• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Öğretim Programlarının Uygulanmasına ilişkin duyuru (23/09/2011)

Arkadaşlar seçmeli tarih 10 dersinin uygulanması ile ilgili nihayet TTK 23.09.2011 tarihinde bir açıklama yaptı. Artık herşey daha net ve kesin. Size verceğim linkteki yazının son sayfasındaki 7. maddeye bakarsanız dediğim daha iyi anlaşılır.
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aynen öyle arkadaşım. Ama benim hala anlamakta zorlandığım konu şu. TTKB 12.09.2011 tarihinde yayınladığı seçmeli tarih öğretim programını niye yayınladı?

Arkadaşlar sizlere 4 saate göre düzenleniş Tarih 10 dersinin yıllık planını veriyorum. Umarım beğenirsiniz. Tek yapmanız gereken 4.ünitenin adını "AVRUPA VE OSMANLI DEVLETİ (XVIII. YÜZYIL)" olarak değiştirin.

Yorgun

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Ben de aynı şekilde anladım.Ancak iki ayrı planın birleştirilmesi gerekiyor diye anladım ben.Yoksa neden iki ayrı plan yayınlansın.Ben şöyle yapmayı düşünüyorum.4 saatlik planın ilk iki saati ortak plandan sonraki 2 saati de seçmeliden alıp yapmak.Sosyal alan kalktığı ,4 saatlik plan da iptal olduğu için böyle yapacağım.

kardeşim madem 4 saatlik plan yapıyoruz,16 eylülde seçmeli 10.sınıf dersinin programını neden yayınlıyorsunuz? ben daha yeni çıkardım 2 saatlik seçmeli tarih planını idareye teslim ettim...nedir bu lakayıtlık ve ciddiyetsizlik,kurulun adı talim terbiye ama ilk önce kendine bir çeki düzen versin...öğretmenlere 3 ay tatil yapıyor diyerek sallayan bakan,yanıbaşında bulunan ve disiplin amiri olduğu bu kuruma bir baksın,onlar 3 aydan daha fazla tatil yapmış gibi görünüyorlar...!!!

bir haftadır bu plan bulmacasını çözmeye uğraşıyorum 2 defa planları teslim ettim değişiklik oldu diye geri düzelttim biri çıksın da doğru dürüst bir açıklama yapsın ben bugün yapılan bu açıklamadan hiçbirşey anlamadım anlamak içinde uğraşmayacağım nasıl olsa 2 gün sonra bi daha değişecek

Madde açık. "2011-2012 öğretim yılı, yıllık ders planları, yeni düzenlenen/uygulamaya konulan öğretim programlarına göre yapılacaktır. Ortak ve seçmeli olarak alınan bir dersin yıllık planı, toplam ders saatine göre yapılacaktır." deniyor. Aslında talim terbiyenin yapacağı da açıktı. Buna uygun ders planlarını yayınlayarak genelgenin ilk cümlelerinde de işaret edilen ülke içinde birlik beraberliği sağlayacaktı.

Programı bir türlü oturtamıyorlar. Öğrenci psikolojisi ve profili, eğitimci psikolojisi dikkate alınmadan, şu yapılsın deniyor. Yazılanlar her zaman pratikle uyuşmuyor. Altyapı hazırlanmadan dikilen binalar ufak sarsıntılarda zarar görecektir. İlköğretim misali önümüzde. Müfredatları eskisine göre güzel olsa da sistem oturmamıştır. Sadece sürülen boyanın rengi değişmiştir, sıvalardaki çatlaklar aynen durmaktadır.​

inanın içim sıkıldı. hayır anlamıyorum niye bu kadar gizemli olmak zorundalar acaba? neden açık ve net ifadeler kullanmıyorlar? kanun, genelge, yönetmelik dediğin açık ve net olur ki boşluklardan faydalanılmasın....plan şöyle olacak, sınavı da şu şekilde yapılacak deseler ne olur sanki? 1 hafta geçti planları oturtacaktım ki yine başak bir şey çıktı. taktılar yıllardır 3 ay tatil diye....istisnalar dışında akşamları ve hafta sonları evine iş getiren başka meslek var mı? millet daireden çıkıp evine gelip dinlenirken bizler soru hazırla, plan yap, onu doldur şunu doldur....evrak da evrak....içim almıyor taşıyor artık....bir bulmaca daha çöz çözebilirsen....kolay gelsin hepimize...

2 saatlik ders için 64 kazanımlı 10. sınıf ders planı yapılacak, 2+2 saatli için ise, 64 kazanımlıya ek olarak 20 kazanımlı seçmeli ders planı yapılacak.
arkadaşlar ttk nın açıklamasında var mı aksini anlayan?

bu aksilikler, belirsizlikler yetmezmiş gibi, bu sene ilköğretim müfettişleri de liseleri denelemeye başlayacakmış. o zaman görelim evrak yığınını. proje ödevleri, ölçekler, ders planları, vs. gündüz derste akşam evde çalışacağız.

ama zaten 3 ay tatil yapıyoruz (!) şikayete de hakkmız yoktur değil mi??

Sayın Karasekili hocam öncelikle teşekkürler. Ben inceleyip kullanmayı düşünüyorum. Ancak plânın sonuna bu 16 Eylül 'deki (değişiklik duyuru tarihinden önce) değişikliği ve karar sayısını da eklememiz gerekiyor sanırım. Bir de yeni değişikliğe göre ünitelere ayrılması gereken ders saatlerinin yüzdelerinde değişiklik var mı? Ben henüz inceleyemedim. :((

Rica ederim Hürriyet hocam, güle güle kullanın. İki dersi birleştirip tek ders haline getirildiği için (4 saat olarak) 3 sınav yapılacak ve bu notlar her iki ders içinde geçerli olacak. TTKB nın yaptığı açıklamada (23.09.2011) not konusunda net birşey yok ama iki dersin birleştirilerek 4 saatlik tek plan yapılması kesin bilgi. Biz bu planlarla yola devam edeceğiz not konusunda da ileri de nasıl olsa bir açıklama yaparlar. :) Bu konu ile ilgili 15.12.2010 tarihinde yayınlanan 2010/68 nolu genelgeye bakarsanız durum daha iyi anlaşılır.

Moderatörün son düzenlenenleri: