Bu Sayfayı Paylaş

1. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,853
    Medya:
    169
    Alınan Beğeniler:
    2,302
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.

11/03/2009 tarihinde yayımlanan "Ortaöğretim 11. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programı"nı inceleyen arkadaşlarımız var mı ?

2. punika Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    83
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    16
    Meslek:
    öğretmen
    11.sınıf tarih dersi

(11. sınıf tarih dersi Ortaöğretim kurumlarında Sosyal Bilimler alanında 4 saatlik alan dersidir. Tarihin sadece siyasi değil, ekonomik, sosyal ve kültürel alanları da kapsadığı anlayışı ile tarih öncesi dönemlerden başlayarak Cumhuriyet Dönemini kapsayacak şekilde dersin içeriği belirlenmiştir.)
    .......
    1. Ünite: TÜRK DEVLET TEŞKİLATI
    2. Ünite: TÜRKLERDE TOPLUM YAPISI
    3. Ünite: TÜRKLERDE HUKUK
    4. Ünite: TÜRKLERDE EKONOMİ
    5. Ünite: TÜRKLERDE EĞİTİM
    6. Ünite: TÜRKLERDE SANAT

Hocam biraz inceleme fırsatım oldu.Milli Eğitim yine yaptı yapacağını!zaten iki yıldır kitabı olmayan 4 saatlik alan dersini bi şekilde işlerken şimdi de tamamen farklı bir uygulamaya geçiyor.inşallah bu sefer zahmet edip bir kitap yayınlarlar.Ayrıca çağdaş Türk ve dünya tarihi dersi ile bu ders için mutlaka ilköğretimde yapıldığı gibi klavuz kitap hazırlanmalı.Her ne kadar konular belli olsa da herkes kendi kafasına göre işliyor dersleri.Bu da haliyle karışıklığa neden oluyor.Aynı zamanda kitabı olmayan derslerde öğrenci kaynağa ulaşmadığı için, bizler bilgi veren konumunda kalıyoruz sürekli!
    yeni müfredatta ki konulara gelince oldukça iyi ve geç kalınmış bir tarih anlayışının yansıması.ben kesinlikle destekliyorum,ancak tüm yük bize kalmasın lütfen!hadi diyelim herkes kafasına göre işliyor.peki sınavda ne olacak?hangi öğrenci neyi ne kadar öğrenme fırsatı yakalayacak?
    Milli Eğitim'in artık önce müfredatı yayınlarım,kitaba dokunmam anlayışından vazgeçmesi gerekiyor!
    Müfredatta uygulanan konuya göre tasnif edilmiş tarih anlayışı,özellikle uzun bir zaman dilimini kapsayarak Cumhuriyet dönemine kadar gelmesi,öğrencilerin tarihsel gelişim konusunda fikir dağarcıklarını geliştirmelerini sağlayacaktır.Özellikle Cumhuriyet düşmanlarının savunduğu gibi yeni rejimin var olan yapıyı yıkmadığı;aksine mevcut yapıyı dönüştürdüğü ve geliştirdiği daha net bir şekilde anlatılabilecektir.Tarihsel mirasımızı reddeden değil,kucaklayan bir anlayış öğrencilerin en önemli kazanımlarından olacaktır.Çağdaşlaşma ve demokratikleşme sürecinin kaçınılmaz bir sonuç olduğu,hukuk,eğitim,sanat,ekonomi ve toplumsal yapı gibi kurumların bir devletin en önemli oluşumları olduğu öğrencilere çok iyi bir şekilde anlatılmalı!
    umarım amacına ulaşan ve sonuçları bakımından yararlı olabilen bir ders müfredatı olur!:think:

3. munutu Veliaht Veliaht

Konular:
    520
    Alınan Beğeniler:
    43
    Ödül Puanları:
    48
    Batı dünyasının tarih anlayışında ön plana çıkan sosyal tarih merakı maalesef bizde arka planda kalıyor. Öğrencilerimize 7 yıl boyunca Türk tarihinin özellikle siyasi yönünü, Avrupa tarihinin kısaca siyasi tarihini, biraz da İslam tarihini anlatıp geçiyoruz. Bu durum da öğrencilerimizde "eski toplumları; şiddet toplumları şeklinde nitelendirmelerine sebep oluyor."

