Bu Sayfayı Paylaş

1. tayfurgenc Acemi Üye

Konular:
    9
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    2010-2011
    EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI
    GÜLŞEHİR LİSESİ/ ANADOLU LİSESİ
    TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI HAFTASI
    21 MART NEVRUZ KUTLAMA PROGRAMI
    Program Tarihi: 22 Mart 2010 Salı, Saat:10:00

Açılış.
    (Toyunuz Kutlu olsun. Şiir And. S)

1-Türk Dünyası ve toplulukları haftası 21 Mart Nevruzda “Bir bahar bayramı Nevruz” kutlama programına hoş geldiniz. Başta Ulu önder Atatürk ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşuna, mütakibinde İstiklal Marşımıza davet ediyorum.

2- Teşekkür ederiz.

Bugün Nevruz geldi
    Yeni gün geldi
    Gündüz gece eşitlendi
    Ve bütün canlar uyandı
    Baharın müjdecisi Nevruz çiceği, kar altından kuşandığı güzelliğiyle çıkıp toprağı uyandırdı.

Gülşehir Lisesi Okul Müdürümüz Sayın................. Bey’i konuşmasını yapması üzere kürsüye davet ediyorum.(fon müzik; Türk savaşçıları)

Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,
    Avrupa'nın Alpleri'nde Oğuz torunları
    Doğudan çıkan biz
    Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz
    Türk sadece bir milletin adı değil,
    Türk bütün adamların birliğidir.

Gülşehir Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Sayın ............ Bey’i Günün anlam ve önemini belirten “Türk Kültüründe Nevruz, Nevruz aşk ve sevgidir. Adlı konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ediyorum.(fon müzik Dünyayı titreten Türkler)

3- Orta Asya’dan Balkanlara İnsanın Doğayla kurduğu derin bir ilişkiye, hoş bir şenliğe birlik ve beraberliğe, dostluğa, sevgiye uç verdi Nevruz çiceği….

(Şiirler okunurken, marşlar eşliğinde (Şeyh Şamil ve Kazak Atları müziği Çalınacak) Bağımsız Türk devletlerine ait bayraklar Tören alanlarında yerlerine getirilerek dikilecektir.)

TÜRKİYE (Gül Lise-Şiir ve Bayrak)

Ey,mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
    Kız kardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü!
    Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
    Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
    Yer yüzünde yer beğen !
    Nereye dikilmek istersen,
    Söyle, seni oraya dikeyim !

4- KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (And.Lise Şiir ve Bayrak)

Bir bayrak dalgalanıyor Kıbrıs’ta
    ışıl ışıl gelincik renkli,
    Bir bayrak dalgalanıyor Kıbrıs’ta
    Bayrakların en güzeli.

Ortasında ay-yıldız
    En yüce dağlardaki
    Kar gibi ak.

5- AZERBAYCAN (Gül Lise Şiir ve Bayrak)
    Ey kahraman evladın şanlı vatanı
    Üç renkli bayrağınla mes'ud yaşa
    Binlerle can kurban oldu
    Sinen harabe meydan oldu
    Hukukundan kaçan asker
    Hara bir kahraman oldu

6- ÖZBEKİSTAN (And Lise Bayrak ve Şiir)
    Yandım özgürlüğün sevdasıyla,
    Kafeslerden çok bezdim.
    Bahçelerin özlemiyle
    Yüreği kan, tutsak idim.

Bırak, çağırma göğe uçayım,
    Özgürlüğe şimdi çıkayım;
    Bahar gelip her yan güldü,
    Çiçekeleri biraz kuçaklayayım!

7- TÜRKMENİSTAN (Gül Lise Bayrak ve Şiir)

Hazır ol, Oğuz Han, düşman yakında,
    Hazır ol, Oğuz han, düşman güçlü,
    Oturdu Oğuz Han, Yirmi dört oğlu,
    Kırk bir yiğidiyle ediyordu keneş,
    Kaim ol Oğuz han, düşmanını çöktür.

