1. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Tarih Dersi konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız ? http://www.tarihbilinci.com/konular/universiteye-giriste-yeni-sistem-ve-tarih-dersi.33734/
  Duyuruyu Kapat

Sınırlar açılırsa Ani canlanır

'Tarih Haberleri' forumunda alp-eren tarafından 6 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

By alp-eren on 6 Eylül 2009 14:41
 1. alp-eren Usta Üye

  Katılım:
  14 Mart 2009
  Konular:
  629
  Mesaj:
  2,568
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ödül Puanları:
  38
  Sınırlar açılırsa Ani canlanır

  [​IMG]

  Newsweek, Türkiye ile Ermenistan arasındaki diplomatik yakınlaşma ile birlikte, iki ülke arasında bulunan tarihi Ani kentinin de canlanabileceğini yazdı.

  Ünlü haber dergisi Newsweek, Türkiye ile Ermenistan arasındaki diplomatik yakınlaşma ile birlikte, iki ülke arasında bulunan tarihi Ani kentinin de canlanabileceğini yazdı. Ani kentinin bir zamanlar "inançların ve halkların yoğun bir karışımı, bir kavşak, bir buluşma noktası ve herkesin eşit durumda olduğu bir yer" olduğuna dikkat çeken dergi, şimdi ise bölgede ıssızlığın hüküm sürdüğüne dikkat çekti. Newsweek, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın neticesinde sınırların açılması halinde ise Ani kentinin bir zamanlar sahip olduğu bu kimliğe tekrar bürünebileceğini belirterek, kentin yeniden bir kavşak olabileceği öngörüsünde bulundu.

  Newsweek'ın 14 Eylül'de yazılı olarak yayınlanacak basımında yer alacak olan Owen Matthew imzalı makalede Ani'nin geçmişteki durumu şöyle anlatılıyor: "Kentin bir tarafında bulunan şimdi harabe haldeki bir köprü, bir zamanlar Arpaçay nehri boyunca İpek Yolu'nu getiriyordu. Diğer tarafında ise rüzgar, Anadolu bozkırlarından İstanbul'a ve Akdeniz'in büyük ticaret şehirlerine doğru esiyordu. Ani, bir zamanlar dünyanın merkezine çok yakındı. Şimdiyse dünyanın bir ucundaymış gibi hissediyor."

  Bugün çok az turist tarafından ziyaret edilen kentin bir zamanlar en az Venedik kadar zengin olduğuna dikkat çekilen haberde, ardından Ani'nin Selçuklu ve Osmanlı hakimiyeti altındaki dönemi aktarılıyor.

  Owen Matthew, ardından da Türk ve Ermeni hükümetlerinin bir uzlaşma yoluna girdiklerini hissettiklerini aktararak, Türkiye'nin "Ermeni soykırımı iddialarını" reddetmesinin, Ermeni vatandaşlarından çok Ermeni Diasporası için sorun olduğunu dile getiriyor. Yerli Ermenilerin daha çok sınırlar arası ticaret, ucuz elektrik ve turizm ile ilgilendiğini belirten Matthew, iki ülke arasındaki diplomatik unsurlarının futbol maçları ve karşılıklı ziyaretlerle belirginleştiğini aktarıyor.

  Bir futbol maçının geçmişte yaşananları kolay kolay unutturmayacağını dile getiren yazar, Ani'nin ise geleceğin nasıl olabileceğine dair ipuçları içerdiğini kaydediyor. Ani'deki iki büyük katedralin uzun yıllar Hıristiyanlara hizmet ettiğini, Ani'nin Selçuklular tarafından fethinin ardından Türk fatihlerin bu iki yapıya dokunmadığını kaydeden yazar, bugün iki katedralin camilerle yan yana olduğunu vurguluyor. Ortaçağ'daki birçok ticaret kenti gibi Ani'nin de inançların ve insanların bir kaynaşma ve erime noktası olduğunu söyleyen yazar, "Sınırın açılmasıyla dünyanın bu köşesi, yalnız bir açmaz olmak yerine tekrar bir kavşak olmaya başlar" diye anlatıyor.

  (CİHAN
   

Bu Sayfayı Paylaş

Yorumlar

'Tarih Haberleri' forumunda alp-eren tarafından 6 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş