• İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.

Sene başı tarih zümre başkanları toplantısı

AZİZİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI 23. BÖLGE TARİH ZÜMRE BAŞKANLARI TOPLANTISIDIR.
Toplantı Tarih-Saati: 11/09/2013 Çarşamba 10:00-12:00
Toplantı Yeri:Emel Çatal Anadolu Lisesi
GÜNDEM MADDELERİ
1.Açılış, Yoklama ve Toplantı Yönetimi
2.Milli Eğitim Müdürü Abdullah BİLGE’ nin mesajı
3.Gündemin okunması, gündeme alınacak maddelerin tespiti
4.2012-2013 Eğitim –Öğretim yılının ortaöğretimin ilkeleri, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ve alınan zümre kararları doğrultusunda değerlendirilmesi
5.07/09/2013 tarih ve 28758 sayılı MEB Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinin incelenmesi.
6.Derslerin işlenişinde uygun yöntem ve tekniklerin uygulanması, bu konuda işbirliğinin sağlanması
7.Atatürkçülük konularının derslerde işlenişi, ünitelendirilmiş yıllık planlar, etkinlik planları ile gezi ve inceleme planları arasında bölgede birlik ve koordinasyonun sağlanması çalışmaları
8.Ölçme ve değerlendirmede birlik ve beraberliğin sağlanması ve yazılı sınav sorularının YGS-LYS sorularına uyumluluk durumu,YGS-LYS ile ilgili çalışmalar,il/ilçe deneme sınavları , ortak sınavlar ve öneriler
9.Ders programlarının ve derslerin birbirlerine paralel olarak yürütülmesi , ders araçlarından,kütüphane imkanlarından planlı bir şekilde yararlanılması,
10.Derslerin işlenişinde uygun yöntem ve tekniklerin kullanılması, bu konuda birlik ve beraberliğin sağlanması
11.Sene içerisindeki ders dışı etkinlik ve sosyal etkinlik faaliyetleri
12.Zümrelerle yapılacak işbirliği ve etkinlik çalışmaları , okullarda ilçe zümre kararlarının uygulanması
13.Okullarımızda aile eğitimi çalışmaları, velilerle iletişim
14.Kitap okuma saatleri ve okuma alışkanlığının kazandırılması faaliyetleri
15.Dilek ve temenniler

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ
1.Açılış, Yoklama ve Toplantı Yönetimi
Aziziyet İlçesi 23. Bölge Tarih Öğretmenleri Okul Zümre Başkanları toplantısı Emel ÇATAL Anadolu Lisesinde toplandı. Tarih Öğretmenleri zümre başkanlığına Emel ÇATAL Lisesi Tarih Zümre Başkanı M. Alparslan KAPLAN oy birliği ile seçildi. Toplantıya Adnan Menderes Anadolu Lisesi Tarih Zümre başkanı Argun GÖKSU ve Spor Lisesi Tarih Zümre Başkanı Perihan YILDIZ Katıldı. .Yazmanlığa Perihan YILDIZ seçildi.
2.Milli Eğitim Müdürü Abdullah BİLGE' nin mesajı
Milli Eğitim Müdürümüz Abdullah BİLGE’nin mesajı Zümre Başkanı M.Alparslan KAPLAN tarafından okundu.
İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah BİLGE, yeni eğitim - öğretim dönemi öncesinde bin 105 öğretmen atamasının gerçekleştirildiğini ve 2013- 2014 eğitim - öğretim dönemine öğretmen açığı olmadan başlanacağını, önceki yıllarda yaşanan öğretmen açığının ise yeni eğitim - öğretim döneminde yaşanmayacağı, söyledi.
Köy okullarındaki öğretmenlerin barınma sıkıntısının aşılması için planlama dahilinde köylerimizin büyük bir çoğunluğuna lojman yapılmakla beraber kalanlarının da imkanlar ölçüsünde en kısa zamanda çözüleceğini belirtti.
Ayrıca temizlik, onarım ve tadilatların büyük oranda tamamlandığını ve okulların eğitim - öğretim dönemine hazır olduğunu dile getiren Bilge, "Başarılı, verimli bir eğitim dönemine camia ve kurum olarak hazırız. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve okul idarecilerimiz için kaliteli, huzurlu, verimli bir eğitim dönemi için hazırız." dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah BİLGE, ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin 9 Eylül Pazartesi günü okula ve çevreye uyum amaçlı olarak ders başı yaptığını da belirtti.

