• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Ortaöğretim 11. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programını İncelediniz mi ?

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,710
Beğeniler
5,143
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#1

punika

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
385
Beğeniler
161
Puanları
16
#2
11.sınıf tarih dersi

(11. sınıf tarih dersi Ortaöğretim kurumlarında Sosyal Bilimler alanında 4 saatlik alan dersidir. Tarihin sadece siyasi değil, ekonomik, sosyal ve kültürel alanları da kapsadığı anlayışı ile tarih öncesi dönemlerden başlayarak Cumhuriyet Dönemini kapsayacak şekilde dersin içeriği belirlenmiştir.)
.......
1. Ünite: TÜRK DEVLET TEŞKİLATI
2. Ünite: TÜRKLERDE TOPLUM YAPISI
3. Ünite: TÜRKLERDE HUKUK
4. Ünite: TÜRKLERDE EKONOMİ
5. Ünite: TÜRKLERDE EĞİTİM
6. Ünite: TÜRKLERDE SANAT


Hocam biraz inceleme fırsatım oldu.Milli Eğitim yine yaptı yapacağını!zaten iki yıldır kitabı olmayan 4 saatlik alan dersini bi şekilde işlerken şimdi de tamamen farklı bir uygulamaya geçiyor.inşallah bu sefer zahmet edip bir kitap yayınlarlar.Ayrıca çağdaş Türk ve dünya tarihi dersi ile bu ders için mutlaka ilköğretimde yapıldığı gibi klavuz kitap hazırlanmalı.Her ne kadar konular belli olsa da herkes kendi kafasına göre işliyor dersleri.Bu da haliyle karışıklığa neden oluyor.Aynı zamanda kitabı olmayan derslerde öğrenci kaynağa ulaşmadığı için, bizler bilgi veren konumunda kalıyoruz sürekli!
yeni müfredatta ki konulara gelince oldukça iyi ve geç kalınmış bir tarih anlayışının yansıması.ben kesinlikle destekliyorum,ancak tüm yük bize kalmasın lütfen!hadi diyelim herkes kafasına göre işliyor.peki sınavda ne olacak?hangi öğrenci neyi ne kadar öğrenme fırsatı yakalayacak?
Milli Eğitim'in artık önce müfredatı yayınlarım,kitaba dokunmam anlayışından vazgeçmesi gerekiyor!
Müfredatta uygulanan konuya göre tasnif edilmiş tarih anlayışı,özellikle uzun bir zaman dilimini kapsayarak Cumhuriyet dönemine kadar gelmesi,öğrencilerin tarihsel gelişim konusunda fikir dağarcıklarını geliştirmelerini sağlayacaktır.Özellikle Cumhuriyet düşmanlarının savunduğu gibi yeni rejimin var olan yapıyı yıkmadığı;aksine mevcut yapıyı dönüştürdüğü ve geliştirdiği daha net bir şekilde anlatılabilecektir.Tarihsel mirasımızı reddeden değil,kucaklayan bir anlayış öğrencilerin en önemli kazanımlarından olacaktır.Çağdaşlaşma ve demokratikleşme sürecinin kaçınılmaz bir sonuç olduğu,hukuk,eğitim,sanat,ekonomi ve toplumsal yapı gibi kurumların bir devletin en önemli oluşumları olduğu öğrencilere çok iyi bir şekilde anlatılmalı!
umarım amacına ulaşan ve sonuçları bakımından yararlı olabilen bir ders müfredatı olur!:think:
 

munutu

Usta Üye
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
2,470
Beğeniler
113
Puanları
63
#3
Batı dünyasının tarih anlayışında ön plana çıkan sosyal tarih merakı maalesef bizde arka planda kalıyor. Öğrencilerimize 7 yıl boyunca Türk tarihinin özellikle siyasi yönünü, Avrupa tarihinin kısaca siyasi tarihini, biraz da İslam tarihini anlatıp geçiyoruz. Bu durum da öğrencilerimizde "eski toplumları; şiddet toplumları şeklinde nitelendirmelerine sebep oluyor."

