• Kaynak menüsünden dosya indirebilmek istiyorsanız lütfen forum kullanım bilgisini okuyunuz

SEÇMELİ TARİH DERSİ (2 SAATLİK) YILLIK PLANI 2018-2019

ares1641

Acemi Üye
Arkadaşım, yeni öğretim programına göre yapılmamış, lütfen eski planlarınızı burada paylaşıp yanlışa yönlendirmeyiniz..

hakanozan

Acemi Üye
Ders çizelgesinin uygulanması ile ilgili açıklamalar kısmında şöyle diyor:Türk dili ve edebiyatı, seçmeli Türk dili ve edebiyatı; tarih ve seçmeli tarih gibi derslerin değerlendirmeleri ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabilir. Dolayısıyla 11. sınıf Tarih dersini ayrıca Seçmeli Tarih dersi olarak okutmamız gerektiği anlamı çıkmıyor mu?

nuripe

Acemi Üye
Arkadaşım, yeni öğretim programına göre yapılmamış, lütfen eski planlarınızı burada paylaşıp yanlışa yönlendirmeyiniz..
Arkadaşım Seçmeli Tarih dersi ile ilgili yeni öğretim programında hiçbir değişiklik açıklaması yok, varsa atarsanız çok sevinirim. Yeni öğretim programında açıklanan ve değişen müfredatlar 9-10-11. sınıf Tarih dersleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Çağdaş Türk Dünya Tarihi ve Türk Kültür ve Medeniyeti Tarihi. Bu sonuncusu ile Seçmeli Tarih dersi programı birbirine çok benzemekle birlikte ufak tefek farklılıklar var. Yani Seçmeli Tarih dersi ile ilgili bir açıklama yapılmadı ve bu yıl da dersler arasında bu isimle okutulacağı için mecburen geçen yılki müfredatın aynısı üzerinden güncelleme yaptım.

ares1641

Acemi Üye
Arkadaşım Seçmeli Tarih dersi ile ilgili yeni öğretim programında hiçbir değişiklik açıklaması yok, varsa atarsanız çok sevinirim. Yeni öğretim programında açıklanan ve değişen müfredatlar 9-10-11. sınıf Tarih dersleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Çağdaş Türk Dünya Tarihi ve Türk Kültür ve Medeniyeti Tarihi. Bu sonuncusu ile Seçmeli Tarih dersi programı birbirine çok benzemekle birlikte ufak tefek farklılıklar var. Yani Seçmeli Tarih dersi ile ilgili bir açıklama yapılmadı ve bu yıl da dersler arasında bu isimle okutulacağı için mecburen geçen yılki müfredatın aynısı üzerinden güncelleme yaptım.
sayın hocam, 11. sınıf seçmeli tarih dersi, ortak olan yani zorunlu olan tarih dersinin programının uygulanacağı derstir. Ocak 2018 tarihli TTKB kararına göre bu şekilde uygulanacak. Hani geçen senelerde okuttuğumuz 11 Seçmeli Tarih dersi (Türklerde Devlet Anlayışı - hukuk-ordu - eğitim vs.) adı Türk Kültür ve Medeniyeti Tarihi dersi oldu. Eğer bu dersi seçmediyseniz sadece seçmeli tarih seçildiyse bu ders 11 lerde zorunlu dersin devamıdır.

duygu-k

Acemi Üye
sayın hocam, 11. sınıf seçmeli tarih dersi, ortak olan yani zorunlu olan tarih dersinin programının uygulanacağı derstir. Ocak 2018 tarihli TTKB kararına göre bu şekilde uygulanacak. Hani geçen senelerde okuttuğumuz 11 Seçmeli Tarih dersi (Türklerde Devlet Anlayışı - hukuk-ordu - eğitim vs.) adı Türk Kültür ve Medeniyeti Tarihi dersi oldu. Eğer bu dersi seçmediyseniz sadece seçmeli tarih seçildiyse bu ders 11 lerde zorunlu dersin devamıdır.
ikisi için de ayrı plan mı yapmamız gerk hocam. yani sınavlar ayrı mı olacak ya da aynı plan mı uygulanacak. 10.sınıflarda böyle bir uygulama olmuştu 5 yıl önce. o dönemde aynı ders işleniyor aynı sınav uygulanıyordu.

ares1641

Acemi Üye
ikisi için de ayrı plan mı yapmamız gerk hocam. yani sınavlar ayrı mı olacak ya da aynı plan mı uygulanacak. 10.sınıflarda böyle bir uygulama olmuştu 5 yıl önce. o dönemde aynı ders işleniyor aynı sınav uygulanıyordu.
evet hocam ayrı plan ayrı sınav yapılacak

seçmeli tarih 12.sınıfta da var.. onda ne işleyecez peki.. haftalık ders çizelgesinde
seçmeli tarih hem 11. hem 12. sınıfta var...
Liselerin 2018-2019 haftalık ders çizelgesi'ne bakın...bence hem 11 hem 12 de eski 11 seçmeli tarih dersi uygulanacak

nuripe

Acemi Üye
Hocam teşekkür ederim fakat bizim ilde bu konuda ciddi bir kafa karışıklığı var, il formatörü 9,10,11. Sınıf dersi konularından seçilecek konuları kapsayan bir çerçeve programın bize bırakıldığını, kararın sene başında belirlenip zümrelere yazılması gerektiğini söylüyor yani ucu tamamen açık kalmış bir durum. Siz verdiğiniz bilgiyi hangi TtKB kararına göre edindiniz tam yazı ya da sayı verebilirseniz ona göre paylaşım yapacağım diğer arkadaşlarla. Çok araştırdım fakat bir yazı ve açıklama bulamadım ben

leblebi82

Acemi Üye
evet hocam ayrı plan ayrı sınav yapılacak
Anadolu Lisesi statüsünde dediğiniz gibi Seçmeli Tarih-11 dersi ile Türk Kültür ve Medeniyeti Tarihi dersi ayrı dersler olarak görünüyor. Öğretim programına baktığım zaman 11. sınıf Seçmeli Tarih dersiyle ilgili herhangi bir açıklama göremedim. Yani kazanımlar ve içerik anlamında Tarih-11 dersinin ders saati artmış gibi düşünülmeli gibime geliyor. Böyle bir durumda hem zorunlu olan ders hem de seçmeli olan ders bir arada düşünülerek tek yıllık plan ve tek ders gibi işlem yapılamaz mı acaba?

Üst Alt