Milli Eğitim'in kültür ve uygarlık tarihimize bir eğitim-öğretim yılı ayırıyor olması eğitimimiz açısından olumlu bir gelişme diye düşünüyorum. (Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinde de hemfikirim)
    1. TÜRKLERDE DEVLET TEŞKİLATI 34 (ders saati)
    2. TÜRKLERDE TOPLUM YAPISI 22 (ders saati)
    3. TÜRKLERDE HUKUK 15 (ders saati)
    4. TÜRKLERDE EKONOMİ 15 (ders saati)
    5. TÜRKLERDE EĞİTİM 15 (ders saati)
    6. TÜRKLERDE SANAT 15 (ders saati)

Ayrıca Avrupa toplumlarının da sosyal tarihi hakkında uygun bir müfredat hazırlanırsa faydalı olur kanaatindeyim.(Tabiki önce kendi sosyal tarihimiz)

Şunu da yine belitmek gerekiyor; müfredatlar hazırlandıktan kısa bir süre sonra bu müfredata uygun ders kitaplarının da hazırlanması gerekmektedir.

4. tevarihiosmani Acemi Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar kitap konusunda çok aceleciliğe gerek yok Müfredat dikkatli incelenirse 2010 - 2011 den itibaren uygulanacak yani gelecek yıl yine eski sistem geçerli elbette belirtilen yıla kadar kitapta hazırlanır.:duel:

5. punika Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    83
    Alınan Beğeniler:
    37
    Ödül Puanları:
    16
    Meslek:
    öğretmen
    umarım

umarım iyimserliğiniz gerçekleşir!çünkü Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi için de aynı şeyler geçerliydi.yani ders müfredatı bilinmesine rağmen kitap yoktu ve hala da yok.bakanlar görmüştür gelecek sene de bu dersin kitabı yok!!!yani 3 senede bir kitap hazırlanamıyor!!!aynı şey 11.sınıf Tarih dersinin de başına gelecek gibi gözüküyor!hepimize şimdiden hayırlı olsun:))):blow:

6. ayyıldız Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    885
    Alınan Beğeniler:
    45
    Ödül Puanları:
    48
    Çağdaş Türk Dünyası Ders kitabı bu sene gelecek. Diğer 11. sınıf tarih ders kitabı olur mu onu bilmem. Bu arada arkadaşlar Eylül ayında ders kitabı elimize ulaştıgında özellikle 10. sınıfların tarih kitabını birlikte değerlendirelim.

7. kristal Veliaht Veliaht

Konular:
    1,158
    Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    38
    çağdaş ın kitabı hazır...
    10.sınıfın ders kitabı da yazıldı...
    11.sınıf kitabı da ya yazılmaya başlandı yada başlanacak...
    seneye yetişir mi??? bilemem...

ayyıldız hocamla aynı şeyleri yazdım
    ama bu bilgiler kesinlik arz ettiği için
    vurgulayalım istedim...
    ders kitapları zaten biliniyor bilmeyenler için
    belirteyim Samsun da tarih öğretmenlerince yazılıyor..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 31 Temmuz 2009
  8. ebozkurt Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    yeni müfredatlar

Planları yapmak için uğraşıyorum. Çıldırmak üzereyim. 11 Tarih ile 12 seçmeli tarih Müfredatları ile konularını gören oldu mu? Nerden bulacağım.:help:

9. Aslı Sultan Sultan

Konular:
    3,258
    Alınan Beğeniler:
    170
    Ödül Puanları:
    63
    11 .sınıf tarih müfredatı seneye uygulanacak yine genel türk tarihi ve osmanlı tarihi konuları seçilecek...

12.sınıf seçmeli tarih için ise zümre kararı ile program hazırlacak diye biliyorum...

Bu Sayfayı Paylaş