• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

Mete Han'ın Çin İmparatoruna Mektubu

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
3,452
Beğeniler
217
Puanları
63
#1
Mete Han'ın Çin İmparatoruna Mektubu


Gök tarafından tahta çıkarılmış Büyük Hun imaparatoru,Çin İmparatorlarının iyi olup olmadıklarını sorar.Daha önce majesteleri benimle barış ve dostluk üzerinde görüşürlerdi.Yazdığımız mektupta,duyduklarınızı bana bildirirdiniz.Böylece sizinle anlaşır ve mutlu olurdum.

Fakat sınırınızdaki memurlarınız benim Sağ Bilge Prensime hücum etmişler ve kötü davranmışlar.Sağ Bilge Prensim de,benim iznimi almadan,İ-Lu-Hu Nanchi ile diğer Hun komutanlarına,sınırdaki Çin subaylarına karşı dostça olmayan hareketler yapmak için taktik kullanmalarına izin vermiş.Böylece iki hakan arasında anlaşmayı bozmuş ve aramızdaki kardeşçe ilişkileri kesmiştir.Siz majestelerinin,içlerinde şikayet bulunan mektupları bana iki kere geldiler.Ben de bir elçi ile yazılı bir cevap verdim.Fakat elçim dönmediği gibi,herhangi bir Çin elçisi de bana gelmedi.

Bundan dolayı Çin imparatoru bize dostça davranmadılar.Böylece komşu devletimiz bize bağlı kalmamış oluyordu.Antlaşmamız,yalnızca küçük memur ve subaylar yüzünden bozulmuştu.Bunun için Sağ Bilge Prensimi cezalandırdım.Yüeçileri arayıp onlara taarruz etmesi için batıya gönderdim.

Tanrı'nın lütuf ve inayeti ile subay ve askerlerimin üstün yetenek ve erdemleri ile dayanıklı atlarımın gücü ile Yüeçileri ezerek yendi.

Bundan sonra Lou-Lan,Wusun,Hukal ile bunlardan başka,onların yakınlarındaki yirmi altı devletin hepsi alındı ve düzene kavuşturuldu.Bunların hepsi artık Hun oldular.Yay çekebilen ve kullanabilen bütün kavmler,bir tek aile halinde birleştiler.

Kuzeydeki ülkeler benim güçlü iradem altında kesinlikle kuruldu ve düzenlendi.

Ordumun silahlarını artık çıkartıp rafa kaldırmak,subay ve askerlerimi dinlendirip besiye almak istiyorum.

Ayrıca,eski hesap ve düşmanlıkları bir yana bırakmak,böylece eski antlaşmalarımızı yenilemek,sınırda yaşayan halkı huzur ve rahata kavuşturmak,başlangıçta ilişkilerimiz nasıl idiyse,yeniden kurmak istiyorum.

Küçükler,büyümeleri için gerekli çevreyi elde edecekler,yaşlılar ve büyükler ise,kendi yurtlarında sessiz ve rahat yaşayacaklardır.Nesillerden nesillere bütün Hunlar barış ve mutluluk içinde kalacaklardır.

Majestelerinin ne düşündükleri ve istedikleri hakkında bilgi elde edemedim.

Bunun için benim iç saray vezirim Hsi-fu Ch'ien'i yazılı bir mektubu size sunması için gönderiyorum.Ayrıca size bir deve,iki binek atı,iki takım araba atı sunmak istiyorum.

Eğer majesteleri,Hunların Çin savunma duvarlarına yaklaşmalarını istemiyorsa,subayları ile orada yaşayan halkın duvarlardan biraz daha uzakta oturmaları için emir buyursunlar.

Elçim size gelince lütfen onu alıkoymayıp gönderiniz.Elçim,altıncı ay ortasında Hsih-wang adlı yerde olacaktır.
 
Üst Alt