkapınar yukarda yorumladığım şekilde olmuş yeni düzenleme gördüğün gibi.Meslek ve İmam Hatipler de 11.sınıfta zorunlu tarih yok söylediğin gibi ama diğer okullarda var.Büyük ihtimal bir yanlışlık oldu ve yeni öğretim dönemine kadar farkedip tüm okullarda 11lere tarih koyacaklardır.Zira yeni müfredata göre 10.sınıfta 1600lü yıllara kadar anlatılıyor Osmanlı tarihi 1600lü yıllardan sonrasıda 11.sınıfa aktarılmış.Meslek ve Anadolu liseleri sadece 1600 ekadar olan kısmımı görecek!Düzelecektir bence zaten biz ilçe zümresi olarak raporumuzda bundan da bahsettik umarım işe yarar ve düzeltilir.

  Bu Sayfayı Paylaş

Bu Sayfayı Paylaş