1. İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Konular:
  4,606
  Mesaj:
  13,810
  Medya:
  61
  Alınan Beğeniler:
  11,452
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Web Sitesi:
  Mehmet Akif’in Şiirlerinde Milli Mücadele
  Kadir ŞEKER

  I. Dünya Savaşı sonrasında İttifak Devletleri yenilmiş ve İtilaf Devletleri tarafından ağır şartlarda anlaşmalar imzalamak zorunda bırakılmıştır. Osmanlı Devleti de Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamaya zorlanmıştır. Antlaşmanın imzalanması ve Anadolu’nun yer yer bu anlaşmaya göre işgal edilmesiyle birlikte, Mustafa Kemal’in önderliğinde Samsunda Milli Mücadele hareketi başlamıştır. Pek çok aydın, asker, din adamı İstanbul’dan Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleye askeri ve siyasi destek vermiştir. İşte böylesi bir ortamda Mehmet Akif de, Milli Mücadeleyi “Büyük bir gaza” olarak algılayarak Mustafa Kemal’in yanında yer almıştır.

  Akif, sadece Ankara’da değil, Kastamonu, Balıkesir, Aksaray, Burdur gibi pek çok Anadolu vilayetini dolaşarak buralarda vermiş olduğu vaazlarla, mitinglerdeki konuşmalarla ve yazmış olduğu şiirlerle Milli Mücadeleye destek olmuştur. Şiirlerinde ümitsizliği, tembelliği ve korkuyu yeren, çağdaşlıktan, çalışmadan ve mücadeleden bahseden şairimiz özellikle Milli Mücadele döneminde yazmış olduğu şiirleriyle cephede çarpışan askerlerimize ve cephe gerisinde askerlerimize lojistik destek veren milletimize moral aşılamaya çalışmıştır.
  Bu bildiride Milli Şairimiz Mehmet Akif’in milletimizin kurtuluşu adına vermiş olduğu mücadelesi Safahat isimli eseri göz önünde bulundurularak incelenmeye çalışılmıştır.  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.
   

Bu Sayfayı Paylaş