Bu Sayfayı Paylaş

1. Tarih Öğretmeni Sultan Site Yetkilisi Sultan

Konular:
    4,853
    Medya:
    169
    Alınan Beğeniler:
    2,282
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Tarih Öğretmeni
    Web Sitesi:
    Ortaöğretim Tarih Dersi(10. sınıf) Öğretim Programı[SIZE=-2] (16/09/2011)

[/SIZE]
    Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.

2. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Ya arkadaşlar bu seçmeli tarih tam başımızın belası oldu ya. Şimdi tarih10 ile seçmelir tarih10 için ayrı ayrı iki tane plan mı yapacağız. Çünkü öğretim programında kazanım sayısı ve süre/saat iki ders için farklı. Talim Terbiye de bize diyor ki iki dersi bir dersmiş gibi düşünün. E kardaşim bu şekilde iki dersi nasıl birlikte düşünelim ya. Arkadaşlar bilgisi olan varsa bu konu da bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

3. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    4,360
    Medya:
    19
    Alınan Beğeniler:
    3,589
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:
    Talim Terbiye'nin Biyoloji dersi için aynı sınıf seviyesinde farklı ders saatlerini esas alarak müfredat hazırlarken Tarih dersi için aynı durum niçin söz konusu değil ki ?
    Açıklamalarda maalesef hem Tarih dersi için hem de Seçmeli Tarih için 2 ders saati için hazırlanmıştır,ifadesi yer almaktadır. En azından kırtasiyeciliği ortadan kaldıralım. Binlerce sayfa heba olacak. Bu konuda ayrı ayrı plan yapılması yerine tek plan yapılması düşüncesindeyim.

4. omer Kalfa Üye

Konular:
    21
    Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar benim şimdi kafam karıştı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 03.06.2008 tarih ve 138 sayılı Kurul Kararı ile yıllık planımı hazırladım. şimdi 16 Eylül 2011 tarihli ve 134 sayılı müfredat programı yayınladı. şimdi her iki müfredat progaramı arasındaki fark ne ve ayrıca biz yıllık planı hangisine göre yapacağız. bana yardım ederseniz sevinirim.

5. zeybek Yeniçeri Ağası Yeniçeri Ağası

Konular:
    18
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    seçmeli tarih ile sayısal sınıflarda okutulan 2 saatlik tarih dersi aynı mı arkadaşlar.yanı 10.sınıf sözel sınıfları dışında okutulan ders seçmeli tarih dersi olarak mı geçiyor.

6. vatandas Usta Üye

Konular:
    16
    Alınan Beğeniler:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    evet. geçen yılki denetimde Bakanlık müfettişlerinin de onayı ile veriyorum bu cevabı. GTT gibi kaldırılmış bir programla, zümre kararı ile falan program/plan belirlemeye kalkmayın sakın.

7. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar mesela bizim okulda iki sınıfta Zorunlu Tarih 10 dersinin yanı sıra seçmeli tarih dersi de var. Geçen sene aralık ayında yayınlanan genelgede diyor ki not verirken iki dersi bir dersmiş gibi düşünerek not verin diyordu. Yani buna göre dönemde toplam üç yazılı yapacağız ve iki derse de aynı notları gireceğiz. Bu genelgeye göre bizim tarih 10 ile seçmeli tarihi birleştirmemiz gerekir. Ama 16 Eylülde yayınlanan yeni öğretim programında da ufak tefek değişikler yapılmış ve seçmeli tarihin müfredatı ayrı verilmiş fakat konular aynı. Biz şimdi bu iki ders için ayrı ayrı plan mı yapacağız? Yıl içerisinde her iki dersten de ayrı ayrı yazılı mı yapacağız? Yıllık planlarda yazılı sayısını kaç tane göstereceğiz? Vallahi kafam karman çorman :( Bu MEB'in işlerine benim aklım ermiyor. Okullar açıldı yeni öğretim programı yayınlıyor. Yeni bir yılı çok gergin giriyorum vallahi..

8. sedefcati Acemi Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    10.sınıf coğrafyada olduğu gibi, daha doğrusu biz geçen sene coğrafyada öyle uyguladık. 2 saat 2 saat ayrı ders var. Ancak 1.coğrafyadan aldıkları notu olduğu gibi 2. coğrafyadan da almış gibi kabul edip aynı notu geçiriyuorlar. DOalyısı ile iki coğrafyanın da sözlü ve yazılı puanları aynı oluyor. Ama ayrı sınav yapılmıyor. Tarih de oyle olsa gerek.

