• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Osmanlı döneminin ikinci büyük sarayı gün yüzüne çıkıyor

alp-eren

Vezir
Vezir
Katılım
14 Mar 2009
Mesajlar
2,568
Beğeniler
9
Puanları
38
#1Osmanlı döneminin ikinci büyük sarayı gün yüzüne çıkıyor

Osmanlı döneminin ikinci büyük sarayı tarihten günümüze gelmeye hazırlanıyor

Tarihin önemli sayfalarında yer alan ve oldukça ilginç bir geçmişe sahip olan Edirne Sarayı′nda restorasyon çalışmalarına başlandı.

Adeta bir şehiri andıran Saray′daki restorasyon çalışmaları 8 ay sürecek. Burası Osmanlı döneminin Topkapı Sarayından sonraki ikinci büyük sarayı.

Sarayın yapımına 1450 yılında 2′nci Murat′ın emriyle başlandı ve zaman içinde görev alan padişahlar tarafından yeni yapılar eklenerek genişletildi. Sarayın daha sonraki hikayesi ise oldukça ilginç...

1874 yılında Osmanlı - Rus savaşı döneminde cephanelik olarak kullanılan bu saray dönemin valisi Cemil Paşa′nın emriyle, düşmanın eline geçmemesi için havaya uçurulmuş.

Tarihte önemli bir noktaya imza atan bu saray günümüze ışık tutabilmesi için kollar sıvandı ve restorasyon çalışmalarına başlandı.

Saray, tarihi özelliklerinin yanısıra görüntü olarak da oldukça büyük... Hatta adeta bir büyük şehir görünümünde.

Sarayda 1994 yılında başlayan kazılarda bugüne kadar su kanalları, Balkan Savaşı′ndan kalma mermi kovanları, top gülleleri, Osmanlı ordusunun kullandığı ocak kalıntıları, sikkeler, seramikler ve silah parçaları bulundu.

Restorasyon çalışmalarının 240 gün sürmesi planlanıyor.

8 sutün
 

Benzer Konular

Üst Alt