1. İletilerinizde "teşekkür" ifadeleri yasaktır. Lütfen teşekkür ederim ... vb ifadeler kullanmayınız.Teşekkür etmek istiyorsanız ilgili iletinin altında yer alan "beğen"ebilirsiniz.
  Duyuruyu Kapat

Sınav Analiz Formları

'Dokümanlar ve Eğitim Materyalleri' forumunda Yorgun tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Konular:
  4,606
  Mesaj:
  13,810
  Medya:
  61
  Alınan Beğeniler:
  11,452
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Web Sitesi:
  Aşağıda belirtilen konuda bir soru sormuş arkadaşımız. Ben de faydali olabilmek adına gördüğüm bir dosyayı paylaşayım.

  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.
  SINAV ANALİZ FORMLARI GÜNCELLENDİ


  Milli Eğitim Bakanlığının Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde; sınavların, soru, şube ve sınıflar bazında analizlerinin yapılması, bu analizler üzerinde ortak hataların tespit edilmesi, ayrıca; Zümre Öğretmenler Kurulunda genel bir sınav değerlendirmelerin yapılması için her ay belirli günde toplanılması istenmektedir.

  Bu kapsamda, Okul Web Sitemizde yer alan ya da öğretmenlerimizce daha farklı içeriklere sahip temin ettikleri Sınav Analiz Formlarının her sınav için düzenlenmesi, Zümre Öğretmenler Kurulunda görüşülmesi ve akabinde idareye teslim edilmesi için gereğini rica ederim.


  Nuri ASLAN


  Okul Müdürü

  MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ


  MADDE 4- (1) t) Sınav analizi: Sınav sonuçlarının soru, şube ve sınıf bazında ayrıntılı olarak değerlendirilmesi,


  MADDE 45- (1) b) Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm derslerin yazılı sınavları ortak yapılır ve ortak değerlendirilir. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından yeniden değerlendirilir.


  MADDE 49- (1) Öğretmenler sınav, performans çalışması ve projelerin sonuçlarını öğrencilere bildirir ve sınav analizlerine göre ortak hataları açıklar.


  Zümre öğretmenler kurulu


  MADDE 111- (2) ...Ayrıca zümre öğretmenler kurulu program ve diğer öğrenme etkinliklerini değerlendirmek, uygulama süreçlerini izlemek, ortak kullanılacak ölçme-değerlendirme araçlarını hazırlamak ve sınav analizlerini yapmak üzere her ay belirli bir günde bir araya gelir. Bu toplantılara ayda bir kez okul müdürü veya sorumlu müdür yardımcısı katılır.

  SINAV ANALİZ FORMLARI


  (Okulumuz sınıf listeleri eklenmiş olup, sınıf seçildiğinde öğrenci numarası ve ad/soyad gelmektedir.)


  1- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Test Sınav - (En Fazla 50 Soruluk )- Tüm Okullar için - A-B Gruplu Şekilde (Liste Var)


  2- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Klasik Sınavı - (En Fazla 50 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Var)


  3- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Klasik Sınavı - (En Fazla 50 Soruluk )- Okulumuz için (Liste Var)


  4- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Test Sınavı - (En Fazla 50 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Var)


  5- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Klasik Sınavı - (En Fazla 40 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Var)


  6- SINAV SONUÇ ANALİZ - Klasik Sınavı - (En Fazla 40 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Yok)


  7- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Test Sınavı - (En Fazla 40 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Var)


  8- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Test Sınavı - (En Fazla 40 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Yok)


  9- SINAV SONUÇ ANALİZİ- Test Sınavı - (En Fazla 50 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Yok)


  10-SINAV SONUÇ ANALİZİ- Klasik Sınav - (En Fazla 40 Soruluk )- Tüm Okullar için (Liste Yok) 50 Öğrencilik için yapılmıştır.

  NOT: Sınav Analiz Formlarının alt kısmında; En Yüksek Notu alan 1., 2. ve 3. öğrenci ile En Düşük Notu alan 1., 2. ve 3. öğrenci istatistiğinde bir öğrenci ismi birden fazla görülebilir. Bu durum şu an itibariye program için normaldir. Bu sorunu giderici yenileme yapıldığında analiz formları güncellenecektir.


  Test Sınavı için Kodlama Formu

  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.
   
  nurdamla bunu beğendi.
 2. atahoca Usta Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Konular:
  35
  Mesaj:
  487
  Alınan Beğeniler:
  64
  Ödül Puanları:
  28
  ÖSYM'nin hazırladığı ve açık uçlu olduğunu iddia ettiği soruları gördük ( bkz. Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. ). Bunlar bizi kendileri gibi soru hazırladığımızı ve optik okuyuculara sahip olduğumuzu zannediyorlar herhalde.

  İlköğretimde çalışırken de kazanımlara göre soru yazalım diye uğraşıp duruyorduk. Bazen bir soruda iki üç kazanıma yer veriliyor. Sosyal bilimler kesin çizgilerle birbirinden ayrılmıyor. En iyisi kendileri o çok kaliteli (!) sorularını hazırlayıp analiz yapsınlar da, bizi yükten kurtarsınlar. Allah aşkına ne demek her doğru cevabı veya işaretlenen şıkkı ayrı ayrı programa gireceğim, ya da elle bir yere yazacağım. Acaba bununla alakalı uygulama yapmışlar mı beyefendiler ve sevgili akademisyenlerimiz, yoksa asistanlarına mı girdirmişler verileri yahut senede bir kez 15-20 kişiye mi bunu uygulamışlar. Belki de 10-15 farklı sınıfın dersine girmişlerdir (!) Geçen arkadaş, sınav görevinde bir akademisyenin çok yorulduğunu çok fazla derse girdiğinden şikayet ettiğini söylemişti. 12 saat derse giriyormuş. Bizi de böyle değerlendirseler ya. Allah aşkına o kadar aklı başında bilim adamımız varken, işi excel öğretmene dökmeye çalışmak nedir. Biz zaten soruları okurken çok fazla yanlış yapılan soruları görüyorduk. Diğer istenilenler için ya yardımcı bir öğretmene ya da çok fazla süreye ihtiyaç var.

  Bu tip uygulamaların başarılı olabilmesi için öğretmene çok az saat ders verilmesi, okulda gerekli fiziki ve teknolojik imkanlara sahip olunması, haftada iki saat zümre, üç-dört saatte değerlendirmeye vakit ayrılması (süreler izafi) gerekir.
   
 3. Yorgun Veziri Azam Site Yetkilisi Vezir-i Azam

  Katılım:
  13 Mart 2009
  Konular:
  4,606
  Mesaj:
  13,810
  Medya:
  61
  Alınan Beğeniler:
  11,452
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Web Sitesi:
  Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Etiketler: