• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

osmanlı kuruluş 1299/1302 ?

mehmetakay

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
13 Mar 2009
Mesajlar
118
Puanları
18
merhaba arkadaşlar.kitapta osmanlı kuruluş tarihi için 1302 tarihi söyleniyor.derste nasıl işliyorsunuz? 1299 mu 1302 tarihi mi daha doğru?
 

nurdamla

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
16 Mar 2009
Mesajlar
487
Puanları
63
Konum
kayseri
Rahmetli Halil İnalcık Hoca, Osmanlı Devleti'nin kuruluş tarihini 1302 Koyunhisar(Bafeus Savaşı) Savaşı olduğunu çok önceleri ilan etmişti.Osmanlı'nın Devlet statüsünü bu savaş ile kazandığını belirtmişti.Bu tarih doğru tarihtir.
 

atahoca

Yeniçeri Ağası
Yeniçeri Ağası
Katılım
30 Mar 2009
Mesajlar
595
Puanları
43
Ders kitaplarında 1302 rakamının yargı cümlesi ile ifade edilmesi doğru bir tutum değildir. Kitaplar alanın en büyük isimlerinden olan Halil İnalcık Hocamızın nazariyesini esas alsa da konu hakkında birden fazla tarih söylenebilir. Hocamız Osman Bey'in adının ilk defa kaynaklarda geçtiği olayı esas alıyor. Başka bir tarihçi döneme yakın kaynakları esas alsa da hocamızın tenkit süzgeçinden geçmiyor. Başka bir tarihçi çıkıp Türkiye Selçuklularının yıkılışı ile bağımsız oldu diyecek, bir diğeri Ankara Savaşı sonrasında Timurlularla münasebetleri esas alarak başka tarihi ortaya atacaktık. Kısaca kesin ifade kullanılmamalı idi.
Fuat Köprülü ve Halil Hoca çok büyük hizmetler yapmış olmakla beraber tabu haline getirilmemelidir.
Hoca Kayı boyu meselesini de reddeder. Siyasi bir mesele olarak görür. Bu bir tezdir. Belgeler yeteri kadar doğrulamamaktadır. Falan sebeple böyle söylenmiş demek daha doğru olurdu ki sonra bulunan belgeler Kayı Boyu meselesinin doğruluğuna kuvvet vermiştir. Feridun Emecen Hoca'nın araştırmalarında bu görülür.
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.


Yalnız ders kitaplarını ÖSYM sınavları için esas almak gerektiğini söylemem lazım.
 
Son düzenleme:
Üst Alt