• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Liselerde Proje ve Performans Ödevleri İle Notları Nasıl Verilecek?

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
14,185
Puanları
113
Web sitesi
www.tarihsinifi.com
[h=1]Liselerde Proje ve Performans Ödevleri İle Notları Nasıl Verilecek?[/h]Lise öğretmenlerimizde yeni yönetmelikle birlikte sözlü notunun kaldırıldığı gibi bir yanlış anlaşılma olduğunu görüyorum. Daha önce ilköğretimde de çalışmış bir öğretmen olarak dilimin döndüğünce e-okuldaki yeni not sisteminini açıklayayım.

Büyük ihtimalle E-Okul sisteminde öğretmenlerin not girişi yapabilecekleri 3 ana bölüm bulunacak: Bunlar (1.) Sınav Puanları, (2.) Proje Puanları ve (3.) Performans Puanları şeklinde olacak.
1. Ana Bölüm - SINAV PUANLARI: Bu bölümde yazılı sınavlardan alınan puanlar 1. Yazılı, 2. Yazılı... şeklindeki kutucuklara 100 üzerinden girilecektir, yani aynı eski sistemde olduğu gibi. Kaç tane yazılı yapılacağı ve hangi tarihlerde yapılacağı sene başı zümresinde karara bağlanacak.
2. Ana Bölüm - PROJE PUANLARI: Bu bölümde öğrencilere vermiş olduğumuz proje ödevlerinden (eski adıyla dönem ödevi) alınan puanlar 100 üzerinden girilecektir. Eskideki dönem ödevlerinden farklı olarak proje ödevlerinde not girişi sadece II. dönemle sınırlı değildir. Proje ödevinin tamamlanmasının istendiği tarih ne zamansa öğretmen o dönemde proje notunu girer, yani proje ödevi, dönem ödevi gibi illaki nisan ayında teslim edilmek zorunda değildir. Unutmadan hatırlatalım, hangi öğrencinin hangi dersten proje ödevi alacağı sene başı şube öğretmenler kurulunda belirlenecek ve sınıf rehber öğretmeni tarafından idareye bildirilecek.
3. Ana Bölüm - PERFORMANS PUANLARI: Bu bölümde öğrenci performansını belirlemeye yönelik çalışmalardan alınan puanlar 100 üzerinden girilecektir.
Bu bölümde iki ölçüt, iki farklı not alanı olacaktır: Bunlardan ilki "DERS VE ETKİNLİKLERE KATILIM"dır. Ders ve Etkinliklere Katılım puanı, eski sistemdeki SÖZLÜ NOTU'dur, hiç bir fark yoktur. Öğrenciye verdiğimiz sözlü notunu buradaki kutucuklara işleyeceğiz. Her dönem kaç adet Ders ve Etkinliklere Katılım notu verileceği ise sene başı zümresinde karara bağlanacak, aynı sözlü notlarında eskiden yaptığımız gibi. Zümre tutanaklarında bu unutulmamalı.
İkinci alan ise "PERFORMANS GÖREVİ"dir. Öğrencinin her dönemde en az 1 defa yapmak zorunda olduğu performans ödevinden aldığı puanı buraya işleyeceğiz. Yine sene başı zümresinde her dönem kaçar performans görevi verileceği kararlaştırılacak. Önerim, bu sene birden fazla performans ödevi vermeyin, sonra ummadığınız kadar kağıt kürekle boğuşunca pişman olursunuz :)
Ben edebiyat öğretmeniyim, tüm sınıf düzeylerinde haftada 3'er saat Türk Edebiyatı dersimiz var. Bu ders için birinci dönemde 3 Yazılı Sınav Puanı, 2 Ders ve Etkinliklere Katılım Puanı ve 1 Performans Görevi Puanı vermeyi planlıyorum ve zümre tutanağına da bu şekilde işleyeceğim. Proje ödevlerinin toplanma zamanını karışıklık olmaması adına tamamen ikinci döneme dağıtmayı ve proje notlarını sadece ikinci dönem girmeyi düşünüyorum. Eskiden dönem ödevi olarak dağıttığım konuları bu sene proje olarak dağıtmayı planlıyorum fakat performans ödevi için yeni ödev konuları bulmak biraz zaman alacak gibi.
Umarım yararlı olmuştur.


Burhan Demir
 

kibela24

Usta Üye
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
7,974
Puanları
48
Eskıden 2 saatlık ders ıcın tek sozlu notu kullanıyorduk ..Şimdi ders ıcın etkınlık ve performans olmak uzere ıkı tane cıkmış oldu..
 
Üst Alt