3.Gündemin okunması, gündeme alınacak maddelerin tespiti
Zümre Başkanı M.Alparslan KAPLAN gündem maddelerini okudu.. Gündem maddeleri bu haliyle kabul edildi.
4.2012-2013 Eğitim –Öğretim yılının ortaöğretimin ilkeleri, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ve alınan zümre kararları doğrultusunda değerlendirilmesi
M.Alparslan KAPLAN:Geçen yılki zümrede çok bağlayıcı kararlar almamaya çalışmıştık.Fakat yöntem ve tekniklerle ilgili aldığımız kararların uygulanmasının faydalarını gördük.
M.Alparslan KAPLAN:Yeni yayınlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği doğrultunda burada alacağımız kararların eğitim- öğretim yılında okullarımızda uygulanması konusunda bağlayıcı maddeleri olduğunu belirterek bu konuda hassas davanmamız gerektiğinin altını çizdi.
Argun GÖKSU:Geçen zümrede aldığımız kararlardan Türk büyüklerinin rol model olarak kullanılmasını derslerimde, okul ortamında uyguladım.Günümüzde hızla aşınan ahlaki değerlerimizin genç nesillere hatırlatılması açısından yararlı olduğu kanısındayım.
5.07/09/2013 tarih ve 28758 sayılı resmi gazetede yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetemliğinin incelenmesi.
Perihan YILDIZ,yeni ortaöğrtim kurumları yönetmeliğini okudu. Zümre başkanları mezkur yönetmeliğin yıllık planlarda ve derslerde uygulanması konusunda hassas davranılması konusunda mutabık kalındı.
6.Derslerin işlenişinde uygun yöntem ve tekniklerin uygulanması, bu konuda işbirliğinin sağlanması
M.Alparslan KAPLAN: Ünitelendirilmiş yıllık planlar hazırlanırken TTK kurulunun yayımlanan son programaları esas alınarak planların hazırlanmasını özelliklede TTK 28/03/2013 tarih ve 18 sayılı kararına göre Tarih 10 ve Seçmeli Tarih 10 dersleri değerlendirmelerinin ayrı ayrı yapılması gerektiği ayrıca TTK 12/09/2011 tarih ve 134 sayılı karara göre hazırlanması gerektiğini belirtti.
Argun GÖKSU:9.sınıf tarih kitabında da değişiklik yapılmış.Birtakım bilgiler çıkarılmış.Ders öncesi hazırlık yapılırken bunlara dikkat edilmeli.
KARAR:Yeni değişen programların titizlikle incelenmesi, değişikliklerin ünitelendirilmiş yıllık planlara yansıtılması, ders kitaplarının incelenmesi kararlaştırılmıştır.
Perihan SAVAŞ:9.sınıflar programının konu –zaman senkronu oldukça iyi ayarlanmış.Etkinliklere yer verme fırsatımız oluyor.Öğrenci merkezli bu uygulamalar dersi daha cazip hale getiriyor.Oysaki 10. Sınıflarda aynı durum söz konusu değil.10.sınıf programı oldukça yüklü.
Argun GÖKSUL:10.sınıf “İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı” ünitesinin zamanı çok kısıtlı.Üstelik dersler sene sonuna rastlıyor.Bu, öğrencilerimizin Balkan Savaşları,I.Dünya Savaşı gibi çok önemli konuları anlamadan , 11. Sınıfa geçmeleri demek.11.sınıf T.C.İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden bu konuların çıkarıldığı düşünüldüğünde büyük kayıp.
KARAR:T.C.İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde Atatürk’ün Hayatı çevresinde Osmanlı Devleti’nin son zamanları kavram ve olaylar kullanılarak hatırlatılmalıdır.
KARAR:Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetemiğine göre tüm sınavlar ortak yapılacak.Ferformans notu sayısı okul zümre toplantısı kararına göre yapılması kararlaştırıldı.