8- KAZAKİSTAN (And Lise- bayrak ve Şiir)

Kardeşim! Sen orada, ben burada
    Kaygıdan kan yutuyoruz.
    Bizim adımıza layık mıdır köle olmak,
    Gel gidelim Altay'a ata yadigarı altın tahta

9- KIRGIZİSTAN (Gül. Lise – Bayrak ve Şiir)

Elinden geliyorsa çaba göster.
    Uyan Kırgız uykudan.
    İstanbul Türk'ten ayrılıyorsun.
    Oldular grup grup,
    Beyazlar bir grup.
    Amerika, Sarı Rus
    Önüne kattı Türk'ünü.
    İmkanın varsa, koş yardım et

10.
    Gülşehir Lisesi ………….Sınıfından ………………………………… Bilge Kağanın Nasihatını okuyacaktır. (fon Müzik Türkler)

11.
    Gülşehir Anadolu Lisesi ………………. sınıfından …………………………….. Nevruz adlı Şiiri okuyacaktır.
    (fon müzik; dombıra)

12.
    Güneşin yedi rengini kuşanan Nevruz, umudun, birliğin, bolluğun, çoşkunun, kardeşliğin hikayelerini yazdı yüzyıllarca…. Bu ateş bu umut hiç sönmesin…

Kaymakamımız Sayın .......... Bey, Belediye Başkanımız Sayın ................. Bey, Milli Eğitim Müdürümüz, Sayın .................Bey, Okul Müdürlerimiz Sayın Rasim AYKAÇ Bey, Sayın Nuh KORKMAZ Bey, değerli misafirlerimiz, Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz sizleri Nevruz ateşini yakmaya davet ediyor ve sonsuza dek yanması için ateşe can vermenizi istiyoruz.

(Ateş yakma ve üzerinden atlama sırasında Mehmet Emin Yurdakul’un Cenge Giderken adlı şiir okunacaktır. 2 öğrenci dönüşümlü 1Anadolu-1 Lise)

13.
    21 Mart bugün, herkes sevinçle yollara taşmış,
    Yemyeşil olmuş her yan, bak kardelen çiçekleri de açmış.
    Mete'ye, Fatih'e, Atatürk'e dünya imrenerek bakmış,
    Atatürk'ün önderliğinde milletim, Türkiye Cumhuriyeti'nde kucaklaşmış.

Bugün’ün anısına Günün talihlilerinin belirlenmesi için Öğrenci ve Protokol arasında çekiliş yapılacaktır.
    ……………..

Çekiliş sonunda kazanan kişiyi belirlemek ve hediyelerini vermek üzere Okul Müdürlerimiz Sayın, ........... ve ....................’ı davet ediyorum.

14.
    Yok edilmeye mahkum edildiğimiz günlerde tuğ aldık, Atam Bilge Kağan’dan, Sultan Alparslan dan, Fatih’ten, Yüce Atatürk’ümden emir aldık, demirden dağlarda esir edildiğimizde unutmadık benliğimizi, bağımsızlığımızı, aldık ellerimize örslerimizi demirden dağları eriterek kavuştuk, güneşe, bağımsızlığımıza. Ey Türk titre ve kendine dön.

Ergenekon’da yanan Ateşim
    Ulu Kağan’ın elindeki Demir Örs’üm.
    Baharı aydınlatan, Batmayan Güneşim
    Nevruz’um ben

Kaymakamımız, Sayın .................. Bey, Belediye Başkanımız Sayın ................ Bey, Milli Eğitim Müdürümüz, Sayın ................ Bey, Okul Müdürlerimiz Sayın .................... Bey, Sayın ................ Bey, değerli misafirlerimiz, Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz
    O demirden dağları erittiğimiz günlerin anısına demir dövmeye davet ediyorum.

(Demir Dövme sırasında Mehmet Emin Yurdakul’un Vur Türk adlı şiiri okunacaktır. 2 öğrenci dönüşümlü 1 Anadolu-1 Lise)

15.
    Atalarım, Ergenekon'da demir dağı kolayca aşmış,
    Osmanlılar, Oğuzlar tarihte altın sayfalar açmış,
    Nevruz geldi diye emmim, kardeşlik ateşi yakmış,
    Hoş geldiniz dostlarım, sevinçten ağaçlar bile çiçek açmış

Osman Bey rüyasında: Koynuna bir ayın girdiğini ve o anda göbeğinden bir çınar ağacının çıkarak gölgesinin dünyayı kapladığını, gölgesinin altında dağların olduğunu, dağların dibinde suların çıktığını, kiminin bu sulardan içtiğini, kiminin bahçesini suladığını kiminin de çeşmeler akıttığını görür. Osmanlı Devleti’nin tarihi bu rüyada gizlidir. Türk milleti Anadolu’ya diktiği bu ulu çınarla asırlarca insanlara adalet ve hoşgörü suyu dağıtmıştır. Denilebilir ki bu şifalı suyun tadını işitmeyen ne bir devlet, ne bir insan, ne de bir canlı kalmıştır.