Milli Eğitim'in kültür ve uygarlık tarihimize bir eğitim-öğretim yılı ayırıyor olması eğitimimiz açısından olumlu bir gelişme diye düşünüyorum. (Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinde de hemfikirim)
1. TÜRKLERDE DEVLET TEŞKİLATI 34 (ders saati)
2. TÜRKLERDE TOPLUM YAPISI 22 (ders saati)
3. TÜRKLERDE HUKUK 15 (ders saati)
4. TÜRKLERDE EKONOMİ 15 (ders saati)
5. TÜRKLERDE EĞİTİM 15 (ders saati)
6. TÜRKLERDE SANAT 15 (ders saati)

Ayrıca Avrupa toplumlarının da sosyal tarihi hakkında uygun bir müfredat hazırlanırsa faydalı olur kanaatindeyim.(Tabiki önce kendi sosyal tarihimiz)

Şunu da yine belitmek gerekiyor; müfredatlar hazırlandıktan kısa bir süre sonra bu müfredata uygun ders kitaplarının da hazırlanması gerekmektedir.
 
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
28
Beğeniler
1
Puanları
0
#4
Arkadaşlar kitap konusunda çok aceleciliğe gerek yok Müfredat dikkatli incelenirse 2010 - 2011 den itibaren uygulanacak yani gelecek yıl yine eski sistem geçerli elbette belirtilen yıla kadar kitapta hazırlanır.:duel:
 

punika

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
385
Beğeniler
161
Puanları
16
#5
umarım

umarım iyimserliğiniz gerçekleşir!çünkü Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi için de aynı şeyler geçerliydi.yani ders müfredatı bilinmesine rağmen kitap yoktu ve hala da yok.bakanlar görmüştür gelecek sene de bu dersin kitabı yok!!!yani 3 senede bir kitap hazırlanamıyor!!!aynı şey 11.sınıf Tarih dersinin de başına gelecek gibi gözüküyor!hepimize şimdiden hayırlı olsun:))):blow:
 

ayyıldız

Veziri Azam
Yönetici
Vezir-i Azam
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
3,450
Beğeniler
197
Puanları
63
#6
Çağdaş Türk Dünyası Ders kitabı bu sene gelecek. Diğer 11. sınıf tarih ders kitabı olur mu onu bilmem. Bu arada arkadaşlar Eylül ayında ders kitabı elimize ulaştıgında özellikle 10. sınıfların tarih kitabını birlikte değerlendirelim.
 

kristal

Veliaht
Veliaht
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
2,982
Beğeniler
62
Puanları
48
#7
çağdaş ın kitabı hazır...
10.sınıfın ders kitabı da yazıldı...
11.sınıf kitabı da ya yazılmaya başlandı yada başlanacak...
seneye yetişir mi??? bilemem...

ayyıldız hocamla aynı şeyleri yazdım
ama bu bilgiler kesinlik arz ettiği için
vurgulayalım istedim...
ders kitapları zaten biliniyor bilmeyenler için
belirteyim Samsun da tarih öğretmenlerince yazılıyor..
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

ebozkurt

Acemi Üye
Katılım
15 Eyl 2009
Mesajlar
6
Beğeniler
0
Puanları
1
#8
yeni müfredatlar

Planları yapmak için uğraşıyorum. Çıldırmak üzereyim. 11 Tarih ile 12 seçmeli tarih Müfredatları ile konularını gören oldu mu? Nerden bulacağım.:help:
 

Aslı

Usta Üye
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
10,585
Beğeniler
390
Puanları
83
#9
Planları yapmak için uğraşıyorum. Çıldırmak üzereyim. 11 Tarih ile 12 seçmeli tarih Müfredatları ile konularını gören oldu mu? Nerden bulacağım.:help:
11 .sınıf tarih müfredatı seneye uygulanacak yine genel türk tarihi ve osmanlı tarihi konuları seçilecek...

12.sınıf seçmeli tarih için ise zümre kararı ile program hazırlacak diye biliyorum...
 
Üst Alt