7.Atatürkçülük konularının derslerde işlenişi, ünitelendirilmiş yıllık planlar, etkinlik planları ile gezi , gözlem, deney ve inceleme planları arasında bölgede birlik ve koordinasyonun sağlanması çalışmaları
M.Alparslan KAPLAN: Atatürkçülük konuları 2488 ve 2104 std.’de yer alan şekliyle yıllık planlara yansıtılmalıdır. Yıl boyunca Atatürkçülük konuları titizlikle işlenmelidir.
Argun GÖKSU:Gezilerle ilgili çok yoğun bir prosedür var.İl içinde bile gezi için bir çok yazışma yapmak,form doldurmak zorundasınız.Bu durum şevkimizi kırıyor.
KARAR: İlçe veya il çapında belirlenen gezi konseptinin okullara duyurulması,gezilerin merkezden organize edilmesinin durumu kolaylaştıracağı belirtildi.
.
8.Ölçme ve değerlendirmede birlik ve beraberliğin sağlanması ve yazılı sınav sorularının YGS-LYS sorularına uyumluluk durumu,YGS-LYS ile ilgili çalışmalar,il/ilçe deneme sınavları , ortak sınavlar ve öneriler
Perihan YILDIZ:Tüm sınıflar düzeyinde yaptığımız sınavlarda her sınavda geçen yıllarda üniversite sınavlarında çıkmış sorulardan iki tane soruyoruz.Ayrıca kitapların ölçme değerlendirme bölümlerinden de faydalandık.Öğrenciler sınav öncesi hangi kaynaklardan ne şekilde çalışırlarsa başarılı olacaklarını öğrendiler.
Argun GÖKSU:Sınavlarımızda kullandığımız doğru-yanlış sorularının doğru seçim olduğunu düşünmüyorum.Klasik ,açık uçlu soruların tarih bilgisini,düşünme becerisini daha iyi ölçtüğü kanısındayım.
M.Alparslan KAPLAN:Sınıftaki uygulamalarımızda ne yaparsak yapalım bize sorulan sınavlarda kaç net çıkarabildiğimiz.Onun için sorularımızı hazırlarken üniversite sınav mantığına uygun sorular seçmeliyiz.
KARAR:Sınav soruları hazırlanırken yeni öğretim yaklaşımına uygun, üniversite sınav soru mantığına yakın sorular hazırlama kararı aldılar.
8.Ders programlarının ve derslerin birbirlerine paralel olarak yürütülmesi , ders araçlarından laboratuar, spor salonu,kütüphane , işlik vb.imkanlardan planlı bir şekildeyararlanılması,
M.Alprslan KAPLAN:Derslerin birbirine paralel olarak yürütülmesi ilçe çapında düzenlenecek deneme sınavları için önemli.İlçe olarak birlikte hareket etmemizin yerinde olacağını düşünüyorum.
Perihan YILDIZ:İlçe genelinde düzenlenen sınavların daha ciddi bir şekilde düzenlenip,örneğin sözlü notu ya da yazılı puanı olarak kullanılabilir.
KARAR:Kitapların ücretsiz dağıtıldığı bir dönemde bu sınavların ücretli olması,ücreti vermeyen öğrencinin sınıf ortamı dışında kalması üzücüdür.Sınav sorularının da iyileştirilmesi,sınav zamanının dönem sonlarına denk getirilmesi yönünde çalışmalar yapılması kararı alınmıştır.
9.Derslerin işlenişinde uygun yöntem ve tekniklerin kullanılması, birlik ve beraberliğin sağlanması
Argun GÖKSU:Öğrencilerin bazıları çok güzel çalışmalar yapıyor.Bir öğrencimizin kendi köyüyle ilgili yaptığı bir yerel tarih çalışması çok güzeldi.Yaklaşık bir yıl süren çalışmada Osmanlıca belgeler,tapu kayıtları,yerel söylenceler gibi birçok belgeye ulaştı.Demek ki öğrencileri yönlendirip,onlarla ilgilendiğimizde güzel sonuçlar alınıyor.
Perihan YILDIZ:Öğrencilerimizi kazanmak bizim için çok önemli.Onlara yapacağımız kitap tavsiyeleri, derste bir kitaptan okunacak bir pasaj,onların ufkunu açabilir.Öğrencilerimizin kitaplarla ilgili yapacağı çalışmaları değerlendirerek onları onore edebiliriz.Görsel malzemeler,makaleler öğrencilerin çok dikkatini çekiyor.Bu tür malzemelerle en ilgisiz öğrencilerin bile ilgisini çekebiliriz.
M.Alparslan KAPLAN:Ateşten Gömlek ,Küçük Ağa gibi kitapları T.C.İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sonuna gelen okuma saatlerinde okuttum.Öğrencilerin kitaplardan esinlenerek derslerde yaptıkları yorumlar çok güzeldi.Röportaj ödevleri,belgesel çekimleri gibi ödevlerde öğrenciler severek çalışıyorlar.Bu tür ödevler yıllık ödev konusu olarak verilebilir.
KARAR:Öğrencilere yıl içinde kitap tavsiyeleri yapılması,röportaj,belgesel çekimi gibi öğrenci merkezli uygulamaların kullanılmasına karar verilmiştir.