Bugün Nevruz Ağaç Bayramı dolayısıyla O Ulu Çınarlardan 2 tanesini Okulumuzun girişine dikmek üzere, Sayın Okul Müdürlerimiz ........ ve ................... Beyi davet ediyorum

16.
    Değerli misafirlerimiz şimdi geleneksel olarak boyanmış yumurtalarımızı tokuşturmaya davet ediyorum.

( her sınıftan bir temsilci katılacaktır.)
    (Protokole boyanmış yumurtalar verilecek kazanan kişiye ödül verilecektir.)

Hediyelerini takdim etmek üzere Lise Müdürümüz Sayın ............ Bey’i Kürsüye davet ediyorum.

17.
    Doğu’da Atabari
    Güney’de çekilen halayım
    Anadolu’da yanan Ateş
    Ege’de Zeybek
    Karadeniz’de Horon’um Ben.

Gülşehir Ticaret Meslek Lisesi Halk Oyunları Ekibi Gösterisini sunacaktır.

18.
    Değerli misafirlerimiz sizlere, bolluğun bereketin dostluğun, sevginin gününde ikramlarda bulunmak istiyoruz. (pilav-ayran)

19.
    Şimdi sahne Güçlü olan ekibi belirlemeye geldi.
    Halat çekme yarışmasına katılacak, Anadolu Lisesi ve Gülşehir Lisesi Kız Öğrencilerini alana bekliyoruz.
    Temsilen bayan öğretmenlerimizi de destek vermeye davet ediyorum.
    …………………(Yarışma) Değerli Müdürlerimiz sizleri de davet ediyorum.
    Teşekkür ediyoruz.

Şimdi de sıra Erkekler de Gülşehir Lisesi ve Anadolu Lisesi Erkeklerini sahneye bekliyoruz.
    Temsilen öğretmenlerimizi de bekliyoruz.
    …………………..(Yarışma)
    Teşekkür ediyoruz.

20.
    Değerli misafirlerimiz; Okulumuz Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisini sunuyoruz.

Sözlerimi geri alamam
    Yazdığımı yeniden yazamam
    Çaldığımı baştan çalamam
    Bir daha geri dönemem

Anadolu Lisesinden ................................ Müzik dinletisi sunacaklar.(4 Adet)

21.
    Su başında sulaklarda
    Türk’ün sesi kulaklarda
    Beşiklerde beleklerde
    Türküz türkü çağırırız

Gülşehir Lisesinden ……………………………………………………………….. …….. …………….. oluşan saz ekibi müzik ziyafeti sunacaklar.(4 Adet)

22.
    Hani verdiğin sözler
    Hani ellerin nerde
    Hani huzur bulduğum
    Deniz gözlerin nerde

Şimdi sırada Toz bulutları grubu bizlere rock müzik dinletisi sunacaklar.(4 Adet)

23.
    Sınıfların hazırladığı etkinlikler. (4 Adet)
    müziklerle halaya-oyuna davet ediyorum. Katıldığınız için teşekkür ederiz.

24.
    Voleybol ve Basketbol turnuvaları yapılacak.
    (Kız ve Erkekler ayrı, final Anadolu Lisesi - Gülşehir Lisesi)

NOT: Aralarda, boşluklarda, ikramlarda müzikler çalınacaktır. (Müzikler: Dombıra, Şeyh Şamil, Türkiyem, Memleketim, Atlar, mehter marşları, Çırpınırdın Karadeniz, Kırmızı beyaz yarim, ne mutlu Türk’üm diyene, 10.yıl marşı. Halay ve oyun havaları.)
    Öğrencilerimize program bittikten sonra ve hafta boyunca Atatürk Kültür Merkezi Tarafından hazırlanan Nevruz belgeseli izlettirilecektir.

Paylaşım:

Nevruz Kutlama Komitesi

2. ozank Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler çok işime yaradı

Bu Sayfayı Paylaş