9. kibela24 Veliaht Veliaht

Konular:
    2,498
    Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    48
    Bunlar ayrı ıkı derse neden e okulda ıkı ayrı ders gorunmuyor..Sırf yayınlan programda acıklayıcı bılgı yok kafa karıştırıcı bılgı ver.Gecen sene müfettişler geldi ıkı ayrı sınav yapacaksınız dedı sonra tek ders olacağı duyuruldu..
    Kimse net açıklama yapmıyor

10. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Bu gün okulda arkadaşın birinin söylediği aslında kafama yattı. Diyor ki iki dersin planını ayrı yapın ama seçmeli tarih dersinden sınav yapmayın. Zorunlu tarih dersinden yaptığın sınav notunu iki derse de girersiniz diyor. Bence bu konu bu sene de böyle gider. Seneye Mevla Kerim...

11. nazim Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben Bartında görev yapıyorum ve bizim ilde daha il zümresi bile yapılmadı.Ne yapacağımı ben de bilmiyorum fakat bugün müdür beyle görüştüm ve ilden görüş almaya karar verdik. Çorba olan kafamla beklemedeyim.Okulda coğrafyacılar tek plan yaptılar ve 3 yazılı yapıp ,2 ayrı dersede aynı notu girecekler .

12. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam bizim aldığımız kararda şu: Her iki ders içinde ayrı ayrı plan yapacağız ama seçmeli tarih 10 dan yazılı yapmayacağız. Diğer dersin notunu ikisine de gireceğiz. Ne kadar doğru bilemiyorum ama bu konuda TTK net bir açıklama yapmazsa olacağı bu.

13. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar seçmeli tarih 10 dersinin uygulanması ile ilgili nihayet TTK 23.09.2011 tarihinde bir açıklama yaptı. Artık herşey daha net ve kesin. Size verceğim linkteki yazının son sayfasındaki 7. maddeye bakarsanız dediğim daha iyi anlaşılır.

14. key_prado Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben meslek lisesinde görev yapıyorum ve seçmeli tarih 10 dersi alan yok.Tüm sınıflara zorunlu tarih 10 dersi var.Son değişikliğe göre yapmam gereken bir şey var mı? Kitap değişmediği için geçtiğimiz senenin planı yeterli olur mu? Ben TTKB'nin verdiği değişiklikten birşey anlamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

15. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

Konular:
    4,360
    Medya:
    19
    Alınan Beğeniler:
    3,589
    Ödül Puanları:
    113
    Web Sitesi:

Talim Terbiye'nin 12.09.2011 Tarihli Kararı

Ortaöğretim Tarih Dersi ( 10 ve 11. Sınıflar) ile ÇağdaşTürk ve Dünya Tarihi Dersi Öğretim Programlarında 2011-2012 Öğretim Yılı’ndanitibaren uygulanmak üzere ekli örneklerine göre değişiklik yapılması,

2011-2012 Öğretim Yılı’na mahsus olmak üzere mevcut derskitaplarının, zümre öğretmenler kurulunca öğretim programlarında yapılandeğişikliklere uyarlanarak kullanılması kararlaştırıldı.

Siz bu nedenle 12.09.2011 tarihinde kabul edilen Tarih Dersi (10. Sınıf) Öğretim Programı'na göre planlama yapmalısınız. İlk iletide linki verilmiştir.

16. november_5 Acemi Üye

Konular:
    0
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar geçen hafta müfettiş geldi okula ve bu iki dersin programını ayrı ayrı istedi hatta ben 1 hafta burdayım hazırlayıp bana gönderin dedi. söylediği şu iki ders için ayrı ayrı program ama yazılılar yine aynı girilecek yeni sınav yönetmeliği çıkacakmış o zamana kadar karışık bir durum olduğunu söyledi. benden de programları istedi 11 seçmeli ile 12 çağdaşın programını hazırladım 10 tarih ile seçmeli tarih yok 12.09.2011 deki değişikliklere göre hazırlayan varsa göndersin lütfen

17. karaman2288 Kalfa Üye

Konular:
    2
    Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    syn hocam gelen müfettişler bakanlık müfettişleri miydi yoksa şu yeni sisteme göre ilköğretim müfettişleri Eğitim denetçileri olarak liselere de gelmeye başlayacaklardı onlar mı geldi...

18. korsan999 Usta Üye

Konular:
    59
    Alınan Beğeniler:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar Size gelen müfettişlerin TTKB’nın 23.09.2011 Tarihinde yaptığı yazılı açıklamadan herhalde haberleri yok. Seçmeli tarih 10 dersinin uygulanması ile ilgili TTK 23.09.2011 tarihinde bir açıklama yaptı. Aşağıdaki linkteki yazının son sayfasındaki 7. maddeye bakarsanız dediğim daha iyi anlaşılır. Bu yazıyı müfettişlere gösterin, bakalım nasıl bir açıklama yapacaklar. Yaptıkları açıklamayı buradan paylaşırsanız ben kendi adıma memnun olurum. Gerçekten merak ediyorum.

Buyrun siz 4 saatlik ve 2 saatlik Tarih 10 Yıllık planı.

Bu Sayfayı Paylaş