10.Sene içerisindeki ders dışı etkinlik ve sosyal etkinlik faaliyetleri
Argun GÖKSU:Okullarımızdaki duvar gazetelerini bile verimli kullanırsak öğrencileri etkileyebileceğimizi düşünüyorum.İmkanlar ölçüsünde yetenekli,istekli öğrencilerle dergi,gazete çıkarılabilir.
KARAR:Okul Zümre Başkanları tarafından belirlenen öğrencilere İl sınıslarımız dahilindei Tarihi mekanlara gezi yapılmasına karar verildi.
11.Zümrelerle yapılacak işbirliği ve etkinlik çalışmaları , okullarda ilçe zümre kararlarının uygulanması
M.Alparslan KAPLAN:Tarih derslerinin içerik ve niteliğine göre diğer ders öğretmenleriyle yapılacak işbirliği okul zümrelerine yansıtılmalıdır.İlçe zümresinde alınan kararlar okul zümrelerini bağlayıcı niteliktedir.
12.Okullarımızda aile eğitimi çalışmaları, velilerle iletişim
Zümre öğretmenleri, dersi anlamakta güçlük çeken,kişisel problemleri olan öğrencilerin velileriyle görüşmenin yararlı olacağı görüşünde birleştiler.

13.Kitap okuma saatleri ve okuma alışkanlığının kazandırılması faaliyetleri
Zümre öğretmenleri kitap okuma alışkanlığının tarih bilincine ulaşmada,tarihsel düşünme becerilerini edinmede önemli olduğunu vurgulayarak, bu konuyla ilgili yıl boyunca kitap tavsiyesinde bulunma kararı aldılar.
14..Dilek ve temenniler
Zümre Başkanı M. Alparslan KAPLAN başka söz alan olmadığından alınan kararların bölge eğitim camiamıza ve öğrencilerimize yararlı olması dileğiyle toplantıyı sona erdirmiştir.

Zümre Başkanı Tarih Öğretmeni Tarih Öğretmeni
M. Alparslan KAPLAN Argun GÖKSU Perihan YILDIZ

UYGUNDUR
11/09/2013
Okul Müdürü
Yücel ARAS

Üst Alt