• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

'Osmanlı Devleti Yalova'da kuruldu'

Tarih Öğretmeni

Sultan
Yönetici
Sultan
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
7,710
Beğeniler
5,143
Puanları
113
Konum
Yeryüzü
Web sitesi
www.tarihbilinci.com
#1

'Osmanlı Devleti Yalova'da kuruldu'


Yalova Belediye Meclisi, Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından gündeme getirilen Osmanlı Devleti'nin, 1302 yılında Yalova'da kurulduğuna dair iddiayı destekleme kararı aldı.

Haziran ayı olağan toplantısını Belediye Başkanı Yakup Koçal yönetiminde yapan Yalova Belediye Meclisi, Osmanlı Devleti'nin Yalova'da kurulduğu yönündeki iddiayı gündemine aldı.

İlk olarak geçmişte tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya atılan, “Osmanlı Devleti'nin 1302 yılında Hersek Çobankale mevkisinde Bizanslılar ile yapılan savaş sonrası devlet niteliğini kazandığına” dair iddiayı ele alan meclis, bu görüşün kanıtlanması için yürütülecek çalışmalarda etkin rol oynamayı kararlaştırdı.
Yalova Yerel Gündem 21'den gelen talebi incelediklerini dile getiren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, iddianın dünyaca ünlü bir tarihçi tarafından belgelerle ortaya atıldığını belirterek, bu konuda Yalova Üniversitesinin 27 Temmuzda bir sempozyum düzenleyeceğini söyledi.

Koçal, şöyle konuştu:
“Osmanlı'nın Yalova'nın Çobankale mevkisiinde devlet statüsünü kazandığı yönündeki iddia Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya atıldı ve birçok tarihçi tarafından da kabul görüyor. Ben de bu iddianın doğruluğuna inananlardan biriyim. Sempozyum sonrasında Türkiye'de ezber bozulacak. Tarih kitaplarında önemli değişiklikler olacak. Yalova'nın tanıtımına ve öne çıkmasına büyük katkı sağlayacak olan bu konuya meclisimizin de destek vereceğine eminim.”
 
Üst Alt